Obezita je stále metlou lidstva

0
934

Je vaše hmotnost o dvacet procent vyšší, než je vaše žádoucí optimální hmotnost? V tom případě jste obézní a zaděláváte si na vážné zdravotní problémy!

Na začátek se ale zastavme u pojmu optimální hmotnost. Tu nezjistíte pouhým postavením se na obyčejnou váhu. Důležité je zjistit původ vaší hmotnosti, zda-li se jedná o hmotu tukovou či svalovou. Jedná-li se o svaly, jste na tom mnohem lépe, než když je vaším problémem pouze nadbytek tuku. Ten v některých případech může být smrtící. Proto si svou optimální váhu nechte určit lékařem či alespoň výživovým specialistou. Na trhu se rovněž už setkáme s váhami, které jsou schopny spolu s celkovou vahou změřit procento vody a svalové hmoty v těle.

Proč jsme obézní?

Důvody, proč se někteří lidé stanou obézními a jiní nikoliv, nejsou zcela jasné. I přesto, že obecně platí, že obezita vzniká tehdy, když energetický příjem překračuje energetický výdej, nemusejí obézní nutně jíst víc než neobézní. Při vzniku obezity hraje proto určitou roli také dědičnost – děti obézních rodičů mají desetkrát větší pravděpodobnost stejného postižení než děti rodičů neobézních. Obezita může být také důsledkem určitých hormonálních poruch.

Obezita a závažná onemocnění

Problémem obezity je, že spolu s ní se zvyšuje náklonnost k řadě závažných onemocnění. Hypertenze a mozková mrtvice postihují obézní osoby dvakrát častěji než osoby s normální hmotností. Častá je také inkontinence způsobená zvýšeným tlakem na močový měchýř. Při obezitě je také častější výskyt ischemické choroby srdeční a diabetu. Velkým rizikem ovšem je i žilní trombóza, osteoartróza a celá řada rakovinových onemocnění.

Co s tím?

Samozřejmě se pokoušet svou váhu o něco snížit. Prvním krokem často bývá redukční dieta. Obézní člověk by měl konzumovat zhruba o 500 až 1000 kcal méně, než kolik činí jeho energetické požadavky. Ke snižování tělesné hmotnosti rovněž přispívá cvičení. Vhodná je rychlá chůze, plavání, jízda na kole, doporučit lze i míč na cvičení. Při zvlášť těžké obezitě se někdy přistupuje k radikálním zákrokům v podobě zmenšení objemu žaludku či odstranění jeho části.

 

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here