Bolest kloubů – když nás bolí klouby

0
4782

Bolesti kloubů, ztuhlost, otok, omezená pohyblivost a opotřebování kloubních chrupavek doprovází nepříjemné a poměrně časté nemoci jako jsou artritida, revmatismus či artróza. 

Bolesti kloubů, ztuhlost, otok, omezená pohyblivost a opotřebování kloubních chrupavek doprovází nepříjemné a poměrně časté nemoci jako jsou artritida, revmatismus či artróza.

Potraviny jako lék

Léčivě působí jídelníček s nízkým obsahem živočišných tuků a dostatkem celozrnných potravin, ovoce a zeleniny, zejména citrusových plodů, borůvek, třešní, banánů, brokolice, kořenové zeleniny, čerstvého a kysaného zelí. Tento typ stravy snižuje množství tukových usazenin ve stěnách drobných cév a umožňuje větší přítok krve bohaté kyslíkem a výživnými látkami do kloubů.

Již koncem 18. století byl k léčení bolestivých kloubů doporučován olej z tresčích jater. Ten napomáhal „promazání kloubů“. Toto vysvětlení je sice zjednodušené, ale moderní věda potvrzuje, že pravidená konzumace mořských ryb může onemocnění a bolesti kloubů zmírnit. Mořské ryby, jako například tuňák, makrela, treska, platýz a losos, jsou bohaté na omega-3 mastné kyseliny, které působí protizánětlivě a snižují uvolňování látek – cytokinů, které ničí klouby. Pro léčivý účinek je optimální konzumovat ryby nejméně dvakrát týdně.

Lněná semínka jsou trochu zapomenutým lékem při potížích s klouby, zejména proti chronickým zánětům. Doporučené množství je 1 až 2 polévkové lžíce denně. Kromě lněných semínek je výborný i zastudena lisovaný lněný olej, který užíváme denně v množství jedné až dvou lžiček.

Protiartritidový koktejl obsahuje jablečný ocet, který upravuje rovnováhu pH, čistí organismus od toxinů a dokáže tak ulevit od bolestí. Nápoj připravíme z jedné lžíce jablečného octa a lžičky medu smíchané s 250 ml vlažné vody.

I příroda pomáhá

Udává se, že bez černý je lékem na 99 nemocí. Pro léčebné účely se doporučuje čaj z květů černého bezu.

Jitrocel patří mezi nejznámější léčivé byliny. Obsahuje kyselinu křemičitou, která je důležitá pro výživu chrupavek a zdravý vývoj kostí.

Kostival lékařský je nepostradatelný pomocník při bolestech kloubů, šlach a svalů. K potírání bolestivých míst použijeme kostivalovou mast nebo tinkturu.

Velmi široké použití mají kaštany (kaštan koňský, jírovec maďal), doporučuje se dvakrát denně potírat klouby jírovcovou mastí.

Naše babičky na bolesti kloubů používaly jednoduchou a účinnou „medicínu“. Do lahvičky francovky vložily hřebíčky (asi 15 kusů), nechaly dva dny stát a procedily. Touto léčivou směsí si potíraly bolavé klouby, a to nejlépe na noc.

A ještě něco navíc…

Přiměřený pravidelný pohyb hraje důležitou roli při prevenci a léčbě všech nemocí kloubů. Posiluje totiž svaly chránící klouby a zachovává tak jejich pohyblivost.

Léčba teplem mírní revmatické bolesti a kromě toho podporuje prokrvování. Doporučuje se plavání v teplé vodě, teplé ložní i spodní prádlo, naopak měli byste se vystříhat chladu či jednostranně dlouhodobé zátěže.

Při artróze se doporučuje denně si masírovat klouby, dopřát si teplé koupele, vhodné jsou bahenní zábaly nebo termální lázně.

Některé doplňky na bolest kloubů:

Proenzi 3+

Proenzi 3+ obsahuje trojkombinaci velmi účinných látek při bolestech kloubů – glukosamin sulfát, chondroitin sulfát a Lignisul MSM. Při pravidelném užívání Proenzi 3 se tyto látky dobře vstřebávají a ovlivňují kloubní chrupavku. Podporují tak obnovu a regeneraci kloubů a zlepšují jejich pohyblivost.

Colafit krém Akutk dostání zde

Colafit krém Akut je masážní a zklidňující prostředek na bolavé klouby s komplexním účinkem, k akutnímu použití

na ochranu kloubů je dobrý také tento produkt z rodiny Colafitu

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here