Únava – STOP nejen jarní únavě

0
2615

Únava zejména po zimních měsících je důsledkem málo slunce, pohybu a málo pestré stravy.

Jarní únava je tak trochu paradox – všechno kolem nás kvete a zelená se, ale člověk se cítí unavený, těžkopádný či ospalý. Naši předkové prováděli s příchodem jara preventivní očistné kúry, protože věděli, že po zimě je třeba zbavit tělo různých usazenin a škodlivin, kterým říkali „zkažené šťávy“. Po těchto kúrách se vždy cítili jako znovuzrození.

Proč máme jarní únavu?

Jarní únava je důsledkem uplynulých zimních měsíců – málo slunce, méně pohybu na čerstvém vzduchu a málo pestrá strava. Velkou roli při vývoji jarní únavy má hormon melatonin, který se tvoří ve tmě a v zimních měsících se vytváří ve zvýšené míře. Vysoká hladina tohoto hormonu způsobuje, že se necítíme ve formě, provází nás vyčerpanost, podrážděnost, poruchy koncentrace, ospalost, lehčí bolest hlavy a nechuť do čehokoli se pouštět.

Co nám při jarní únavě chybí?

V podstatě jakýkoliv nedostatek vitaminů a minerálů může zesílit nepříjemné příznaky jarní únavy. Ale asi nejdůležitější je zajistit přísun nezbytných antioxidantů ¨C vitaminu C, vitaminu E, karotenoidů (provitaminů A), zinku a selenu.

Dejte si na talíř na nejen jarní únavu!

  • Čerstvá zelenina je ideálním posilujícím a detoxikačním prostředkem, neboť má přirozený čistící a zásaditý efekt. Výrazný účinek má zejména cibule, křen, mrkev, brokolice, kapusta a zelí.
  • Ovoce obsahuje antioxidanty, vitaminy a vlákninu, je velmi snadno stravitelné a pomáhá tělu odstraňovat toxiny.
  • Česnek je výborná detoxikační potravina, která stimuluje činnost jater a posiluje odolnost organismu. Doporučuje se konzumovat v syrové i vařené podobě.
  • Konzumace červené řepy je oblíbená zejména ve východní Evropě. Povzbuzuje činnost jater a urychluje vylučování toxinů a odpadních látek. Šťávu z červené řepy podáváme v kombinaci s mrkvovou či jablečnou šťávou nebo ji ředíme vodou.
  • Čerstvé bylinky jako petrželka, pažitka či řeřicha přidáváme nejčastěji do polévek, pomazánek či salátů. Obsahují hodně cenných látek a pomáhají vyloučit z těla škodlivé látky.
  • V mnoha studiích se opakovaně prokazuje, že velmi účinně odstraňují škodlivé látky z organismu některé druhy koření, především kurkuma, kardamom a skořice.
  • Vhodná jsou i různá semínka a ořechy, zejména lněná, konopná, sezamová, slunečnicová a dýňová semínka, mandle a vlašské ořechy. Tyto potraviny konzumované v přiměřeném množství mají vynikající detoxikační účinky.
  • Sušené plody kustovnice čínské (goji) podporují detoxikaci organismu, likvidují volné radikály, posilují imunitu a dodávají energii.
  • Melasa „černý zázrak“ má řadu pozitivních účinků na organismus a je vhodná pro jarní detoxikaci organismu. Obsahuje vyrovnaný poměr důležitých prvků, které celkově zlepšují kondici organismu a psychický stav.

A co na talíř nepatří?

Příliš mnoho masa a tuku živočišného původu, cukru a sladkostí ve stravě prokazatelně zvyšuje projevy jarní únavy.

Můj tip!

Doporučuji vyzkoušet jarní víkendovou očistnou kůru.

Jarní únava a doplňky stravy online

Produkty na detoxikaci organismu koupíte na Prozdraví.cz >>

Široká nabídka produktů a doplňků, které vám pomohou s detoxikací a nastartováním k plné energii.

AUTOR:

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here