Nádobí – vhodné i nevhodné pro naše zdraví

0
1990

Některé druhy nádobí nejsou příliš vhodné pro naše zdraví, některé ano, i na toto je dobré brát ohled ve vaší kuchyni…

Strava ovlivňuje náš život nejen skrze samotné jídlo. Vliv má i způsob, jakým jíme, a jakým své pokrmy připravujeme. Tedy nejen samotná úprava, ale i zvolené materiály, se kterými přijdou suroviny do styku. K tomuto poslednímu aspektu přihlíží většina lidí pokud vůbec, tak nejméně. Však je také velmi nenápadný. Přitom nás může chybně zvolený postup přípravy ochudit s spoustu blahodárných látek. Ba co víc ¬- dokáže do nás dávku látek naprosto neblahodárných vpravit.

Například ve chvíli, kdy sáhneme po hliníkovém nádobí. Z něj se při zahřátí uvolňuje hliník, který se tak skrze jídlo dostane do našeho těla, kde vytlačuje železo z hemoglobinu. Hliník je tak velmi nebezpečný pro správnou krvetvorbu. A tak i hliníková lžička v šálku s kafem napáchá své. Natož pak hliníkové hrnce či pánve, které jsou na plotně vystavovány velmi vysokým teplotám.

Připravíme-li si kvalitní bylinný čaj a scedíme jej přes kovové sítko či zamícháme jej kovovou lžičkou, zničíme valnou většinu vitamínů, silic a minerálů. Míchat můžeme například k tomu určenou čajovnickou dřevěnou tyčkou (v podstatě stejná záležitost jako asijské jídelní hůlky), k cezení je dobré bambusové sítko. Ovšem pozor na plísně, kterým se na zavlhlém dřevě daří – sítko musíme vždy zavěsit na odvětrávané místo či odložit na topení.

Ani plastové nádobí není nejvhodnější. měli bychom jej používat jen za studena. Teplem depolymeruje – začne se „rozkládat“ – a produkty svého rozkladu kontaminuje stravu.

Sklo a dřevo. To jsou ideální, a také nejpřirozenější, materiály, které můžeme v kuchyni použít. Také keramika je neškodná, porcelán či kovové hrnce s vnitřním glazováním.

Pokud se často stravujeme veřejně, měli bychom o to více dbát o vybavení své vlastní kuchyně. Z dobrého hrnce dobré zdraví při nás.

AUTOR: Eli Geisslerová

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here