Fakta v historii čaje

0
1420

Čaj je nápoj, který zná celý svět. Je to nápoj, který si téměř každý den vaříme. Možná jste se někdy ptali, jak to všechno s tímto nápojem začalo. Jak se vlastně dostal k vám na stůl, do vašeho šálku nebo hrníčku.

S historií čaje to je trošku složité, přesto však existují důkazy jak to s ním mohlo být. Podle všeho lze předpokládat, že první čaj objevil člověk žijící už před 5000 lety. Další zdroj však toto trošku popírá, protože bylo zjištěno, že v místech, kde jsou dnes mongolské hranice, byl nalezen hrob s lidskými ostatky spolu s ostatky prehistorického zvířete. Vedle kostí archeologové objevili také staré lístky čajovníku. Pokud tedy tomu skutečně tak bylo, pak to znamená, že účinky čajovníku byly známe už před 10.000 lety!

Ať ten počátek byl jakýkoliv, jisté je, že v letech 618 – 907 za dynastie Tchang se z čaje stala filozofie a umění. Lidé tento nápoj povznášeli a uctívali a právě v této době se tvořili čajové rituály, které se mnohdy dodržují dodnes, i když tu a tam za ta léta došlo k jejich mírným úpravám. Právě v tomto období se listy čajovníku začaly ve velkých objemech vyvážet mimo hranice Číny do okolních zemí.

V Japonsku byl pak čaj objeven v 8. století, ale pěstovat ho začali mnohem později. Čaj si nejdříve získal své stoupence v samotné Číně, poté okouzlil celé Japonsko. Tibeťané si bez nej už nedovedli představit život. A jakmile se dostal do Mongolska, pak už to měl kousek do Ruska a arabský svět hned následoval. Všichni si čaj zamilovali a pili ho v hojné míře.

Evropané byli k čaji trošku skeptičtí. Alespoň někteří. Čaj rozdělil Evropu na dva oddíly. Jedna půlka čaj milovala a pili jej při každé příležitosti a druhá půlka čajem opovrhovala. Teprve v roce 1610 si získal čaj aristokratická srdce a vznikl tak zvyk zvaný “Čaj o páté”

Britská aristokracie si čaj zamilovala, a tak se rozhodli začít pěstovat čaj ve velkém. V 19. století tedy začaly vznikat první plantáže. V roce 1835 vznikla první plantáž v Assámu (v Indii). O pár let později vznikly plantáže v Nilgiri a v roce 1850 v Darjeelingu. Rovněž se zasadily čajovníky na Cejlonu. Po Cejlonu pak začali vznikat plantáže na Jávě, v Malajsii a v dalších koutech světa.

Řada plantáží, která v té době vznikla, ještě stále stojí a jejich čaje se staly synonymem kvality.

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here