Zdravé potraviny – Najdeme je ještě vůbec někde?

0
2095

Co si představíte, když se řekne zdravé potraviny? Ovoce? Zeleninu? Někdo si možná přestaví mladý ječmen či jiné zelené potraviny.

Co ale jsou zdravé potraviny? A existují v dnešní době ještě? Odpověď zní ANO. Existují. I když musíte trošku vybírat a hledat, najít se dají. A přibývá jich. Což je pro nás velice pozitivní zpráva.

Co jsou zdravé potraviny?

Jsou to takové potraviny, které nám dodávají živiny, bez nich tělo nemůže fungovat. Aby se jednalo o skutečně zdravou potravinu, měla by obsahovat co nejmenší množství chemie a různých přidaných látek, zvýrazňovačů chuti a stabilizátorů.

Najdeme dnes někde potraviny bez chemie? Najdeme. Kde ale tedy nakupovat, abychom se vyhnuli nezdravým a chemicky ošetřeným potravinám.

Soukromé farmy a pěstitelé

Farmářské trhy. Říká Vám to něco? Už jste na nich někdy byli? Víte o co se jedná? Jsou to trhy pořádané většinou jednou za měsíc, kde drobní pěstitelé z okolních farem nabízejí své výrobky.  Zde určitě naleznete jak ovoce a zeleninu bez zbytečné chemie, tak i například kvalitní sýry či jogurty. Dokonce tam bývají i třeba maminky, které vaří domácí knedlíky či pečou domácí chléb a prodávají ho. Na tom si rozhodně pochutnáte.  Objevíte zde i domácí slepičí vajíčka či med.

Dnes se dá objevit zdravé zboží i v marketech. Zde byste ale měli vybírat podle etikety. Ne podle toho, jak dané zboží vypadá. Chemicky ošetřené se většinou blýská a vypadá luxusně. Ty potraviny bez zbytečné chemie, se pro někoho mohou zdát „obyčejné“. Ale věřte, že si pochutnáte.

Nakupujte BIO

Co je bio produkt? Je to takový produkt, který pochází z ekologického hospodářství. Ať už se jedná o živočišný či rostlinný, vždy na něj musí být vystaven platný certifikát.

Nesmí se zde používat žádná umělá hnojiva, škodlivé chemické postřiky či geneticky modifikované organismy.

Je zde sice trošku vyšší cena, ale zase pokud myslíte na své zdraví, vyplatí se to. Proč do sebe cpát stále nějakou chemii?

Pozor – ne všechno BIO musí být zákonitě pro naše tělo zdravé. Takový BIO bůček pro naše tělo nebude nic moc z hlediska živočišných tuků a cholesterolu.  Takže i při nakupování BIO potravin či produktů vždy myslete na zásady zdravého životního stylu.

Snažte se nakupovat české výrobky a potraviny. Představte si jablka například ze Španělska a pak ty z Čech. Ty z Čech, například z nějaké farmy, se k Vám dostanou ať už formou farmářského trhu či z obchodu do pár hodin. Ta španělská jablka k Vám budou putovat několik dní. A samozřejmě se musí chemicky upravovat, jinak by tu cestu nevydržela.

Podporujte české pěstitele!

Najděte si ve svém okolí farmu, odkud můžete například odebírat kvalitní bílé jogurty či mléko. Většinou nabízejí i sýry. Možná bude trošku vyšší cena než v hypermarketu, ale určitě si pochutnáte. Takové výrobky jsou většinou poctivé a chutnají úplně jinak.

Určitě máte někde ve své blízkosti i řezníka, který prodává maso od soukromníků. I zde se vyplatí nakupovat. Uvidíte, že maso má úplně jinou chuť.

Existují farmy, které se věnují chovu králíků, nutrií či slepic na vajíčka. I zde jsou potraviny daleko chutnější a kvalitnější. To „domácí“ je vždy lepší.

Služba pro Vás

Poslední dobou se začíná rozmáhat služba, kterou někteří pěstitelé či farmáři nabízejí. Dováží své výrobky a zboží až k Vám „před dům“. Ať už se jedná o dovoz vajec, hlívy ústřičné či jogurtů, mléka a sýrů. Buď si zboží můžete přímo objednat anebo si pohlídáte, kdy pojedou (jezdí v určitý čas a den) a prostě si u nich nakoupíte.

Je to jednoduché. Nemusíte nikam jezdit a i tak můžete mít čerstvá vejce, „domácí“ mléko, jogurty či sýry.

Česká kvalita

Aby byly potraviny zdravé, nemusí pocházet kdoví odkud. Naopak. Raději vybírejte české kvalitní dodavatele. Jistě máte ještě všichni v paměti, jaké byly problémy s potravinami ze zahraničí. Ať už posypová sůl v potravinách nebo různé jedy na krysy apod.

Toto se může samozřejmě stát i v Čechách. Pokud ale budete nakupovat u malých soukromníčků, takové riziko Vám nehrozí. Oni si totiž nemohou dovolit, aby přišli o zákazníky. A to je jeden z důvodů, proč Vás neošidí.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here