Proteinová dieta – dieta, která rozumí vašemu tělu

0
1978

Bílkoviny, neboli proteiny, jsou jednou z nejdůležitějších živin, obzvláště pak, snažíte-li se zhubnout. Nejen, že nastartují váš metabolismus, ale sníží také nepříjemný pocit hladu. Proteinová dieta navíc nabízí bohatý a pestrý jídelníček, který vám bude i po několik týdnech stále chutnat.

Abychom pochopili, jak je možné, že si skrze odepřené sacharidy můžete vykouzlit skvělou postavu, je potřeba si vysvětlit, jak se chová naše tělo po konzumaci sacharidů.

Po zkonzumování sacharidů dochází v trávicím traktu k celé řadě procesů, kdy se pomocí enzymů, kyselin a žaludečních šťáv transformují sacharidy na glukózu, která putuje do jater a odtud skrze krevní řečiště do dalších důležitých orgánů, jako je srdce či mozek. Až do této chvíle je konzumace sacharidů v pořádku.

Problém nastává ve chvíli, kdy po zásobení orgánů zůstane v těle přebytečná glukóza. Ta se totiž postupně transformuje z části na glykogen a z druhé části na nežádoucí tělesný tuk.

Obsah článku

Ketóza aneb jak to funguje?

Jak již bylo zmíněno, tělo potřebuje sacharidy, aby mohlo zásobit orgány potřebnou energií. Pokud ale tělu sacharidy nedáme, neznamená to, že přestane fungovat. Naopak – naše tělo je natolik chytré, že si umí poradit a to velmi mazaně – začne zpracovávat tuky.

Cílem keto diety je dostat se do ketózy a právě transformace tuků na palivo je možná díky ketóze, což je stav organismu, kdy se vlivem nedostatku sacharidů začnou štěpit tuky na malé molekuly mastných kyselin, tzv. ketony. Ketony jsou dále pro tělo nestravitelné a jsou buď vyloučeny anebo využity jako náhradní zdroj energie namísto sacharidů. Tělo tedy začne efektivně spalovat tuky a tím začne hubnout.

Proteinová dieta očima lékaře

Zdravotní nezávadnost proteinové diety je častým tématem diskuzí. Četné studie však prokázaly, že je dieta pro běžného zdravého člověka bezpečná a může ji tedy využít každý, kdo potřebuje zhubnout.

Navzdory obavám s sebou může proteinová dieta dokonce přinést i zdravotní benefity. Díky absenci konzumace sacharidů se hladina krevního cukru ustálí a tělo nemusí produkovat tolik hormonu inzulínu, který je zodpovědný za regulaci cukru v krvi. Díky tomu předejdete vzniku cukrovky (diabetes mellitus 2. typu), popř. je díky tomu možné upravit medikaci pro tuto nemoc až na úplné minimum.

Tím, že se redukuje tuk, snižuje se i jeho ukládání, a to i v cévách. Díky zdravým tukům se snižuje hladina LDL cholesterolu („špatný“ cholesterol) a zvyšuje se hladina HDL cholesterolu („dobrý“ cholesterol) a snižuje se také krevní tlak. Proteinová dieta je tak prevencí vzniku aterosklerózy (kornatění tepen) a četných kardiovaskulárních chorob.

Omezení cukru se může pozitivně podepsat i léčbě různých gynekologických obtíží. Je vědecky prokázáno, že nadbytek cukru v těle má za následek tvorbu kyselého prostředí, ve kterém se množí kvasinky. Ty jsou zodpovědné například za mykózy a výtoky.

Existují ale samozřejmě i kontraindikace – nevhodná je proteinová dieta pro osoby nemocné diabetem 1. i 2. stupně, pro osoby s problémy nervové či trávicí soustavy a pro lidi s onemocněním jater a žlučníku. Proteinovou dietu by měly zvážit také těhotné a kojící ženy. V každém případě je vhodné proteinovou, nebo i jakoukoliv jinou, dietu konzultovat s lékařem.

Jednodenní jídelníček při proteinové dietě

Neumíte si představit jídelníček, ve kterém nefigurují sacharidy? Přinášíme vám malou ukázku:

  • Snídaně: Omeleta se sýrem a bylinkami
  • Svačina: Jogurt s kokosem a ořechy
  • Oběd: Hovězí maso a s grilovanou zeleninou
  • Svačina: Sýr a zelenina
  • Večeře: Cottage sýr s listovým špenátem

Dieta bez starostí s produkty Ketomix

Proteinová dieta je chutná a velmi pestrá. Pokud vás ale děsí představa, že následující týdny strávíte čtením etiket, vážením surovin a počítáním poměrů makroživin, máme pro vás dobrou zprávu. Odborníci z české firmy Ketomix toto vše udělali za vás a vytvořili vlastní produkty, které vám poslouží jako plnohodnotná strava na celé týdny vaší diety. Všechny produkty jsou v instantní formě tak, abyste je mohli kdykoliv a kdekoliv během několika minut připravit.

Jak může vypadat váš Ketomix jídelníček?

  • Snídaně: Čokoládová kaše Ketomix
  • Svačina: Proteinový nápoj jahodový Ketomix
  • Oběd: Zeleninová polévka Ketomix
  • Svačina: Proteinová tyčinka Ketomix
  • Večeře: Sýrová omeleta Ketomix

 

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here