Sezónní deprese – Jak zdravě přežít zimu

0
2329

Sezónní depresi ze zimy se dá jednoduše  bránit – aneb jak zdravě přežít zimu.

Krátké dny s nedostatkem světla a chladné počasí na náladě nikomu nepřidají. Na zmíněné změny reagují mnozí z nás zvýšenou únavou, bývají smutní a podráždění. Základní příčinou těchto pocitů je nedostatek světla, který u citlivých osob mění chemické procesy v mozku a významně u nich klesá hladina látky „dobré nálady“, hormonu serotoninu. Lékaři hovoří o sezónní depresi.

Co dělat proti sezónní depresi?

Vhodná je léčba světlem – fototerapie, kdy se po jednom až třech týdnech léčby harmonizují biologické rytmy a člověk získává více energie, je výkonnější a soustředěnější. Na rozdíl od léků, kdy účinek nastupuje až po několika dnech užívání, zlepšení příznaků nastává již po jedné hodině terapie.

Doporučuje se jakýkoliv pohyb. Jděte se každý den alespoň na půl hodiny projít, nejlépe kolem poledne, kdy je světla nejvíce. Dobře se oblékejte, ať neprochladnete.

S pocity únavy často souvisí poruchy spánku. Kvalitní a dostatečný spánek je důležitý, neboť tělo osvěžuje, buňky se regenerují a zvyšuje se i odolnost proti nemocem.

Vezměte si na pomoc bylinky, například meduňku, mátu, třezalku či šalvěj. Je možné si z nich připravit čaj nebo je užívat ve formě potravinového doplňku.

Dopřejte si vůně, aromaterapie je jedna z nejstarších léčebných metod na světě. Princip spočívá v působení vonných látek na mozková centra zodpovědná za vznik emocí a citových prožitků. Levandule navozuje pocit klidu a harmonie, rozmarýna dokáže povzbudit a hlavně „vyčistit hlavu“. Citrusové vůně obveselí a povzbudí, heřmánek a bergamot dokážou zklidnit a působí jako účinná antidepresiva.

Dobrou náladu podporuje jídlo, nestyďte se mlsat, stimulující a povzbuzující účinky má na organismus čokoláda (zejména s vyšším podílem kakaa), med, banány, meruňky, mandle, ořechy, semínka a sušené ovoce. K „veselým“ potravinám se řadí i těstoviny, drůbeží maso, mořské ryby, brambory, mrkev, rajčata, červená řepa, brokolice, luštěniny či ovesné vločky.

Pozor na diety, neboť strava s nízkým obsahem sacharidů v sobě skrývá nebezpečí negativních nálad a zdravotní stav se může ještě zhoršit.

Na špatnou náladu je vhodná hudba, správně volené tóny spolehlivě odplaví špatnou náladu a napětí do hodně velké dálky.

Úlevu naší duši poskytne masáž, ať již jen zad nebo celého těla. Pomáhá i návštěva kosmetičky nebo kadeřnice.

Koupel ve vaně stejně jako sauna s aromatickými přísadami dokonale vyčistí pokožku a odlehčí těžké hlavě.

AUTOR:

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here