Kašel, rýma, bolest v krku, horečky – Máme doma nemocné dítě

0
2677

Pár babských rad pro rodiče pro případ, že děti postihne některá z obvyklých nemocí…

Děti předškolního věku bývají nemocné i 15krát do roka. Snažit se dítě v době chřipek a viróz držet doma je ale kontraproduktivní, protože každá překonaná choroba imunitní sytém dítěte posiluje. Není také nutné snažit se udržet dítě v posteli ( což je stejně nemožné), ale je dobré dbát na to, aby se nepřepínalo, mělo dostatek vitamínů a tekutin. Při onemocnění horních cest dýchacích, které neprovází teplota, je vhodné vzít dítě ven na vzduch, ale jen v kočárku. Pohyb by je ještě víc oslabil.Doma je prospěšné větrat několikrát denně po 5ti minutách.

Bolesti v krku

Dítě by mělo mít kolem krku šátek nebo šálu z měkké vlny. Zmírnit bolesti a lehce dezinfikovat krk mohou šalvějové bonbóny (k dostání v lékárnách). Bylinkový čaj se dá snadno připravit doma smícháním 20 g šalvěje, 10 g slézu, 20 g květů heřmánku, 20 g mochny nátržníku (k dostání v lékárnách). Jednu čajovou lžičku směsi přelijeme 100 ml vroucí vody, necháme 15 minut louhovat. Dítěti dáváme pít čaj po doušcích, denní dávka je 100 ml.

Kašel

Může trvat i tři týdny. Pokud se vám zdá, že kašel nemá normální průběh nebo trvá déle, je možné, že je způsoben alergickou reakcí. Je důležité navštívit pediatra. Obecně je prospěšné dávat dítěti často pít, tekutiny rozpouštějí hleny.Čaj proti kašli je nejlépe dělat z divizny, semínek anýzu a lékořice.Vhodný je též domácí sirup z cibule: na drobno nakrájíme 2 vetší cibule, zasypeme je dvěma polévkovými lžícemi hnědého cukru a necháme je v přikryté misce odležet až pustí šťávu. Dávkujeme po dvou hodinách jednu polévkovou lžíci.

Rýma

S rýmou se děti běžně potýkají i 14 dnů. Opět je důležitý pitný režim pro odstranění hlenů. Nos dítěte potírejte např. jelením lojem nebo třezalkovým olejem, aby nedošlo k nadměrnému vysušení a popraskání kůže. Výborná je polévka s kuřecím masem, která působí protizánětlivě. Do slepičího vývaru přidáme dvě snítky rozmarýnu, tři snítky tymiánu, čtyři menší cibule, čtyři stroužky česneku a trochu soli na dochucení.Vaříme cca hodinu, poté scedíme a podáváme po doušcích.

Horečky

Malé děti mívají běžně teploty do 39, 5 stupňů. Tělo se tímto způsobem vypořádává z choroboplodnými zárodky. Krom léků se teplota sráží studenými zábaly přikládanými na zápěstí a kotníky. Dítě bychom měli přikrývat jen lehce, aby se tělo mohlo ochladit. Osvěžující pro dítě je ledová tříšť-vymačkáme šťávu z pomeranče, smícháme ji s lipovým medem, zmrazíme, rozdrtíme (Např. vložíme zmrzlé kostky do mikroténového sáčku a paličkou na maso je rozbijeme) a podáváme po lžičkách.

AUTOR: Adéla Tesaříková

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here