Andropauza u mužů

2
2796

O andropauze, takzvaném období přechodu u mužů…

Vliv menopauzy a obecně kolísání hladiny hormonů na ženské zdraví je již dostatečně znám, nově se objevují poznatky o andropauze, mužském období přechodu. Zpravidla se výraznější úbytek testosteronu , který stojí za fyzickými i psychickými změnami, objeví kolem padesátého roku života. Řada mužů se z příznaky andropauzy ovšem může začít potýkat mnohem dříve, již kolem 35.roku.

Tip: na erekci zkuste tablety Zerex

Hladina testosteronu se ovšem nemění jen s narůstajícím věkem. Vědci zkoumající vzorek mužů z USA, Francie a Austrálie popsali krom cyklu životního (nejvyšší hodnoty testosteronu v pubertě, nejnižší ve stáří) velký roční cyklus a několik menších cyklů denních. Hladina testosteronu je nejvyšší v říjnu, a poté pozvolna klesá až do dubna, kdy je nejnižší. Co se cyklů během dne týče, je množství testosteronu v krvi nevyšší ráno (ranní erekce), pozdě dopoledne se ustálí a v pokročilejších odpoledních hodinách je nejnižší.

Navíc každý muž má svůj individuální několikaminutový cyklus, který závisí na genetické predispozici a mnoha dalších faktorech (např. stres, momentální výkon, určitá zaměstnání), které stále ještě nejsou dostatečně známy. Ve zkoumaném vzorku byli muži s cyklem poklesu a nárůstu testosteronu v rozmezí šesti až dvaceti minut.

Tento hormon způsobí v pubertě nárůst svalové hmoty, růst vousů, změnu hlasu a další fyziologické změny, zároveň ale podstatným způsobem ovlivňuje mužovo chování. Vysoká hladina podněcuje k dominanci, uzavřenosti a agresivitě, zároveň souvisí s tvrdohlavostí, vytrvalostí, zaměřením na společenský úspěch a v neposlední řadě na sex. Je-li testosteronu v krvi málo, objevuje se podrážděnost, vzteklost, ztráta libida a energie obecně, ztráta soustředění a poruchy spánku.

Ať už je testosteronu příliš málo nebo naopak moc, obojí má velký dopad na mužův osobní i pracovní život. I přes to, že výzkum mužských hormonálních cyklů je teprve v počátku, existuje několik možností, jak jejich negativní dopady zmírnit.

Cvičení

Mnoho mužů tráví pracovní den sezením před monitorem či na poradách a doma relaxují taktéž pasivním způsobem. Přitom mužské tělo je postaveno na fyzickou zátěž a fyzickou aktivitu jako takovou. Pokud muž necvičí pravidelně, zatěžuje tělo i mysl. Výsledkem je podrážděnost, nervozita a nespokojenost s vlastním životem. Velmi prospěšná je například mužská jóga, ale jakékoliv pravidelné (nejlépe každodenní) cvičení splní účel také. Pokud máte pocit, že se andropauza (nebo přílišné výkyvy hormonů) týkají i Vás a nechcete platit za posilovnu či drahé pomůcky, zkuste cvičit doma. Vhodná je například metoda Pět Tibeťanů skládající se z pěti jednoduchých cviků, jejichž postupné navyšování můžete regulovat sami dle vlastní potřeby.

Stravování

Vhodná je především strava obsahující zinek ( hovězí maso, drůbež, luštěniny, ořechy). Prospěšné je vyvarovat se alkoholu, který snižuje množství zinku, má toxický vliv na varlata a snižuje koncentraci testosteronu i u mužů, kteří nepijí alkohol pravidelně. Přejídání a obezita navíc zvyšují hladinu estrogenu v mužském těle. Tento ženský hormon pak má za následek zmíněnou podrážděnost a nespokojenost.

Vitamíny

Muži procházející andropauzou často souběžně bojují i s pocity méněcennosti a smutku, někdy hraničící s depresí. Zmírnit je je možno vitamínem B a kyselinou listovou. Na zlepšení soustředění a oběhu krve v mozku je výborný výtažek z ginkgo biloby. Mírné antidepresivní účinky vykazuje třezalka.

AUTOR: Adéla Tesaříková
Zdroje informací: Diamond, Jed: Mrzutý muž? Vím, jak na něj! (Computer Press, Brno, 2008)

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

2 KOMENTÁŘE

  1. S úbytkem testosteronu lze bojovat i přírodními potravinovými doplňky které obsahují například rozchodnici růžovou nebo extrakt z damiány. Tyto látky podporují přirozenou produkci testosteronu v mužském těle.

  2. Já jsem si koupil z Woykoff andromen, a tenstosteron šel nahoru, konečně něco zabralo a cítím se zase dobře.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here