Proč podpořit zákaz kouření v restauracích

0
1978

Česká republika je jednou z posledních civilizovaných zemí, kde neplatí žádná regulace kouření v prostorách veřejného stravování.

Česká republika je jednou z posledních civilizovaných zemí, kde neplatí žádná regulace kouření v prostorách veřejného stravování. O zavedení zákona, který by zakazoval kouření v restauračních a pohostinských zařízeních, se marně hovoří již mnoho let. Ministerstvo zdravotnictví nyní připravilo zákon, který má regulaci zavést, a kouření ve vnitřních prostorách veřejného zdravotnictví zakázat.

Ochrana veřejného zdraví je jedním ze základních úkolů státu, a tak by měl stát zajistit zavedení takových opatření, která by v co největší možné míře ochránila jeho občany před negativními účinky tabákového kouře. Ač ale panuje ve vědecké i laické veřejnosti obecná shoda na tom, že tabákový kouř má negativních dopady na lidské zdraví, ať se jedná o kouření aktivní či pasivní, není vůbec jisté, že výše zmiňovaný zákon projde parlamentem.

Ze stran odpůrců zákona panují neopodstatněné obavy, že zákon nebude fungovt a že lidé přestanou chodit do hospod a restaurací. Zkušenosti za zahraničí, kde obdobná opatření již dlouhodobě platí, přitom nic takového nepotvrzují. Návštěvnost podniků se nemění a zároveň přináší zákaz nepochybný přínos v podobě vysokého poklesu nemocnosti a úmrtnosti, ale i snížení doby pracovní neschopnosti obyvatelstva.

Zákaz kouření v restauracích by podle průzkumů uvítalo na 78 % obyvatel České republiky. Iniciativa Česko bez kouře usiluje o to, aby byl hlas občanů vyslyšet a aby byla nastolena ochrana zaměstnanců, dětí i ostatních občnů před pasivním kouřením v restauracích. K výzvě poslancům se můžete připojit i vy a to na http://www.petice24.com/bezkoure.

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here