Proč potřebujeme doplňovat vitamín D3?

0
663

Pro své správné fungování potřebuje lidské tělo mnoho vitamínů, minerálů a stopových prvků. Nedostatek každého z nich má vliv na náš zdravotní stav. Vitamín D je jedním z nejdůležitějších pro kosti, zuby a imunitu.

Některé vitamíny si naše tělo samo vyrobit neumí a je závislé na jejich dodávkách venku, tedy ze stravy a potravinových doplňků. Jiné si vytvářet za určitých podmínek umí, přesto jich můžeme mít nedostatek. Vitamín D patří mezi ty, které si umíme vyrobit, vzniká v kůži po osvitu UVB zářením, nejčastěji slunečními paprsky. V zimě, kdy jsou dny krátké a slunečního svitu je málo, ho však máme málo. Doplňovat ho tak musíme z jiných zdrojů. Vitamín D se vyskytuje ve dvou formách, jako vitamín D2 a vitamín D3. Vitamín D2 vzniká v rostlinách, které jsou vystaveny slunečnímu záření. Vitamín D3 je ze živočišných zdrojů, najdeme ho v mořských rybách, mase,vejcích nebo mléčných výrobcích. Je 4x účinnější, pro vegany či vegetariány je však kvůli původu volbou vitamín D2. Většinou ale není v našich silách sníst dostatek potravy s obsahem vitamínu D a především v zimním období jsou vhodnou volbou doplňky stravy.

Nedostatek tohoto vitamínu se projevuje především na našem zdraví, a to nejen sníženou imunitou. Vitamín D je potřebný ke vstřebávání a využití vápníku, který je zodpovědný za stav našich kostí a zubů. Bez dostatku vitamínu D se tak začnou objevovat bolesti kostí a svalů nebo osteoporóza, u dětí to mohou být problémy s vývojem kostí a zubů a také křivice. Choroba, která působí měknutí kostí, a v minulosti se proto dětem povinně dával rybí tuk. Jeho nevalnou chuť si jistě ještě mnozí lidé starších generací vybaví i po letech. Mít představu o vitamínu D3, na co je dobrý a co způsobuje jeho nedostatek, nám pomůže ho doplňovat, když je potřeba a minimalizovat tak zdravotní problémy.

O některých vitamínech ani nemáme představu, jak moc jsou pro běžné fungování těla důležité, a většinou to zjistíme, až když jich máme nedostatek a začnou se objevovat komplikace se zdravím.

 

 

 

 

 

 

 

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here