Veletrh Biostyl 2008 – 27.3. – 30.3.

0
2565

Jako každý rok na konci března probíhá na pražském výstavišti veletrh o ekologii a zdravém životním stylu Biostyl…

O víkendu 27/3 až 30/3 na pražském výstavišti v Holešovicích proběhne každoroční veletrh zabývající se biopotravinami a zdravým životním stylem – Biostyl 2008 – mezinárodní kontraktační a prodejní veletrh ekologie, zdravého životního stylu a ekologie. Veletrh Biostyl opět proběhne pod heslem „Vše o zemi, vše pro zemi“. Spolu s veletrhem Biostyl 2008 i tento rok probíhá spřízněný veletrh Esoterika 2008.

Biostyl přináší bohatý doplňkový program, prezentace, přednášky a konference spojené se zdravým životním stylem a ekologií. Více informací o veletrhu naleznete na oficiální prezentaci Biostyl, navštivte zde.

SKRYTÉ SE STÁVA ZJEVNÝM…

(Rozhovor s Ctiradem Hemelíkem, manažerem veletrhu)

BiostylJak a co vás přivedlo k věcem mezi nebem a zemí?

Vyrůstal jsem v překrásném pražském prostředí Vinohrad ve velmi zajímavém domě plném mystérií, které jsem měl možnost zažívat denně. Mnoho mých současných přátel a kolegů pochází z doby, kdy jsme se snažili rozluštit některé z těchto tajemných otázek. A to byl asi začátek … A když jsem se rozhodoval, co budu v životě dělat, vždy mě to znovu přivedlo ke stejným věcem. Tenkrát jsem se rozhodl, že se těmto aktivitám budu věnovat profesně a že tato témata a zajímavé české i světové osobnosti budu představovat lidem na festivalech, veletrzích a seminářích. Záměrem je rozhýbat esoterické vody, aby se staly zajímavé pro všechny, nejen pro jakousi uzavřenou komunitu. Jen tak se může stát, že se věci skryté stanou zjevnými.

Takže od slov nebylo daleko k činům…

První veletrh Esoterika, což byl takový prubířský kámen, se uskutečnil 1.–3. dubna 2005. V pravém křídle Průmyslového paláce byla stovka vystavovatelů a přišlo se podívat 8500 lidí. Druhý ročník (17.–19. března 2006) jsme rozšířili ještě o Biostyl, který se soustředil na zdravou výživu. Vystavovatelů bylo 200 a návštěvníků 12 000. Vloni (28.–30. března) se nám podařilo poprvé zaplnit celý Průmyslový palác, což je více než 10 000 m2 plochy. Tentokrát jsme měli přes 300 vystavovatelů a 15 600 auditovaných návštěvníků. Propojili jsme dva zdánlivě oddělené světy, které spolu ale úzce souvisejí. Lidé, kteří se zajímají o zdravou výživu, mají blízko k duchovním věcem a naopak. Proto veletrh Esoterika a Biostyl – jako nebe a země.

Jedinečný je pestrý doprovodný program. Jakým způsobem se vám daří přilákat do Prahy různé osobnosti ze světa?

Je to takový můj koníček. Když jsem tento projekt tvořil, uvědomil jsem si důležitost doprovodného programu a pak to, aby veletrh nabízel novinky, a to nejen české, ale i ze světa. Pracuji na tom vždy s více jak ročním předstihem.. Zcela odpovědně mohu prohlásit, že jsme největším podnikem tohoto druhu na evropském kontinentu – objemem stánků, návštěvností i samotným programem. Na tomto úspěchu je vidět, že v české prostředí, je mnoho uvědomělých a duchovně smýšlejících lidí.

Jaké zahraniční osobnosti na Výstavišti v minulosti vystoupily?

Myšlenka zvát na veletrh zahraniční lektory se zrodila vlastně po prvním ročníku, kdy zde byli pouze čeští přednášející až na jednoho Australana – Rogera Greena, mistra feng-šuej. Myslím si, že jednou z nejvýznamnějších věcí, která se nám podařila, bylo, když jsme v roce 2006 ve spolupráci se společností Lungta do Čech přivezli šest buddhistických mnichů z himálajského kláštera Tikse v indickém Ladaku. V Praze a Ostravě vysypali mandalu. Tento počin vnímám jako jakési zadostiučinění vynaloženému úsilí. Dále bych zmínil Kanaďana Pabla Russella, náčelníka z kmene Černonožců, Dana Wintera, lektora Evropské školy feng-šuej z Francie, dr. Mary Staggs, anglickou lékařku žijící ve Španělsku, Roberta Greye z Velké Británie, uznávaného odborníka v oboru feng-šuej, brazilskou výtvarnici Sandru Epstein. Petera Marshala. Za poslední dva ročníky tu vystoupilo na 30 zahraničních účastníků. Musím říci, že všichni byli velice mile překvapeni naší koncepcí a pojetím veletrhu. Reakce z jejich strany jsou více než příznivé a pro nás jako pořadatele také zavazující.

Na jaké novinky se mohou návštěvníci těšit letos?

Určitě budou v Průmyslovém paláci jinak rozmístěny stánky, než tomu bylo v letech minulých. Rastr tentokrát chceme udělat podle feng-šuej. Počítáme se zbudováním přitažlivého dětského koutku, rádi bychom zaujali i čajovnami, kde mohou pohodlně spočinout unavení návštěvníci či lidé, které doprovodný program až tak nezajímá. Připravujeme poradenskou zónu, která bude finančně zvýhodněna oproti stánkům, od nichž bude oddělena a kde budou např. kartářky, numerologové či astrologové radit zájemcům.

A co se týče doprovodného programu. Po zkušenostech z uplynulého ročníku, kdy tato část byla hodně nabitá, a lidé se v tom tak trochu ztráceli, jsme se rozhodli pro tento rok snížit počet přednášek, kterých bude 60. Proto jsme nezvali tak velký počet zahraničních hostů, ale zato jsme se snažili vybrat lektory o to zajímavější. Na cestách po anglických festivalech jsem objevil australského šamana Jasona Mc Donalda, který do Čech přijede poprvé. Také poprvé bude mít veřejnou přednášku a posléze i seminář, jeden z nejznámějších světových léčitelů dr. Eric Pearl z USA. Opustil svou lukrativní chiropraktickou praxi, když se stal svědkem zázračných uzdravení svých pacientů. Také naše pozvání přijal Emahó, mexický šaman, který pravidelně navštěvuje naši republiku, dále Američanka Mercedes Bahleda, která propojuje jógu s hudbou. Tima Wallace-Murphyho, zabývající se tajnými dějinami (mimo jiné autor knih Odhalený kód symbolů a Rex Deus). Sandra Epstain z Brazílie a samozřejmě Pablo Russell z Kanady se stali našimi stálicemi. Pro tento rok jsme si dovolili ještě jednu výjimečnost: oba pánové jsou z USA a do Prahy zavítají poprvé. Spojil je film What the bleep do we know, který jsme vloni promítali v rámci festivalu Pražské brány s ohromným úspěchem. Fred Alan Wolf, světoznámý výzkumník, programátor nového pohledu na kvantovou fyziku, známý také jako Dr. Quantum, představí své nové vědecké poznatky. William Arntz je hollywoodský producent, scénárista a režisér několika úspěšných filmů, které osobně představí. Jako praktikující buddhista je schopen do světa celuloidu přinést nové rozměry a ve spolupráci s odborníky v oborech, které se dotýkají jiných světů, je přenést na plátno. Z českých zástupců nebudou chybět Milan Calábek, Josef Hrušovský, Lída Chrášťanská, Zbyněk Šedivý, Jan Šula, Květa Žilincová, Jan Bílý, Daria Heřmanová a řada dalších.

Dá se říci, že pražský veletrh má ve světě zvuk?

Překvapivě větší než u nás. Neděláme propagaci nikde jinde než na Slovensku. Nepřekládáme přednášky do němčiny, ale určitě jsme známější mezi odborníky, kteří jezdí hlavně na Biostyl. Třemi ročníky jsme si vybudovali určité renomé. Pravidelně se mi hlásí zahraniční lektoři, že by k nám chtěli přijet. Za tím vším se skrývá dobrá organizace, velký počet návštěvníků, kteří se vracejí, příjemné prostředí Prahy a vlídné zacházení. Když jsem si např. zjišťoval podmínky, jaké mají přednášející na obdobných podnicích v Anglii, jsme na tom o mnoho lépe. Mám takovou vizi, že naše akce by se měly stát uznávaným meeting pointem – tradičním místem potkávání, kam se lidé budou rádi vracet. Vzrůstající zájem i ze stran zahraničních lektorů mě těší. Ne všichni ovšem mohou v Holešovicích přednášet.

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here