Hubnutí v posilovně – Dá se v posilovně zhubnout?

0
4645

Spousta lidí, kteří chtějí zhubnout si myslí, že kvůli tomu musí navštěvovat posilovnu. Pravda ale je, že tomu tak není. Naopak. Pokud chcete hubnout, potřebujete hlavně aerobní pohyb, kterého v posilovně až tolik není. A upřímně, než platit vstupné a jít na běžící pás, to se raději běžte proběhnout do přírody. Uděláte pro své tělo daleko víc.

Pokud se ale přesto rozhodnete hubnout v posilovně, měli byste znát zásady správného cvičení, které Vám zformuje postavu, odbourá uložený tuk, ale nevytvoří velikánské svaly.

Jaké cvičení vybírat?

Na hubnutí je vhodné aerobní neboli kardio cvičení. Díky němu se spalují uložené tukové zásoby. V posilovně si můžete vybrat z různých strojů, ale ve většině novějších posiloven bývá kardio zóna. Zde jsou stroje, které se používají k zahřátí či přímo k aerobnímu cvičení. Najdete zde většinou běžící pás, eliptické trenažery, rotopedy, veslařské trenažery atd.

Pokud si nevíte rady jak na strojích cvičit, zeptejte se obsluhy.

Tepová frekvence při spalování

Na většině těchto strojů jsou tepoměry. Nejsou extra přesné, ale na orientační změření tepu to stačí. Abyste cvičením hubli, musíte se po určitou dobu pohybovat ve Vaší „spalovací“ tepové frekvenci.

Svou orientační tepovou frekvenci si můžete jednoduše spočítat. Stačí, když od 220 (ženy od 226) odečtete svůj věk a tím získáte maximální tepovou frekvenci. Z té si potom vypočítáte 65 – 75 %. V tomto rozmezí se musíte pohybovat ideálně 1 hodinu, abyste účinně pálili tukové zásoby.

Cvičení v posilovně

Když už jste v posilovně, můžete využít i stroje posilovací. Zde je důležité, abyste věděli, jak správně cvičit. Chcete zhubnout a ne být jako Arnold Schwarzenegger. Abyste si zbytečně nepřidávali na objemu víc, než je nutné, dělejte minimálně 12 – 15 opakování a mezi sériemi dělejte kraťoučké pauzy.

Pokud byste cvičili s velkými váhami, a dělali delší pauzy a málo opakování (asi 6 – 8) tvořili byste si svalovou hmotu a svaly by Vám rostly.

Skupinová cvičení

Některé posilovny nabízejí také různá skupinová cvičení. Může se jednat o Zumbu, aerobik, Port de Bras, apod. Druhů skupinových cvičení je opravdu hodně. Určitě také znáte jógu či pilates. Tato skupinová cvičení bývají dost často zaměřená právě na hubnutí či tvarování postavy.

Ideální je kombinace různých druhů pohybu

Při hubnutí je důležitý aerobní pohyb, jak už bylo zmíněno. Posilovací a formovací cvičení by ale nemělo zůstat pozadu. Když zhubnete, musíte si také zpevnit svaly, aby tělo vypadalo na pohled dobře. Představte si člověka, který zhubne 30kg a nebude posilovat. Všechno na něm bude viset a to opravdu není hezký pohled.

Pokud budete hubnout pomalu, dle zásad zdravé výživy a doporučení (asi 0,5 – 1kg tuku za týden), budete aerobně cvičit a zároveň budete posilovat, je velká pravděpodobnost, že se Vám podaří tělo formovat, aniž by na Vás kůže pak visela. Samozřejmě záleží na tom, jak velký úbytek váhy je.

Pitný režim

Během cvičení v posilovně nezapomeňte doplňovat pitný režim. Většina posiloven i fitness center nabízí iontové nápoje. Ty Vám dodají minerály během cvičení. Některé jsou navíc doplněny i kofeinem či L-carnitinem pro podporu spalování.

Za 1 hodinu cvičení ve fitness centru byste měli vypít minimálně 0,7l tekutin. Tyto tekutiny by měly být nad rámec Vašeho běžného pitného režimu.

Negativa posilovny

Někteří lidé, kteří se rozhodli zhubnout, se posilovnám vyhýbají. Mají totiž pocit, že se tam na ně každý bude dívat a necítí se tam dobře. Je to sice neopodstatněné, jelikož lidé chodí do fitka většinou cvičit a ne sledovat okolí, ale ta stydlivost se dá pochopit.

Další nevýhodou hubnutí v posilovně může být velké množství cvičících. Chcete například na běžící pás a ten je plný. Přitom víte, že pro Vás (jelikož máte velkou nadváhu), je svižná chůze zatím jediný možný pohyb.

Pozitiva cvičení v posilovně

Měli byste zde nalézt zkušený a odborný personál, který by měl být schopen Vám vysvětlit, jak správně cvičit.

Velký výběr možností cvičebních strojů.

Strava a hubnutí

Nezapomínejte, že když chcete hubnout a snižovat svou váhu, musíte zdravě jíst. Pokud budete jíst 2x denně a budete se běžně stravovat ve fast foodech, ani posilovna Vás nespasí a prostě nezhubnete.

Proto než začnete cvičit, je ideální navštívit odborníka na výživu a sport a nechat si upravit jídelníček. Pak hurá do toho.

5/5 - (1 vote)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here