Bolest v krku – co nám chybí, když bolí krk

0
6055

Bolesti v krku při polykání, pálení, potíže při mluvení a zvýšená teplota jsou průvodními jevy nachlazení, angíny nebo zánětu mandlí. Jak na to?

Příchod zimy a chladné počasí se u mnohých z nás ohlašuje bolestí v krku. Bolesti v krku při polykání, pálení, potíže při mluvení a zvýšená teplota jsou průvodními jevy nachlazení, angíny nebo zánětu mandlí.

Proč nás bolí v krku?

Bolest v krku není sama o sobě nemocí, ale příznakem onemocnění, jehož nejčastější příčinou jsou virové a bakteriální infekce. Při virové infekci bývá nástup nemoci silnější, ale bolest rychleji odchází, bakteriální infekce má vždy těžší průběh a je provázena zvýšenou teplotou. Svojí roli může hrát i alergie, znečištěné ovzduší, náchylnost k bolestem v krku a angínám zvyšuje únava a stres.

Co nám chybí?

Antioxidant vitamin C mírní bolest v krku, hojí zanícené sliznice a pomáhá zvládat infekce horních cest dýchacích. Zvláště při opakujících se bolestí v krku je důležité dbát na dostatečný přísun tohoto vitaminu. Minerál zinek může zmírnit projevy nachlazení a zabránit rozvoji bolestí v krku. Zvládnout infekci v krku mohou i zinkové pastilky. Důležitou úlohu hraje i vitamin A, který je důležitý pro udržování zdravých sliznic, včetně sliznic krku a dýchacích cest.

Dejte si na talíř!

Konzumujte dostatečné množství žlutého a oranžového ovoce a zelené listové zeleniny. Obsahují hodně vitaminu C a poskytují i dostatek karotenoidů, které se v těle mění na vitamin A.

Antimikrobiální účinky česneku mohou pomoci při boji s bolestmi v krku, rýmou, chřipkou, průduškovými i plicními infekcemi.

Chcete si pochutnat na chutném a léčivém dezertu z jablek? Jablka zbavená jadérek pokrájíme na plátky, pokapeme je citronovou šťávou a medem a necháme rozdusit v troubě. Tento dezert pomáhá při bolestech v krku i chrapotu.

A co na talíř nepatří?

Ve svém jídelníčku omezte kořeněná jídla, sladkosti, nápoje s kofeinem a alkohol.

Zdraví v každém doušku!

Teplé nápoje nejen zklidní bolavý krk, ale hlavně pomohou zvlhčit vyschlé sliznice. Je nezbytné vypít až dva litry tekutin denně.

Při bolestech v krku se doporučuje konzumovat citron, který je zásobárnou cenných látek. Zkuste několikrát denně vypít po malých doušcích sklenici teplé vody s citronovou šťávou a medem.

Proti bolestem v krku je vydatným pomocníkem i silný mátový čaj nebo čaj z květů černého bezu oslazený medem, který pijeme po doušcích.

Šalvěj má silné protizánětlivé účinky, chrání nás před viry a často se používá při bolestech v krku a zánětech dásní, mandlí a ústní dutiny. Nálev několikrát denně kloktáme nebo inhalujeme.

Moje tipy!

Na kousek mokré látky rozetřete silnou vrstvu měkkého tvarohu, tvarohový obklad přiložíme potřenou stranou na krk, omotejte suchým šátkem a necháme působit několik hodin.

Inhalujte páru z misky s velmi horkou vodou, do které jste přidali pár kapek léčivého eukalyptového oleje.

Trápí vás zvýšená hladina cholesterolu v krvi, hemoroidy nebo zánět močových cest? Máte problémy s artrózou, štítnou žlázou či nespavostí?

Na stránkách knihy Co nám chybí, když… se dozvíte, jaké vitaminy a další látky potřebujete k zvládnutí uvedených a dalších více než osmdesátky běžných onemocnění či chronických potíží. Součástí knihy jsou i rady, jak v případě konkrétní nemoci sestavit jídelníček či co raději nejíst, včetně zajímavých tipů na léčivé bylinky a další přírodní zdroje.

Knihu Co nám chybí, když… autorky Jarmily Mandžukové si můžete objednat na www.jmandzukova.cz.

AUTOR:

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here