Jak zhubnout břicho

1
1709

Six pack, pekáč buchet, ploché bříško, názvy se různí, ale touha docílit krásného bříška, abychom se nemuseli stydět na pláži v plavkách, provází lidstvo celé poslední století. Existuje spousta článků a babských rad a lidových polopravd o tom, jak dosáhnout útlého pasu. Jistě jste již mnohé četli, či je dokonce zkoušeli na svém těle.

Nejdříve si to pojďme vysvětlit trochu vědecky. Obezita typu jablko, kdy se nám hromadí tuk převážně v horní polovině těla, je pro kardiovaskulární zdraví více nebezpečná. Existují však dva typy tuku, které ve svém břiše najdeme. Klasický tuk, který se nám usazuje v podkoží celého těla, a viscerální, který obklopuje naše vnitřní orgány a zhoršuje tak jejich funkci. Viscerální tuk je obzvláště škodlivý typ. Výzkum naznačuje silné vazby na nemoci, jako je cukrovka typu 2 a srdeční choroby.

Z tohoto důvodu může ztráta tohoto tuku mít významné výhody pro vaše zdraví a pohodu.

Můžete měřit břišní tuk měřením obvodu kolem pasu pomocí metru. Míry nad 100 cm u mužů a 88 cm u žen jsou výstražným znamením břišní obezity.

Některé strategie hubnutí nám pomohou cílit na tuk v oblasti břicha více než na jiné oblasti těla.

Vyvarujte se cukru a nápojům slazených cukrem

Potraviny s přidanými cukry jsou škodlivé pro vaše zdraví. Jíst hodně těchto potravin může způsobit přírůstek hmotnosti. Studie ukazují, že přidaný cukr má jedinečné škodlivé účinky na metabolické zdraví. Přebytek cukru, hlavně velké množství fruktózy, může vést k hromadění tuku kolem břicha a jater. Cukr je polovina glukóza a polovina fruktóza. Když jíte hodně přidaného cukru, játra jsou přetížena fruktózou a jsou nucena ji přeměnit na tuk. Někteří věří, že toto je hlavní proces škodlivých účinků cukru na zdraví. Zvyšuje břišní tuk a játra se nám obalují tukem, což vede k inzulínové rezistenci a různým metabolickým poruchám. Studie zjistila, že u dětí je o 60 % vyšší pravděpodobnost vzniku obezity, pokud denně pijí slazené nápoje.

Zkuste minimalizovat množství cukru ve vaší stravě a zvažte úplné vyloučení sladkých nápojů. To zahrnuje nápoje slazené cukrem, sladké limonády, ovocné džusy a různé sportovní nápoje s vysokým obsahem cukru. Přečtěte si etikety a ujistěte se, že produkty neobsahují rafinované cukry. Dokonce i potraviny uváděné na trh jako zdravé potraviny mohou obsahovat značné množství přidaného cukru.

Nadměrná spotřeba cukru může být hlavním hnacím motorem přebytečného tuku v břiše a játrech.

Jezte více bílkovin

Bříško se dělá v kuchyni. Chcete-li zhubnout na břiše, jezte dostatek bílkovin. Protein může být nejdůležitější makroživinou pro hubnutí. Protein může snížit chuť na sladká jídla o 60%, zvýšit metabolismus o 80–100 kalorií denně a pomůže vám sníst až o 441 kalorií méně za jeden den. Pokud je vaším cílem hubnutí, přidání bílkovin do jídelníčku může být jedinou nejúčinnější změnou ve vašem zdravém životním stylu.

Nejen, že vám bílkoviny mohou pomoci zhubnout, ale také vám mohou pomoci vyhnout se opětovnému přibírání na váze. Bílkoviny mohou být zvláště účinné při snižování břišního tuku. Jedna studie ukázala, že lidé, kteří jedli více a kvalitnějších bílkovin, měli mnohem méně břišního tuku.

Zkuste zvýšit příjem potravin s vysokým obsahem bílkovin, jako jsou celá vejce, ryby, luštěniny, ořechy, maso a mléčné výrobky. Toto jsou nejlepší zdroje bílkovin pro vaši stravu.

Pokud bojujete s příjmem dostatečného množství bílkovin ve stravě, dopřejte si kvalitní proteinový doplněk – například syrovátkový protein – je to zdravý a pohodlný způsob, jak zvýšit svůj celkový denní příjem bílkovin.

Pokud je cílem rychlé hubnutí, někteří lidé sníží příjem sacharidů na 50 gramů denně. Tím se vaše tělo dostane do ketózy, stavu, ve kterém vaše tělo začne spalovat tuky, protože se sníží jeho hlavní palivo a chuť k jídlu. Nízkosacharidové diety mají kromě samotného hubnutí i mnoho dalších zdravotních výhod. Například mohou výrazně zlepšit zdraví lidí s diabetem 2. typu.

Jezte potraviny bohaté na vlákninu

Vláknina je většinou nestravitelná rostlinná hmota. Jíst hodně vlákniny vám může pomoci při hubnutí. Typ vlákniny je však důležitý. Ukazuje se, že převážně rozpustná a viskózní vlákna má vliv na vaši váhu. Jedna studie zjistila, že 14 gramů vlákniny denně navíc, bylo spojeno s 10 % poklesem příjmu kalorií a úbytkem hmotnosti o přibližně 2 kg během 4 měsíců. To znamená, že rozpustná vláknina může být zvláště účinná při snižování škodlivého břišního tuku. Nejlepší způsob, jak získat více vlákniny, je jíst hodně rostlinných potravin, včetně zeleniny a ovoce. Dobrým zdrojem vlákniny jsou také luštěniny, stejně jako některé obiloviny, například celý oves.

Cvičte pravidelně

Cvičení patří k tomu nejlepšímu, co můžete udělat, abyste zvýšili své šance na dlouhý a zdravý život a na prevenci nemocí. Při snižování břišního tuku se pohybu nevyhnete. To neznamená cvičení sedů lehů, protože ztráta tuku na jednom místě není možná. Kardio cvičení je nejúčinnější. Aerobní cvičení – jako je chůze, běh a plavání – výrazně snižuje tuk v břiše. Cvičení také vede ke snížení zánětu, snížení hladiny cukru v krvi a zlepšení dalších metabolických problémů spojených s přebytečným břišním tukem.

Břišní tuk nebo břišní tuk je spojen se zvýšeným rizikem určitých onemocnění.

Většina lidí může snížit svůj břišní tuk přijetím o klíčových změnách životního stylu, jako je zdravá strava plná bílkovin, zeleniny, ovoce a luštěnin a pravidelné cvičení. Každý centimetr, který z objemu pasu shodíte, vám pomůže žít o trochu déle. Břišní tuk není pouze estetický problém, ale stojí za celou řadou zdravotních problémů a život ohrožujících stavů.

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:
Sdílejte
Předchozí článekJak udělat kvásek
Další článekJak vytáhnout klíště

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here