Jak na křečové žíly – léčba křečových žil

0
3934

Mohou se objevit kdekoli. Jaké jsou možnosti prevence a léčby křečových žil?

AUTOR: Jarmila Mandžuková

Křečové žíly (varixy) se mohou objevit kdekoliv na těle, ale nejběžněji se vyskytují na dolních končetinách. Kromě toho, že jsou nevzhledné, jsou varováním, že něco není v pořádku z hlediska krevního oběhu. O křečových žilách a způsobech, jak jim předcházet bylo již mnoho napsáno. A jaké jsou možnosti prevence a léčby?

Obsah článku

Hýbejte se!

Pohyb podporuje krevní oběh. Ideální je svižná chůze, jízda na kole a plavání. Naopak se nedoporučují sporty spojené se zvedáním těžkých předmětů nebo s tvrdými doskoky.

Hlídejte si váhu!

Vzniku křečových žil napomáhá nadváha, proto je v každém případě nezbytné redukovat přebytečné kilogramy. Těžké tělo musí vynaložit mnohem větší úsilí, aby překonalo zemskou přitažlivost a vytáhlo krev zpět k srdci.

Nohy na stůl!

Poloha, při níž jsou nohy stejně vysoko, případně ještě výše než srdce, usnadňuje odtok krve a podporuje její cirkulaci.

Pohodlné boty a ponožky

Vysoké podpatky (nad 5 cm) a úzké špičky si nechte jen na sváteční příležitosti, jinak noste pohodlnou a kvalitní obuv. Ponožky mají mít široký lem, který vás nebude „škrtit“.

Studená sprcha

Otužujte se nebo alespoň dopřejte chladnou (ne ledovou) koupel svým lýtkům. Úplně optimální je koupel, při které střídáme teplou a studenou vodou.

Nožní gymnastika

Kroužení chodidly v kotníku, střídavé zdvihání prstů a pat, sbírání drobných předmětů z podlahy prsty u nohou… Tyto drobné cviky vám zaberou jen několik minut denně a můžete je dělat kdekoliv.

Jídelníček s vlákninou

Když bude dobře fungovat vaše trávení, zaradují se i nohy. Zácpa totiž zvyšuje nitrobřišní a nitrožilní tlak. Konzumujte stravu bohatou na zeleninu, ovoce, luštěniny a celozrnné produkty, které jsou bohatým zdrojem vlákniny.

Zdraví v každém doušku!

– Nezapomeňte dodržovat správný pitný režim, nejméně 1,5 l tekutiny denně.
– Při křečových žilách se doporučuje pít hodně šťávy z citronu, grapefruitu a pomeranče. Tyto ovocné šťávy pijeme čerstvě vymačkané a můžeme je libovolně kombinovat, popřípadě ředit vodou či osladit medem.
– Příjemně aromatický zázvorový čaj zlepšuje průtokové vlastnosti krve, hlavní účinná látka gingerol zabraňuje i srážlivosti krve.
– Podpůrný účinek při léčbě křečových žil mají bylinkové čaje ze šípků a kopřivy.

Velcí pomocníci!

– Doplňky z gingo biloby (jinanu dvoulaločného) či gotu koly jsou prospěšné při cévní nedostatečnosti, tedy i při křečových žilách.
– Na křečové žíly působí velmi příznivě extrakt z kaštanu (jírovec maďal), kterým si postižená místa pravidelně potíráme.

AUTOR:

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here