Syrová strava může vyřešit vaše zdravotní potíže

0
3221

V České republice poměrně nový styl stravování se nazývá vitariánství a jeho hlavní zásadnou je konzumace pouze potravin, které neprošly tepelnou úpravou –  vařením (a to ani v páře), smažením, pečením. Tento specifický způsob stravování s sebou přináší další nové aspekty života…

AUTORKA: Mgr. Lucie Lankašová

Každý z nás někdy v životě snědl něco syrového, někteří dokonce i vejce či maso, většina z nás konzumuje v syrovém stavu především ovoce a zeleninu a to jako doplněk našeho běžného jídelníčku. V poslední době se však můžeme především ve větších městech setkat s lidmi, kteří považují syrovou zeleninu a ovoce jako jedinou součást svého stravování. Tento v České republice poměrně nový styl stravování se nazývá vitariánství a jeho hlavní zásadnou je konzumace pouze potravin, které neprošly tepelnou úpravou – vařením (a to ani v páře), smažením, pečením. Nejčastěji se jako maximální teplota, kterou lze využít pro úpravu potravin uvádí 40 ºC a využívá se především pro sušení.

Tento specifický způsob stravování s sebou přináší další nové aspekty života. Místo mnoha hodin strávených v kuchyni vařením, pečením a smažením si vystačíte s (kvalitním) nožem a kuchyňským prkénkem. Pokud si chcete dopřát větší a komplikovanější lahůdky, než pouze nakrájenou zeleninu a ovoce, budete potřebovat kvalitní mixér, různá struhadla, procesory, sušičku, odšťavňovač, díky kterým ze syrové zeleniny „uvaříte“ špagety, puding, pizzu, koláč a další pokrmy, které známe z našeho běžného jídelníčku. Důležitou součástí vitariánského stravování jsou také ořechy, v některých receptech využijete k zahuštění pokrmů vlákninu (jablečná vláknina, psyllium) a jako doplněk jsou hojně využívané také naklíčené luštěniny (čočka, cizrna, fazole mungo apod.), čerstvá řeřicha a bylinky, jedlé květy. Místo mléka konzumují vitariáni rostlinná či ořechová mléka, které si s vhodným vybavením může vyrobit každý doma. Oblíbené je mandlové či konopné mléko.

Kde syrová strava pomáhá

Tento životní styl přináší kromě specifického způsobu stravování také úspěchy v podobě řešení některých dlouhodobých zdravotních potíží z okruhu tzv. civilizačních nemocí. Nejčastěji je zmiňována cukrovka, potíže s trávením a metabolismem, prevence a léčba různých typů rakoviny, onemocnění kardiovaskulární soustavy a především snížení tělesné váhy. V České republice by mělo po vzoru ze zahraničí (Francie, Německo, USA) v budoucnu vzniknout léčebné sanatorium, které se zaměří na léčbu syrovou stravou.

Abychom vám nabídli kompletní informace, je třeba doplnit, že někteří odborníci upozorňují, že jedinci, kteří konzumují pouze syrovou stravu, mohou pocítit nedostatek některých vitamínů (některé minerálya především vitamin b12). Syrová strava může u některých jedinců způsobit syndrom dráždivého tračníku. V zimních obdobích je tento styl stravování finančně náročný a pokud chcete mít na stole něco jiného než krájenou zeleninu a ovoce, je zpočátku nutné investovat do vybavení.

Jedinci žijící v našem podnebném pásmu s přicházející zimou zjistí, že čerstvé ovoce a zelenina je doopravdy sezónní záležitostí a pokud chtějí ve svém stylu stravování pokračovat i v zimních měsících, musí investovat do dovážené zeleniny a ovoce či se spokojit se zásobami (mrkev, celer, zelí, jablka), ořechy a semínky a naklíčenými potravinami. Ovoce a zeleninu je vždy potřeba pečlivě vybírat a je nutné klást důraz na kvalitu a čerstvost. Ohrožující může být zvýšený obsah dusičnanů či pesticidů, riziko plísní u konvenční zeleniny a ovoce. U ovoce a zeleniny, která putuje na váš stůl z tisíce kilometrů vzdáleného místa je 100 % jisté, že nebude čerstvě sklizená, naopak, pravděpodobně byla sklizena nezralá a tudíž je nutričně chudá.

Je pro vás syrová strava to pravé?

Existuje mnoho diet a možností, jak se vědomě stravovat, žádná z těchto možností není univerzální a tím pádem vhodná pro každého. Pokud vás vitariánství, které někteří označují jako extrémní směr stravování, zaujalo, věnujte prosím dostatečnou pozornost podrobnému naplánování přechodu z běžné stravy. Přechod na syrovou stravu by měl být dobře naplánovaným procesem a neměl by se obejít bez konzultace s odborníkem na vitariánskou výživu, v případě, že trpíte závažným onemocněním také s vaším lékařem či podložen alespoň zkušenostmi z vašeho okolí, či z dostupných informací na internetu.

AUTORKA: Mgr. Lucie Lankašová

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here