Vladislava Mlada Jirásková: Receptář z barokní apatyky

0
1503

Chcete mít po ruce návodný receptář na staré dobré masti, obklady, koupele, vína, sirupy, čaje, elixíry, likéry a podobné dobroty z receptáře barokní apatyky? S velkou láskou a péčí sepsala takový soubor nejzákladnějších recepisů Vladislava Mlada Jirásková a je mi snad jen líto, že to není kniha velikosti bichle, protože nejen ty recepty, ale hlavně ten hladivý styl a nahlížení do šuplíčku historie, by si to skutečně zasloužil.

Bylinkový základ se doma hodí

Je dobré vědět, k čemu je heřmánek a na co pomůže máta. Jak vyrobit bylinný likér nebo elixír, jak uvařit pampeliškový med – protože to nejen může přijít tělu vhod kdykoliv v průběhu roku, ale také si z mnoha uvedených receptů můžete pořídit skvělé doma vyráběné dárky pro své blízké. A nic nepotěší víc než dáreček, jež vám prošel rukama s láskou a soustředěnou péčí. Tu věnovala i autorka této knize, což cítíte z každého receptu, z každého kousku knihy, ve kterém dává prostor historii a vlastním vjemům a lásce k baroku. A není to jen květinkovým designem knihy, že máte pocit, že stačí jen kousíček, aby Receptář  začal sám od sebe vonět damašskou růží nebo hyacinty. Ostatně damašskou růži autorka miluje, jak prozradila v jednom z rozhovorů.

Bylinky pro duši

Víc a víc mám pocit,že léčení bylinami je kromě léčby těla také léčbou duše. Nic proti lékům, pokud jsou opravdu potřeba, ale je to taková rychlá chemická cesta, která – zaplaťpánbůh za ni někdy, ale moc vám na duši nepomůže. Leda třeba tou úlevou od bolesti nebo problémů. Ale uvařit si na nachlazení bezinkový čaj a osladit ho medem je přece jen o dost mystičtější zážitek než nalít si sypkou směs s paracetamolem do hrnečku. Na tyhle bylinkové léky se tak nějak od přírody lidská duše víc těší!

Snad kromě pelyňku, ale tam musím říci, že tyhle hořké léky někdy jsou mým tělem až nutkavě vyžadovány a pokaždé – pomohou. Autorka mne také často přiváděla na myšlenku, že často mám sama od sebe chuť na nějakou bylinku a nedám si pokoj, dokud ji neochutnám a nepotěším tělo. Nejčastěji to je heřmánek nebo levandule. I takto můžeme částečně diagnostikovat, co našemu tělu chybí, kde potřebuje klid a pohlazení. A dopřát mu ho včas, tedy dřív, než se začnou ozývat fyzické neduhy.

Knížka učí milovat bylinky, učí milovat bylinkový přístup ke zdraví.

Začátečníka ohromí, pokročilého milovníka bylinek pohladí po duši i po těle – taková zásobárna základních tipů na řešení zažívacích problémů, akné, bolavých nohou, bolestí na duši i na těle – se nikdy neztratí.

A v knihovničce bude zdobit.

O autorce: Vladislava Mlada Jirásková je malířka obrazů a slov, publicistka a bylinkářka. Autorka knihy Léčivá domác(t)nost a Síla léčivých polévek. Inspiraci čerpá z přírody, tradic a kořenů naší země. Nejvíc od života získala, když bydlela několik let na samotě v malé vesničce na jihu Čech. Vrátila se k sobě, do přirozenosti a lůna Matky Země. Tehdy se jí splnil sen, který měla odmalička. Chtěla se totiž stát poustevníkem v lesním království a v něm malovat, tvořit, sbírat bylinky a žít v souladu s přírodou.

I když dnes žije v městské divočině, většinu času tráví pořád v přírodě. Kráčí cestou srdce, na svých výstavách nebo seminářích inspiruje druhé. Pravidelně publikuje v měsíčníku Regenerace.

Vydalo nakladatelství Eminent, 2018, www.eminent.cz

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here