Hubnutí během – běhejte, zhubnete!

0
3858

Už jste určitě slyšeli o tom, že běhání je dobrý způsob, jak shodit nějaké to kilo navíc a dostat se do kondice. Víte ale, jak začít běhat, aniž byste si ublížili či si běhání zprotivili napořád? Jak začít, aby hubnutí během bylo efektivní?

Běh je celkem nenáročný sport, co se týče financí. Stačí Vám kvalitní pohodlné boty a jinak nepotřebujete vůbec nic. Výhodou je, že začít běhat můžete kdykoliv a kdekoliv.

Rozhodli jste se, že zhubnete během? Výborný nápad. Dejte si ale pozor, ať to hned na začátku nepřepálíte. Pokud uběhnete na prvním tréninku 10 km a poběžíte jako o závod, buďte si jisti, že se druhý den nehnete a běhání budete mít plné zuby ještě dřív, než jste pořádně začali.

Pár rad a tipů do začátku

 • Ze začátku běhejte 2 – 3x do týdne. Postupně můžete běhat i každý den, ale když začínáte, dopřejte tělu odpočinek.
 • Když začínáte s během, můžete vyzkoušet tzv. „indiánský běh“. Chvilku běžet, chvilku jít. Není to tak náročné jako vydržet běžet celou dobu v kuse.
 • Než vyběhnete, pořádně si protáhněte celé tělo. Tuhle fázi tréninku nepodceňujte. Můžete předejít vážným problémům, které by Vás z běhu vyřadily na dost dní až týdnů.
 • Běhejte v začátcích maximálně půl hodiny.
 • Po doběhnutí se řádně protáhněte – lýtka, stehna, bedra… prostě opět celé tělo. Tentokrát ale opravdu důkladně. Pokud se totiž neprotáhnete, svaly Vám „ztuhnou“ a věřte tomu, že se pár dnů nehnete.
 • Pokud se nechcete zničit, ale chcete běhat správně a zdravě, navíc během hubnout, je důležité, jak rychle běháte a také jak dýcháte. Ze začátku možná bude stačit i svižná chůze a postupně přecházet do běhu. Abyste hubli, měli byste být schopni během celého běhu dobře dýchat a být schopni komunikace. Žádné zadýchávání.
 • Dejte běhu čas. Ze začátku je to opravdu dřina a někteří to vzdají dřív, než si je běhání podmaní. Pokud ale vydržíte, běhaní Vás pohltí.

Běhu se věnuje stále více lidí. Odhaduje se, že dokonce 150tis. lidí chodí běhat. Zájem o maratony a různé další běžecké závody roste. Víte, jaké jsou výhody běhání?

Proč začít běhat?

 • Zhubnete
 • Vyčistíte si hlavu
 • Odreagujete se
 • Zpevníte si tělo
 • Běhání je zcela zdarma
 • Můžete si volit trasu dle chuti a nálady
 • Trávíte čas na čerstvém vzduchu
 • Můžete běhat kdykoliv máte chuť či čas
 • Zlepšíte si kondičku

Důležité je, abychom měli při běhání vhodnou obuv. Nemusíte si hned pořizovat boty za X tisíc, ale na obuvi by se šetřit nemělo. Nic víc Vás totiž tento sport stát nebude.

Zvolte si vhodnou trasu. Nejlepší pro běhání jsou lesní a polní louky. Vyhněte se běhu po asfaltovém povrchu. Zbytečně byste zatěžovali klouby.

Pro koho je běh vhodný

Běhat může téměř kdokoliv. Běhu by se měli vyhnout snad jen lidé s velkou nadváhou či obezitou. Tam je vhodnější volit chůzi, alespoň dokud neshodí pár kilogramů. Pokud máte problémy se srdcem nebo oběhovým systémem, dejte si pozor. Vždy konzultujte svůj záměr začít běhat s lékařem.

Na běhání by si měli také dát pozor lidé, kteří mají velké problémy s bederní páteří. Pokud ale přece jen běhat chcete, je důležité po běhu řádně protáhnout nejen nohy, ale hlavně i problematickou bederní páteř.

Končím s během

Pokud se rozhodnete s běháním skončit, ať už ze zdravotních důvodů či jiných, měli byste tomu také přizpůsobit stravování. Pokud tedy běh nechcete nahradit jiným sportem (koho běh jednou chytne, většinou ho nepustí) Jestliže přestanete běhat, sníží se Váš energetický výdej a pokud příjem zůstane stejný, můžete začít přibírat na váze.

Jak jíst při běhání

Při běhání, stejně jako při jiných sportech, je důležité stravování. Jídlo by mělo být pestré, zdravé a vyvážené. Nikdy nechoďte běhat přejedení. Také není dobré chodit běhat úplně hladoví. Pokud jídlo z nějakého důvodu nestihnete včas, dejte si před běháním alespoň banán.

Jíst byste měli asi hodinu před tím, než vyběhnete na svůj trénink. Před během si dopřejte hlavně sacharidy. Budete potřebovat energii.

Až doběhnete, pokud chcete hubnout, najezte se až tak za hodinu po dokončení tréninku. Důležité je dodat dostatek bílkovin, abyste nepřicházeli o svalovou hmotu. Při nabírání svalové hmoty jezte do půlhodiny od doběhnutí.

Pokud to nepřepálíte v začátcích tak věřte, že Vás běh nadchne. Běh je jako droga. Kdo mu jednou propadne, těžko se ho zbavuje. Tohle je ale naštěstí pozitivní závislost.

 

4/5 - (2 votes)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here