Získejte mládí zpět – jak na volné radikály

0
1564

Jedna z hlavních teorií stárnutí je „oxidace a volné radikály“, tedy to, že stárnutí je výsledek nahromadění poškozených buněk způsobený volnými radikály a oxidací. Jak ale proti tomu bojovat?

Odborníci odhalili některá tajemství přírody a překvapivě zjistili, že není vůbec obtížné zastavit proces stárnutí nebo dokonce omládnout. Jedna z hlavních teorií stárnutí je „oxidace a volné radikály“, tedy to, že stárnutí je výsledek nahromadění poškozených buněk způsobený volnými radikály a oxidací. Jak ale proti tomu bojovat? Co zmůže organismus proti nezvratně narůstajícímu množství volných radikálů v buňkách?

„Superzbraně“ proti stárnutí

Kdo konzumuje potravu s vysokým obsahem vitaminu E, zůstává déle mladým. Vědci dokonce tvrdí, že dostatek tohoto vitaminu vám může přidat několik let života. Podle jedné americké studie byla u lidí se stravou bohatou na vitamín E zjištěna menší náchylnost k srdečním onemocněním a snížení poruch paměti způsobené stářím.

Dlouhodobý nedostatek významného antioxidantu vitaminu C napomáhá vzniku mnoha vnějších příznaků stáří – například ohnutá záda, „svraštělá“ pokožka či tmavé skvrny na pokožce.

Karotenoidy se v organismu přeměňují na vitamin A a „lapají“ volné radikály, které poškozují strukturu zdravých buněk.

Zinek a selen chrání organismus nejen proti volným radikálům, ale i proti škodlivému záření, virové a bakteriální infekci a působí proti civilizačním nemocem.

Důležitou roli v boji proti stárnutí hrají i vitaminy skupiny B. Například vitamin B12 snižuje náchylnost k infekcím a má příznivý vliv na správnou činnost mozku. Kyselina listová (vitamin B4) chrání srdce a podporuje zdravou funkci nervů.

Za velmi důležitou se považuje i otázka příjmu bílkovin. Jejich základní stavební složkou jsou aminokyseliny, některé z nich jsou tzv. Esenciální. Tyto aminokyseliny musíme denně přijímat ve stravě, organismus si je nedokáže vytvořit. Jedna z těchto esenciálních aminokyselin je methionin, který přímo ovlivňuje naše duševní a fyzické zdraví.

Dostatečnému zastoupení bílkovin ve stravě přikládá význam i známý badatel o stáří Max Burger a nazývá je „kofeinem starců“. Tím chce naznačit oživující a povzbuzující význam přiměřené konzumace bílkovin, tedy libového masa, vajec a mléčných výrobků. Lidé s nedostatečným množstvím přijímaných bílkovin stárnou rychleji a vyznačují se unaveným vzhledem.

Někteří odborníci doporučují užívat lidem nad 50 let v potravinovém doplňku koenzym Q10, aby se co nejméně snížily účinky stárnutí a omezily degenerativní změny v organismu související s věkem. Tato látka zvyšuje životaschopnost, vitalitu a výkonnost, působí preventivně i léčivě při onemocněních srdce a urychluje hojení po chirurgických výkonech.

Rady na závěr

Zásady zdravé výživy! Abyste předešli předčasnému stárnutí, dodržujte zásady zdravé výživy s množstvím syrové zeleniny a ovoce. Pokud si chcete co nejdéle udržet mladý vzhled, užívejte ve stravě co nejméně živočišných tuků. I když se chuť na jídlo s věkem často snižuje, požadavky stárnoucího organismu na vitamíny, minerály a další životně látky ve skutečnosti stoupají.

Máte-li nadváhu, hubněte! Zbavte se nadváhy, neboť štíhlí lidé stárnou mnohem pomaleji a méně podléhají chorobám.

Nekuřte! Přestaňte kouřit, neboť tento zlozvyk zhoršuje stav kostí, plic a negativně se podepisuje i na naší pokožce.

Nezapomínejte na pohyb! Přiměřené fyzická námaha a pobyt na čerstvém vzduchu vás udrží v lepší kondici a vitalitě, zároveň budete odolnější proti nemocem.

AUTOR:

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here