Pravidelná konzumace vína prodlouží váš život, může za to resveratrol

0
2205

Jaké přináší pravidelná konzumace vína účinky na naše zdraví? Co je to Resveratrol?

V této době vrcholí v České republice i jiných vinařských oblastech sklizeň vína a na mnoha místech České republiky probíhá v září vinobraní. Je tedy na čase připomenout si, jaké přináší pravidelná konzumace vína účinky na naše zdraví. Významným producentem vína je Francie, o jejíchž obyvatelích je známo, že i přesto, že jejich jídelníček často obsahuje vysoký podíl živočišných tuků (především v sýrech) a tučného masa (foie gras apod.), dožívají se poměrně vysokého věku a bývají dlouho v dobré kondici, s nižším výskytem onemocnění srdce. Vědci se dlouho zabývali příčinou tzv. Francouzského paradoxu.

Pravděpodobně se jedná o sobour několika skutečností. Francouzi jedí pravidelně, servírují menší porce, mezi jednotlivými jídly nic nekonzumují. Jako významná byla označena pravidelná konzumace červeného vína. Jak červené tak bílé víno obsahuje látky zvané polyfenoly, které mají vysoký antioxidační potenciál. Vyšší obsah těchto látek byl naznamenán v modrých hroznech vinné révy. Poprvé v roce 1992 byla vyslovena teorie o účincích látky resveratrol. Resveratrol se vyskytuje především ve slupkách vinné révy a proto je jeho obsah vyšší v červeném či růžovém víně, které svou barvu získává právě díky tomu, že hroznová šťáva kvasí po určitou dobu společně s modrými slupkami. Resveratrol pomáhá rostlinám bojovat s plísněmi a houbami, všeobecně je výskyt těchto hub a plísní vyšší v zemích s mírnějším klimatem, bývá proto hladina této látky vyšší právě ve víně z těchto oblastí. Také hrozny napadené ušlechtilou plísní vykazují vyšší obsah resveratrolu. Chcete-li vyzkoušet víno napadené touto ušlechtilou plísní, hledejte na etiketě „výběr z cibéb“, jedná se jakostní víno s přívastkem. Pro milovníky šumivého vína je nutné poznamenat, že i v něm lze najít resveratrol, specifický proces zpracování by neměl mít na obsah resveratrolu vliv, jeho obsah však bude opět vyšší v růžové variantě.

Resveratrol prodlužuje život, působí proti různým onemocněním

Resveratrol působí preventivně proti růstu rakoviny, onemocnění srdce, cukrovce, zánětům a ischemickým onemocněním (nedokrevnost). Dále se uvádí, že resveratrol může pomoci v rámci preventivních opatření proti onemocněním spojených se stárnutím, působí proti degeneraci mozku u některých neurologických onemocnění, např. při Alzheimerově chorobě, která je nejčastějším typem demence u starých lidí. Vzhledem k fenoménu stárnutí populace v Evropě i mimo ni je otázka léčby či prevence stařecké demence velice aktuální. Nedávné výzkumy ukázaly, že právě demece bývá čím dál častější příčinou umrtí. Otázkou do diskuze zůstává také fakt, zda preventivně nepůsobí samotný alkohol obsažený ve víně, tento předpoklad potvrdily některé studie zaměřené právě na léčbu a prevenci Alzheimerovy choroby. Pravidelná umírněná konzumace alkoholu může oddálit stárnutí a posiluje kardiovaskulární soustavu, v praxi to znamená přibližně 1 – 1,5 dcl vína denně. Některé studie prokázaly, že výskyt této choroby je nižší právě v populacích, které konzumjí pravidelně červené víno.

Další zdroje resveratrolu

Pokud není víno váš oblíbený nápoj a i přesto byste chtěli vyzkoušet účinky látky resveratrol, nezoufejte. Resveratrol je obsažen také v arašídech, kakau, tmavé čokoládě, černém rybízu, borůvkách, plodech moruše nebo v kořenech křídlatky kopinaté. Není-li ani jedna s výše uvedených potravin na seznamu vašich oblíbených, existuje další možnost. Vzhledem k tomu, že resveratrol je možné vyrobit také synteticky, začaly jej některé firmy nabízet ve formě tablet jako doplněk stravy.

Zakoupit je možné v České republice, například jako doplněk stravy nebo zde v přípravku pro prevenci viru HPV. Více viz níže…

SYNERGIA Indonal Partner – prevence viru HPV obsahující resveratrol

Zdroje: www.wikipedia.org / www.resveratrol.info

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here