Jedlé květy pro zdraví

0
4040

Jedlé květy se pro naše zdraví používají od nepaměti. Navíc si je můžeme vypěstovat sami na vlastní zahrádce či truhlíku za oknem.

KvětyMezi nejoblíbenější jedlé květy, které běžně rostou také na českých mezích, loukách či zahrádkách patří lichořeřišnice, měsíček, sedmikráska, brutnák, růže, maceška, fialka a samozřejmě také květy oblíbené levandule, šalvěje, máty a dalších bylinek. Mezi běžně dostupné jedlé květy patří také květy cuket a dýní.

Množství zdraví prospěšných látek

Jedlé květy obsahují antioxidanty a polyfenoly, dále obsahují vitaminy, minerály, enzymy a barviva. Některé květy obsahují látky, které napomáhají trávení. Vzhledem k tomu, že květy obsahují až 90 % vody, můžeme s jistotou říci, že obsahují velmi malé množství kalorií.

Pojďme se podívat blíže na některé jedlé květy, jejich chuť a obsah konkrétních zdraví prospěšných látek. Heřmánek chutná po jablku, obsahuje azulen a flavonoidy s antibakteriálními a protikřečovými účinky. Brutnák chutná po okurce, obsahuje kyselinu křemičitou a alanton, má diuretické účinky. Chuť měsíčku je kořeněná, obsahuje karotenoidy s protizánětlivými účinky a žluté květy také lutein, prospěšný pro oči. V květech měsíčku najdeme také vitamin C a lykopen, látku, která byla nalezena v rajčatech), který pomáhá v boji proti rakovině. Sedmikrásky jsou hořké, obsahují saponiny, třísloviny a stopy hořčin. Lichořeřišnice je pikatní a konzumovat můžeme jak květy, tak listy. Lichořeřišnice obsahuje také enzym myrosin a glukosinoláty. Je známa pro své antibakteriální a antibiotické účinky. Růže je velmi aromatická. Kromě obsahu vitaminu C, můžeme v jejích okvětních lístcích najít polyfenoly, které působí preventivně proti onemocnění kardiovaskulární soustavy, dále pak třísloviny a slizy. Listy pampelišky jsou bohaté na železo, vápník a fosfor. Vitamin A a C je obsažen v listech i květech. Kdo by neznal vůni a chuť fialek, ty dle některých zdrojů obsahují rutin, který blahodárně působí na křehké kapiláry nebo špatný krevní oběh. Rutin také přispívá ke snížení výskytu křečových žil a hemoroidů. Květy cukety obsahují betakaroten, který zlepšuje zrak.

Závěrem snad jen upozornění. Pamatujte vždy na to, že ne každý jedlý květ je ve skutečnosti „jedlý“. Záleží na tom, jakým způsobem byl květ pěstován a kde vyrostl. Z tohoto důvodu nedoporučuji konzumovat květy květin, které lze zakoupit v běžných květinářstvích.

Zdroje:
http://www.vyzivaspol.cz
http://www.greenpharmacy.com
http://mlynec.blog.cz/

Autorka: Mgr. Lucie Lankašová

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here