Superpotraviny v hlavnej úlohe

0
1020So slovami ako superfoods, eko, bio, organic či natural sa poslednú dobu „roztrhlo vrece“. Čo to vlastne sú superpotraviny? Ako nájsť tie správne eko produkty a bio potraviny?


Superpotraviny, nazývané aj „superfoods“, predstavujú potraviny v zdravšej prírodnej forme. Obsahujú vitamíny, minerály, vlákninu, antioxidanty a iné látky prospešné pre naše telo. Podporujú imunitný systém a sú známe svojimi účinkami a nutričnými hodnotami už niekoľko tisíc rokov.

Zaisťujú prísun živín v nespracovanej forme – tá je pre telo najprirodzenejšia. Okrem toho, že majú vysoký podiel živín, niektoré z nich majú aj liečivý charakter alebo sú skvelým pomocníkom pri detoxikácii tela.

Zaraďujeme k nim napríklad kokos, chia semienka, med, ginko biloba, acai berry, kakao, čučoriedky, riasy ako spirulina a chlorela, niektoré obilniny či strukoviny a ďalšie.

Organic vs. natural

Organické potraviny nám hovoria o tom, ako sa potravina pestovala. Takéto potraviny musia byť pestované v bezpečnej pôde. Obsahujú menej pesticídov, sú čerstvejšie a potom platí, že viac chutia. Nájdete ich pod označením špeciálneho zeleného lístka na balení.

Natural pochádza od anglického slova „nature“, čo znamená príroda. Prírodné potraviny sú minimálne spracované a neobsahujú žiadne hormóny, antibiotiká ani umelé arómy. Aj napriek tomu, že sú zdravé, majú nezameniteľnú chuť a môžete z nich čerpať potrebné živiny a energiu.

Biopotraviny pre lepšie zdravie

Väčšina ľudí nevie, čo v skutočnosti biopotraviny vlastne predstavujú, aj keď poslednú dobu dobíjajú svet. Biopotraviny nie sú potraviny vhodné len do diéty alebo pri určitých zdravotných ťažkostiach, obmedzeniach.

Sú určené na bežnú konzumáciu pre každého a tie pravé sú vyrobené z kvalitných surovín bez použitia chemických postrekov a umelých látok. Počas spracovania sa do nich nepridávajú žiadne umelé farbivá, dochucovadlá ani iné konzervačné látky. Konzumácia biopotravín ale neznamená hneď lepšie zdravie.

Bio a eko friendly produkty – ako nájsť tie správne?

 

Kto sa v tom má dnes vyznať? Dennodenne sa na nás z každej strany valia reklamné triky, akcie a zľavy, ktoré sa nás snažia zaujať a nevedomky prinútiť k nákupu. Je ale naozaj všetko, čo má na sebe ikonku „bio“ a „eko“ naozaj zdravé?

Za označením „bio“ a „eko“ sa skrývajú biopotraviny z ekologického poľnohospodárstva. Rozoznať ekologicky spracované potraviny od klasických alebo napodobenín vôbec nie je ťažké. Stačí, keď si skontrolujete ich balenie. Oficiálne certifikované eko produkty, musia mať na obale tzv. eko-oko a teda logo slovenského ekopoľnohospodárstva. Nájsť by ste mali aj nápis „Vyprodukované v ekologickom poľnohospodárstve“.

Luxus?

Kto by sa nechcel stravovať zdravo? Bohužiaľ za tieto potraviny si človek priplatí. Práve cena odrádza množstvo ľudí pri výbere týchto potravín. Cena biopotravín je v priemere o 20-40% vyššia v porovnaní s klasickými potravinami. Je to spôsobené najmä kvôli ich pôvodu, spracovaniu, kvalite a ohľadu voči životnému prostrediu.

 

 

zdroj foto: Pixabay.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here