Pivo a zdraví

0
5656

Je to tak, pivo není ve své podstatě nezdravé. Naopak, pokud pivo konzumujeme přiměřeně a v souladu se zásadami zdravého životního stylu, může být zdraví prospěšné…

Pivo je český národní nápoj, což potvrzuje i fakt, že v konzumaci piva na jednoho obyvatele se Česká republika tradičně drží na druhé pozici v celosvětovém měřítku. Naše země je také proslavená hospodskou kulturou – sezení u piva je zde společenskou aktivitou, při níž se projednávají nejrůznější témata. Profil typického pivaře je pro příznivce zdravého životního stylu bohužel dosti nevábný. Podívejme se společně k jádru věci. Je to opravdu pivo, co způsobuje pivní pupky, zvýšené hladiny cholesterolu a kardiovaskulární problémy?

Pivo – výroba, složení a obsah zdraví prospěšných látek

Pivovarskými surovinami jsou tradičně tyto látky: ječný slad, chmel, pivovarské kvasnice a voda. V průběhu výrobního procesu piva se nejprve vaří ječný slad ve vodě – před dosažením bodu varu se vždy na určitou dobu setrvává u nižších teplot, při kterých pracují jiné skupiny enzymů rozkládajících škrob a postupně další typy sacharidů. Varních postupů je mnoho a jejich aplikace vždy závisí na konkrétní pivovarské tradici. Během této první fáze výroby piva vzniká tzv. sladina a odpadní obilný zbytek – mláto.

Sladina je nutričně bohatým nápojem plným vitamínů skupiny B, minerálů a rostlinných polyfenolů. V koncentrované podobě se používá jako náhražkové sladidlo a sladí se jí různé cereální výrobky. Mláto se nejčastěji používá na zkrmení dobytkem, ale v dřívějších dobách bylo v chudších rodinách vítanou surovinou k vaření kaše – stále ještě dost výživné a především bohaté na vlákninu.

V další fázi výroby piva se sladina povaří s chmelem na tzv. mladinu, čímž se do nápoje dostanou další polyfenoly, hořčiny a silice. Tím se ještě zvýší antioxidační kapacita piva, schopnost stimulovat sekreci žluče a efektivněji tak trávit tuky. Jednou ze složek chmelu je xantohumol, který je v současné době intenzivně zkoumanou látkou s protirakovinnými účinky.

Takto připravená mladina se zakvasí pivovarskými kvasnicemi, které spotřebovávají cukry a přeměňují je na alkohol a oxid uhličitý. Samy odebírají z mladiny určitý podíl vitamínů B, takže se po zfiltrování samy stávají jejich zdrojem. Zakvašením vzniká tzv. mladé pivo, které se nechává zrát alespoň tři týdny v ležáckých tancích..

Hotové pivo má řadu zdraví prospěšných vlastností

Výsledný nápoj, tedy pivo, jak jej známe, je nutričně vyvážený zdroj polyfenolů, vitamínů B, kyseliny listové, křemíku, zinku a měkké vlákniny, který má oproti jiným izotonickým nápojům ideální poměr sodíku a draslíku a tudíž nezatěžuje ledviny. Energetická hodnota výčepního piva se pohybuje okolo 1500 kJ/l, u ležáku je to okolo 1800 kJ/l. Příznivě stimuluje trávení a výzkumy nepotvrdily, že by konzumace piva vedla k obezitě. Problematickou bude v této věci častá spojitost pití piva s konzumací tučných jídel, přemíry masa, přejídáním a sedavou zábavou.

AUTOR: Mgr. Kateřina Jandová

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here