Zdravý životní styl
Veletrh Biostyl 2008 – 27.3. – 30.3.
Jako každý rok na konci března probíhá na pražském výstavišti veletrh o ekologii a zdravém životním stylu Biostyl…
O víkendu 27/3 až 30/3 na pražském výstavišti v Holešovicích proběhne každoroční veletrh zabývající se biopotravinami a zdravým životním stylem – Biostyl 2008 – mezinárodní kontraktační a prodejní veletrh ekologie, zdravého životního stylu a ekologie. Veletrh Biostyl opět proběhne pod heslem „Vše o zemi, vše pro zemi“. Spolu s veletrhem Biostyl 2008 i tento rok probíhá spřízněný veletrh Esoterika 2008.
Biostyl přináší bohatý doplňkový program, prezentace, přednášky a konference spojené se zdravým životním stylem a ekologií. Více informací o veletrhu naleznete na oficiální prezentaci Biostyl, navštivte zde.
SKRYTÉ SE STÁVA ZJEVNÝM…
(Rozhovor s Ctiradem Hemelíkem, manažerem veletrhu)
Jak a co vás přivedlo k věcem mezi nebem a zemí?
Vyrůstal jsem v překrásném pražském prostředí Vinohrad ve velmi zajímavém domě plném mystérií, které jsem měl možnost zažívat denně. Mnoho mých současných přátel a kolegů pochází z doby, kdy jsme se snažili rozluštit některé z těchto tajemných otázek. A to byl asi začátek … A když jsem se rozhodoval, co budu v životě dělat, vždy mě to znovu přivedlo ke stejným věcem. Tenkrát jsem se rozhodl, že se těmto aktivitám budu věnovat profesně a že tato témata a zajímavé české i světové osobnosti budu představovat lidem na festivalech, veletrzích a seminářích. Záměrem je rozhýbat esoterické vody, aby se staly zajímavé pro všechny, nejen pro jakousi uzavřenou komunitu. Jen tak se může stát, že se věci skryté stanou zjevnými.
Takže od slov nebylo daleko k činům…
První veletrh Esoterika, což byl takový prubířský kámen, se uskutečnil 1.–3. dubna 2005. V pravém křídle Průmyslového paláce byla stovka vystavovatelů a přišlo se podívat 8500 lidí. Druhý ročník (17.–19. března 2006) jsme rozšířili ještě o Biostyl, který se soustředil na zdravou výživu. Vystavovatelů bylo 200 a návštěvníků 12 000. Vloni (28.–30. března) se nám podařilo poprvé zaplnit celý Průmyslový palác, což je více než 10 000 m2 plochy. Tentokrát jsme měli přes 300 vystavovatelů a 15 600 auditovaných návštěvníků. Propojili jsme dva zdánlivě oddělené světy, které spolu ale úzce souvisejí. Lidé, kteří se zajímají o zdravou výživu, mají blízko k duchovním věcem a naopak. Proto veletrh Esoterika a Biostyl – jako nebe a země.
Jedinečný je pestrý doprovodný program. Jakým způsobem se vám daří přilákat do Prahy různé osobnosti ze světa?
Je to takový můj koníček. Když jsem tento projekt tvořil, uvědomil jsem si důležitost doprovodného programu a pak to, aby veletrh nabízel novinky, a to nejen české, ale i ze světa. Pracuji na tom vždy s více jak ročním předstihem.. Zcela odpovědně mohu prohlásit, že jsme největším podnikem tohoto druhu na evropském kontinentu – objemem stánků, návštěvností i samotným programem. Na tomto úspěchu je vidět, že v české prostředí, je mnoho uvědomělých a duchovně smýšlejících lidí.
Jaké zahraniční osobnosti na Výstavišti v minulosti vystoupily?
Myšlenka zvát na veletrh zahraniční lektory se zrodila vlastně po prvním ročníku, kdy zde byli pouze čeští přednášející až na jednoho Australana – Rogera Greena, mistra feng-šuej. Myslím si, že jednou z nejvýznamnějších věcí, která se nám podařila, bylo, když jsme v roce 2006 ve spolupráci se společností Lungta do Čech přivezli šest buddhistických mnichů z himálajského kláštera Tikse v indickém Ladaku. V Praze a Ostravě vysypali mandalu. Tento počin vnímám jako jakési zadostiučinění vynaloženému úsilí. Dále bych zmínil Kanaďana Pabla Russella, náčelníka z kmene Černonožců, Dana Wintera, lektora Evropské školy feng-šuej z Francie, dr. Mary Staggs, anglickou lékařku žijící ve Španělsku, Roberta Greye z Velké Británie, uznávaného odborníka v oboru feng-šuej, brazilskou výtvarnici Sandru Epstein. Petera Marshala. Za poslední dva ročníky tu vystoupilo na 30 zahraničních účastníků. Musím říci, že všichni byli velice mile překvapeni naší koncepcí a pojetím veletrhu. Reakce z jejich strany jsou více než příznivé a pro nás jako pořadatele také zavazující.
Na jaké novinky se mohou návštěvníci těšit letos?
Určitě budou v Průmyslovém paláci jinak rozmístěny stánky, než tomu bylo v letech minulých. Rastr tentokrát chceme udělat podle feng-šuej. Počítáme se zbudováním přitažlivého dětského koutku, rádi bychom zaujali i čajovnami, kde mohou pohodlně spočinout unavení návštěvníci či lidé, které doprovodný program až tak nezajímá. Připravujeme poradenskou zónu, která bude finančně zvýhodněna oproti stánkům, od nichž bude oddělena a kde budou např. kartářky, numerologové či astrologové radit zájemcům.
A co se týče doprovodného programu. Po zkušenostech z uplynulého ročníku, kdy tato část byla hodně nabitá, a lidé se v tom tak trochu ztráceli, jsme se rozhodli pro tento rok snížit počet přednášek, kterých bude 60. Proto jsme nezvali tak velký počet zahraničních hostů, ale zato jsme se snažili vybrat lektory o to zajímavější. Na cestách po anglických festivalech jsem objevil australského šamana Jasona Mc Donalda, který do Čech přijede poprvé. Také poprvé bude mít veřejnou přednášku a posléze i seminář, jeden z nejznámějších světových léčitelů dr. Eric Pearl z USA. Opustil svou lukrativní chiropraktickou praxi, když se stal svědkem zázračných uzdravení svých pacientů. Také naše pozvání přijal Emahó, mexický šaman, který pravidelně navštěvuje naši republiku, dále Američanka Mercedes Bahleda, která propojuje jógu s hudbou. Tima Wallace-Murphyho, zabývající se tajnými dějinami (mimo jiné autor knih Odhalený kód symbolů a Rex Deus). Sandra Epstain z Brazílie a samozřejmě Pablo Russell z Kanady se stali našimi stálicemi. Pro tento rok jsme si dovolili ještě jednu výjimečnost: oba pánové jsou z USA a do Prahy zavítají poprvé. Spojil je film What the bleep do we know, který jsme vloni promítali v rámci festivalu Pražské brány s ohromným úspěchem. Fred Alan Wolf, světoznámý výzkumník, programátor nového pohledu na kvantovou fyziku, známý také jako Dr. Quantum, představí své nové vědecké poznatky. William Arntz je hollywoodský producent, scénárista a režisér několika úspěšných filmů, které osobně představí. Jako praktikující buddhista je schopen do světa celuloidu přinést nové rozměry a ve spolupráci s odborníky v oborech, které se dotýkají jiných světů, je přenést na plátno. Z českých zástupců nebudou chybět Milan Calábek, Josef Hrušovský, Lída Chrášťanská, Zbyněk Šedivý, Jan Šula, Květa Žilincová, Jan Bílý, Daria Heřmanová a řada dalších.
Dá se říci, že pražský veletrh má ve světě zvuk?
Překvapivě větší než u nás. Neděláme propagaci nikde jinde než na Slovensku. Nepřekládáme přednášky do němčiny, ale určitě jsme známější mezi odborníky, kteří jezdí hlavně na Biostyl. Třemi ročníky jsme si vybudovali určité renomé. Pravidelně se mi hlásí zahraniční lektoři, že by k nám chtěli přijet. Za tím vším se skrývá dobrá organizace, velký počet návštěvníků, kteří se vracejí, příjemné prostředí Prahy a vlídné zacházení. Když jsem si např. zjišťoval podmínky, jaké mají přednášející na obdobných podnicích v Anglii, jsme na tom o mnoho lépe. Mám takovou vizi, že naše akce by se měly stát uznávaným meeting pointem – tradičním místem potkávání, kam se lidé budou rádi vracet. Vzrůstající zájem i ze stran zahraničních lektorů mě těší. Ne všichni ovšem mohou v Holešovicích přednášet.
Zdravý životní styl
Srdce pod tlakem. Často na něj „útočí“ geny, hormony i špatné návyky
Světový den srdce, který připadá na 29. září, je skvělou příležitostí zamyslet se nad tím, co děláme pro zdraví jednoho z našich nejdůležitějších orgánů. Zpozornět by měli hlavně muži, protože právě ti čelí vyššímu riziku kardiovaskulárních onemocnění, a to nejen kvůli genetickým predispozicím a hormonálním vlivům, ale i kvůli nezdravému životnímu stylu. Jak geny, hormony a každodenní návyky ovlivňují zdraví našeho srdce a co můžeme udělat pro jeho ochranu?
Je obecně přijímáno jako fakt, že kardiovaskulární onemocnění se nevyskytují rovnoměrně u obou pohlaví. V tomto ohledu jsou muži oproti svým ženským protějškům ve značné nevýhodě. Klíčovým faktorem jsou pohlavní hormony. Ženy totiž mají vyšší hladiny estrogenu, který hraje důležitou roli při ochraně cév a snižuje tak riziko vzniku onemocnění srdce. Když k tomu připočteme mužskou tendenci k vyšším hladinám špatného cholesterolu LDL a nižším hladinám dobrého cholesterolu HDL, vzniká nepříznivá predispozice pro rozvoj chorob, jako je ateroskleróza.
Muži také často kladou menší důraz na udržování zdravého životního stylu, což rovněž neprospívá jejich srdečnímu zdraví. „Kouření, stres, alkohol – to vše působí na srdce škodlivě. U aterosklerózy lze často říci, že vzniká v důsledku nezdravého životního stylu. Podobně je tomu i u hypertenze, ischemické choroby srdeční nebo srdečního selhání,“ varuje genetička Ing. et Ing. Barbora Procházková, Ph.D., jež se mimo jiné podílí také na vývoji genetických testů a testování střevního mikrobiomu ve společnosti Chromozoom.
Zjištění, že máte vysokou hladinu cholesterolu, by podle Procházkové mělo být varovným signálem a znamením, že je čas se začít zajímat o zdravý životní styl. Genetička doporučuje začít úpravou jídelníčku, do kterého bychom měli zařadit více potravin bohatých na vlákninu a zdravé tuky, jako jsou omega-3 mastné kyseliny, a zároveň omezit tučná masa, mléčné výrobky a průmyslově zpracované potraviny s vysokým obsahem nasycených a trans tuků. Samozřejmostí je také pravidelná fyzická aktivita a omezení alkoholu a kouření.
Pokud tyto základní kroky nepomohou, přichází na řadu medicína.
Srdce v zajetí genů
Lékař lidem s vysokým cholesterolem zpravidla předepíše statiny – vysoce účinné léky, které snižují produkci cholesterolu v játrech, inhibitory PCSK9 přispívající ke snížení hladiny LDL cholesterolu, nebo fibráty a ezetimib – ty omezují vstřebávání cholesterolu ve střevech. „To, že dostanete léky na předpis, neznamená, že se vaše problémy zázračně vyřeší. Úprava životního stylu je důležitá i v těchto případech. Platí totiž, že do kardiovaskulárního zdraví promlouvá i genetika, takže můžete být ke kardiovaskulárním onemocněním náchylnější, protože jste tuto predispozici zdědili. Na zdravý životní styl si v takovém případě musíte dávat pozor ve zvýšené míře,“ vysvětluje Procházková.
Zmíněné dědičné mutace mohou zvyšovat riziko vysoké hladiny cholesterolu, krevního tlaku i onemocnění, jako je infarkt, mrtvice, aneurysma břišní aorty a další. Existuje například dědičné onemocnění zvané talasémie, které má přímý dopad na produkci hemoglobinu, což může vést k anémii. Genetika může být do určité míry odpovědná za zvýšené hladiny zánětlivých markerů, jako jsou CRP, IL-6 nebo homocystein, což může naznačovat vyšší riziko rozvoje aterosklerózy nebo jiných onemocnění. Genetika také ovlivňuje, jak tělo reaguje na cvičení nebo na nedostatek spánku. Genetické testy mohou odhalit predispozice, které ovlivňují náchylnost k těmto stavům, a pomoci tak včas přijmout preventivní opatření.
„Silnější srdce není žádná fiktivní konstrukce. Lékařská věda má poměrně jasno v tom, že genetické faktory ovlivňují jak sílu, tak výkonnost srdce. Geny spoluutvářejí srdeční strukturu a ovlivňují fungování tohoto životně důležitého orgánu. Některé genetické variace mohou například zlepšovat efektivitu svalů, ovlivňovat krevní tlak a metabolismus kyslíku, což může vést k lepší odolnosti vůči zátěži. Silné srdce tedy rozhodně není mýtus,“ dodává Barbora Procházková s tím, že srdeční zdraví ovlivňuje i schopnost těla efektivně využívat živiny a kyslík, což je opět do značné míry geneticky podmíněno.
Testy odhalí i komplikované mutace
Nemilou zprávou je, že někdo může být na základě genetických predispozic náchylnější ke vstřebávání špatného cholesterolu. Některé mutace způsobují například to, že játra hůře odbourávají LDL cholesterol, což se odborně nazývá hypercholesterolémie. Funguje to však i opačně – mutace v některých genech mohou aktivně snižovat hladinu HDL cholesterolu nebo měnit jeho fungování. Výsledek je v obou případech podobný: větší náchylnost ke kardiovaskulárním onemocněním, buď kvůli nadměrné produkci špatného cholesterolu, nebo jeho nedostatečnému odbourávání.
„Této problematice se v našem vědeckém týmu nyní věnujeme v rámci vývoje genetických testů na detekci genetických rizik týkajících se kardiovaskulárního zdraví a dalších zdravotních predispozic,“ popisuje hlavní genetička společnosti Chromozoom. Genetické testy mohou pomoci mnoha potenciálním pacientům, kteří netuší, že mají sklony k onemocněním srdce a cévní soustavy. Testy jsou totiž schopny identifikovat různé genetické mutace, které mohou vést k některé z výše zmíněných diagnóz. „Genetické testování nám umožňuje sledovat široké spektrum genů a identifikovat potenciální predispozice k budoucím zdravotním problémům. Multifaktoriální testy poskytují možnost analyzovat více faktorů současně, což je velkou výhodou. Umožňují odhalit náchylnost k onemocněním, která jsou ovlivněna kombinací genetických i environmentálních vlivů. Výsledky však nemusí jednoznačně předpovědět, zda a kdy se nemoc objeví, ale mohou naznačit oblasti, na které by mohlo být užitečné se zaměřit v rámci prevence,“ uzavírá doktorka Procházková.
Zdravý životní styl
Kokosový olej zachrání pleť i chuť vašeho koláče
Kokosový olej se dá díky různému využití považovat za zázračnou potravinu. Je tomu ale skutečně tak? Na co všechno se nám hodí a jaké jsou jeho účinky?
Zdroj vitamínů i jeden ze zdravých tuků
Kokos je superpotravinou obsahující různé vitamíny a minerální prvky. Pravidelnou konzumací například kokosových chipsů zvýšíte množství vitaminu B, C, E či K ve vašem těle. Nejenom ke konzumaci, ale i k dalšímu použití je možné upotřebit 100% kokosový olej.
Nespočet pozitivních účinků
Konzumování i vnější použití kokosového oleje tělu přináší nejeden pozitivní účinek. Například:
- Zdravé tuky mohou zrychlit metabolismus a pomoci při hubnutí. To se hodí u lidí, kteří díky BMI kalkulačce zjistili, že je jejich váha vyšší, než by měla být. Nadváhu či obezitu je nutné řešit dostatkem pohybu a vyváženým jídelníčkem. V něm má kokosový olej své místo i díky oživení chutí.
- Posílení imunitního systému díky kyselině laurové, která má antibakteriální účinky.
- Zlepšení trávení díky snadnější absorpci vitamínů rozpustných v tucích.
- Pozitivní účinky na pleť a pokožku. Nejenom ochrana proti slunečnímu záření díky SPF, ale také antibakteriální vlastnosti urychlující hojení drobných ran.
Kokosový olej v kuchyni
Chystáte se vařit nebo péct? Vsaďte na zdravější variantu kokosového oleje. Tím snadno nahradíte tučné máslo nejen při pečení. Příjemnou chuť dodá koláčům, ale i různým druhům cukroví a moučníků. Vydrží i vyšší teploty při smažení. V přiměřeném množství se tohoto tuku nemusíte bát. Zdravé tuky doplní i při ketodietě.
Praktický kosmetický pomocník
Trápí vás suchá pokožka? Proti šupinkám a odlupování kůže vám hravě pomůže kokosový olej. Ten vyživí také vaše rty, nehty nebo vlasy. Suchým a poškozeným vlasům vrátí lesk. Stačí připravit jednoduchou masku na vlasy, nebo olej využít k masáži pokožky.
Teplota skladování ovlivní konzistenci
Kokosový olej chraňte před světlem a skladujte dle vašich preferencí. V pokojové teplotě maximálně do 25 °C bude v kapalnější formě, která se příjemně používá při kosmetických účelech. V lednici ztuhne. A tak se zase hodí spíše na pečení či smažení.
Zdroj fotografií : Shutterstock.com
Zdravý životní styl
Co je to keto stravování?
Ketodieta je téma, které v poslední době rezonuje společností. Na mnohých z nás se podepisuje nezdravý životní styl a jednou se dostaneme do bodu, kdy řešíme, jak dál. Zdraví nám není lhostejné, chceme se navíc líbit sobě i okolí, proto hledáme způsob stravování, který nám pomůže s obojím. Přemýšlíte o keto stravování?
Co je ketodieta?
Ketodieta je způsob stravování založený na tom, že tělu začnete dodávat jen minimum sacharidů a tím ho dostanete do stavu nazývaného ketóza. Tělo je na sacharidy zvyklé a používá je jako zdroj energie, když je ale nemá, musí hledat jinde. Novým zdrojem energie se stanou ketony, tedy látky, které vznikají při spalování tuků. Ty bývají uloženy hlavně v problémových partiích jako je bříško nebo zadeček, vy díky tomu začnete pracovat na svojí postavě.
Víte, že ketóza je stav, který můžeme zjednodušeně označit jako spalování tuků? Tělesný tuk se štěpí na malé částečky mastných kyselin označované jako ketolátky, ty pak tkáním dodávají energii. Nemusíte se bát, že by šlo o nějaký nebezpečný stav, naši předci v ní žili neustále.
Jak se do ketózy dostat?
Na ketóze stojí celá proteinová dieta, když tělo začne čerpat energii z uložených tuků, přepne na jiné využití energetických zdrojů. Ale jak se do ní dostat? Principem je tělu dodávat jen minimum sacharidů, a to maximálně 50 g za den.
Hlavním prvkem jídelníčku se pak stávají kvalitní bílkoviny, proto se doporučuje konzumovat zejména libové maso, zeleninu a mléčné výrobky, vyhnout byste se naopak měli bramborám, rýži, pečivu, obilovinám, alkoholu nebo sladkému ovoci.
Víte, že kdybyste najednou přijali sacharidů více, může dojít k narušení ketózy a hubnutí se pak zastaví? Doporučené rozložení živin je při keto stravě následující:
- Sacharidy 0–5 %
- Bílkoviny 15–20 %
- Tuky 75–80 %
Ketodietu dělíme na 3 fáze
Když se někdo rozhodne pro keto stravování, chce většinou pár kilogramů zhubnout. Může jich být méně i více, v každém případě dietu dělíme na 3 fáze. Během té první se hubne nejvíc, její délka se tak dovíjí od toho, kolik chcete celkem zhubnout kilogramů. Druhá fáze na tu první navazuje, a to ve chvíli, kdy zhubnete polovinu vaší cílové váhy. Třetí fázi označujeme jako stabilizační a jejím úkolem je zabránit nechtěnému jojo efektu.
-
Doplňky stravy3 měsíce ago
JAMIESON Vitamín B12 1200mcg s postupným uvolňováním 80 tablet z lékárny Benu.cz
-
Dětské šampony3 měsíce ago
Liquido Radical šampon na vši 125 ml z lékárny Benu.cz
-
Zdravý životní styl3 měsíce ago
Víte, jakou stravu a životosprávu mít než darujete krevní plasmu?
-
Přípravky na inkontinenci3 měsíce ago
KALHOTKY NAVLÉKACÍ MOLICARE MOBILE 6 KAPEK M BOKY 80-120CM,1662ML,14KS z lékárny Benu.cz
-
Přípravky pro péči o nohy1 měsíc ago
Priessnitz Antivarixy mazání na žíly a cévy 125 ml z lékárny Benu.cz
-
Péče o stárnoucí pleť3 měsíce ago
Rugard vitamin-creme 50ml z lékárny Benu.cz
-
Zdravý životní styl3 měsíce ago
Co je to keto stravování?
-
Přípravky na inkontinenci4 dny ago
TENA Lady Super – Inkontinenční vložky (30 ks) z lékárny Benu.cz