Jarní únava – jste po zimě unavení?

0
3581

Je to tak trochu paradox – všechno kolem nás kvete a zelená se, ale člověk se cítí unavený, těžkopádný či ospalý. Jak na to?

Je to tak trochu paradox – všechno kolem nás kvete a zelená se, ale člověk se cítí unavený, těžkopádný či ospalý. Vězte, že nejspíš trpíte jarní únavou, která je důsledek uplynulých zimních měsíců – málo slunce, méně pohybu na čerstvém vzduchu a snížený příjem vitaminů a minerálů (nedostatek čerstvých potravin). Odhaduje se, že jarní únava postihuje každé jaro přechodně až tři čtvrtiny populace.

Počasí a světlo

Příroda naznačuje, že zima je časem odpočinku. Zatímco mnohá zvířata tráví zimní měsíce posilujícím spánkem a naši předkové v tomto období odpočívali po práci na polích, my vykonáváme stejnou činnost jako v jiné měsíce roku. Souvisí to ale s vyšším výdejem energie, což nás postupně vyčerpává. Navíc pro pocit dobré nálady člověk potřebuje dostatek světla, které přispívá k tvorbě hormonu serotoninu. Pokud je světla málo, tvoří se v našem organismu „uspávací“ hormon melatonin. Není proto divu, že v zimě se špatně probouzíme a během dne jsme ospalí a unavení.

Počasí a čas

Chladné počasí náš vyčerpává, s mírným nachlazením nebo virózou se potýká téměř každý z nás, což je pro náš organismus další zátěží. Začátkem jara se navíc opakují velké výkyvy teplot, je zcela běžné, že v noci jsou teploty i mírně pod nulou a přes den více než 10 °C. Tyto teplotní rozdíly nám také ubírají energii. A úplně poslední kapkou je časový posun.

Nápoje pro zdraví

  • Ovocné a zeleninové šťávy jsou ideálními posilujícími a detoxikačními prostředky, které mají přirozený čistící a zásaditý efekt. Vezmeme-li si je místo jednoho jídla, dopřejeme svým vnitřnostem velmi blahodárný oddych, přičemž zároveň dodáme organismu živiny a energii z přírodních zdrojů. Doporučuje se pít alespoň jeden den v měsíci čerstvé ovocné a zeleninové šťávy. Organismus se tak zbaví toxinů a ozdraví naše tělo i duši.
  • Nápoj z vlažné vody s citronovou šťávou, který pijeme každé ráno na lačno půl hodiny před snídaní, je výborným pročišťujícím a vitalizujícím prostředkem. Posiluje játra, důležitý detoxikační orgán a odstraňuje zácpu.
  • Obyčejná kopřiva má již od starověku svoje místo v léčitelství a lékařství. Kopřivový čaj se s oblibou pije na jaře k pročištění celého organismu a pro krvetvorbu.
  • Zkuste v jarních měsících vyměnit svůj ranní šálek kávy za bylinkový šípkový čaj s vysokým obsahem vitaminu C.

Online produkty na jarní únavu

Nabídka desítek druhů čajů na Prozdraví.cz >>

 

AUTOR:

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here