Dieta na hubnutí – která je ta pravá pro Vás?

0
2236

Potřebujete zhubnout pár kilogramů a přemýšlíte, jakou dietu zvolit? Víte, jaké máte možnosti a co Vám která dieta nabízí? Na co si dát pozor a co naopak vyzkoušet? Poradíme Vám, jak na to.

Druhy diet

Diet je velké množství od těch hodně drastických až po méně drastické. Které ale fungují? Zhubnete vůbec s nějakou dietou? Ano, zhubnete. Ale při držení některých diet Vám hrozí celkem závažná zdravotní rizika. Zde představujeme ty nejznámější.

Dělená strava

Asi nejznámější z diet, i když to tak úplně dieta není. Jedná se spíš o životní styl. Potraviny jsou rozdělené na bílkoviny (zvířátka) a sacharidy (kytičky). Tyto dvě skupiny se nesmějí míchat. Jíst se musí každé zvlášť. Buď můžete střídat po dnech, nebo alespoň mezi jídly rozlišných skupin nechat 4 hodiny pauzu. Pak jsou ještě potraviny neutrální. Ty můžete kombinovat s oběma předchozími skupinami.

Toto je jedna z těch méně drastických diet. Nehrozí žádná extrémní rizika.

MŮŽETE VYZKOUŠET!

Vodová dieta

Tuto drastickou dietu rozhodně nedoporučujeme zkoušet. Pijete totiž jen vodu a zase vodu. Samozřejmě zhubnete, ale je to jen extrémním snížením příjmu potravin. Navíc zhubnete pouze svaly a vodu. Tuk Vám zůstane. Jakmile začnete jíst, kila Vám naskáčou zpět.

Zde hrozí velká rizika. Únava, nedostatek vitamínů, minerálů a dalších důležitých živin. V extrémních případech může hrozit i smrt.

NEDOPORUČUJEME!

Proteinová (bílkovinová) dieta

Jak sám název napovídá, jedná se o dietu, kdy jíte hlavně bílkoviny a zeleninu. Veškeré sacharidy jsou z jídelníčku vyřazené. Dovoleno je jen extrémně malé množství sacharidů.

Zde hrozí nedostatek energie, únava, nedostatek některých vitamínů, minerálů, extrémní zatížení jater.

NEDOPORUČUJEME!

Ovocná dieta

Těchto diet je více druhů. Ať už jednodruhová (banánová, ananasová, grapefruitová) nebo smíšená. Při spíšené můžete jíst různé ovoce. Při jednodruhové jíte jen jeden druh. Stále dokola.

Při této dietě, pokud je držena delší dobu, hrozí nedostatek bílkovin i sacharidů. To znamená ztráta svalové hmoty, nedostatek energie. Pokud chcete vyzkoušet, tak maximálně na 1 – 2 dny!

NEDOPORUČUJEME!

Atkinsonova dieta

Tato dieta je založena především na snížení množství sacharidů v jídelníčku. Máte povoleno jakékoliv množství jídla, žádné omezení. Můžete jíst dokonce tučné maso. Neomezeně můžete jíst uzeniny, solit co hrdlo ráčí a kořenit jak by smet. Tělo samozřejmě hubnout bude, ale nedostatek sacharidů se dřív nebo později dostaví. A jakmile se vrátíte zpět k pečivu a dalším přílohám (a že se vrátíte), naběhnout Vám kilogramy zpět.

Při této dietě hrozí nadbytek soli, koření, tučného. To znamená vysoký krevní tlak, vysoký cholesterol. Navíc z nedostatku sacharidů Vám bude chybět energie, pokud byste třeba chtěli cvičit.

NEDOPORUČUJEME!

Dukanova dieta

Dukanova dieta je rozdělena do více fází, kdy nejprve razantně omezíte přísun některých jídel. Délka této fáze závisí na tom, kolik kilogramů chcete zhubnout. Druhá fáze má dvě podfáze. V jedné jíte pouze bílkoviny a ve druhé bílkoviny a zeleninu. Tyto dvě podfáze byste měli střídat zhruba po 5 – 7 dnech. Další – 3. fáze je upevňující. Do této fáze vstoupíte, jakmile budete na své chtěné váze. Délka závisí na tom, kolik kilogramů jste zhubli. Za každý 1kilogram musíte v této fázi vydržet 10 dní. To znamená, že jestliže jste zhubli 6kg, musíte v této 3. fázi vydržet 2 měsíce (60dní). Následuje poslední, 4. fáze. Zde už můžete jíst vše. Jen jednou týdně musíte dodržet čistě bílkovinový den z fáze 1.

Rizika jsou celkem značná. Rozhodně nevhodné pro lidi nemocné cukrovkou. Zbytečně si zatížíte játra. Navíc citlivější jedinci si mohou podráždit trávení a žlučník. Nedostatek energie vlivem nedostatečného příjmu sacharidů. Nedostatek vitamínů a minerálů… Ve výčtu negativ bychom mohli pokračovat.

NEDOPORUČUJEME!

Zdravý životní styl

Nejedná se v žádném případě o dietu, ale o úpravu jídelníčku. Omezí se některé nezdravé potraviny, jako je například tučné maso, uzeniny, sladkosti, příliš slaná jídla.

Do jídelníčku se naopak zařadí hodně zeleniny, ovoce, libové maso, celozrnné pečivo, rýže, mléčné výrobky apod.

Nepřejídáte se, jí se pravidelně 5 – 6x denně, což zajistí přiměřený přísun energie. Tato úprava stravy je vhodná pro každého člověka. Nezatěžuje zbytečně organismus a tělo se postupně přirozeně zbavuje nadbytečných kilogramů.

ROZHODNĚ ZKUSTE!

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here