Zdravý životní styl a jídelníček

0
5862

Chcete změnit životní styl a začít žít zdravě? Pak budete muset nejen upravit svůj jídelníček, ale celý styl života. Zdravý životní styl totiž nedovoluje kouření, přemíru alkoholu ani žádné „válení se na gauči“.

Jestliže chcete být zdraví a chcete omezit i riziko zdravotních problémů, začněte myslet jinak. Ne nadarmo se říká, že hubnutí i zdraví je v hlavě.

Když si budete stále říkat, že jste tlustí, nemocní a nespokojení, tak takoví skutečně budete. Myslete proto pozitivně.

Jak upravit jídelníček?

Nevíte, jak by měl vypadat zdravý jídelníček? Přinášíme Vám par typů a rad, jak si ho můžete poskládat, aby vyhovoval Vašim potřebám. Dobré je, si zapisovat kolik čeho sníte. Budete tak mít přehled o přijaté energii.

  • Jezte pravidelně, často a malé porce – pokud chcete jíst zdravě (nejen zhubnout), je nezbytné, abyste jedli alespoň 5x denně, měli pestré jídlo a nepřejídali se. Díky tomu docílíte toho, že tělo bude aktivně fungovat
  • Vybírejte si různé druhy potravin, nejezte stále to samé – jestliže budete mít každý den stejnou snídani, svačina dopoledne i odpoledne bude také každý den stejná, tělu to rozhodně prospívat nebude, i když se bude jednat o zdravé potraviny. Abyste dodali tělu všechny důležité živiny, vitamíny i minerály, je dobré mít jídlo hodně pestré a barevné. Například snídaně. Jednou si dejte ovesnou či pohankovou kaši s ovocem, podruhé bílý kysaný jogurt a sypané müsli s ovocem, další den například celozrnné pečivo, přírodní sýr, plátek šunky a zeleninu.
  • Aby tělo fungovalo, jak má, musíte mu dodat dostatek tekutin. Vypijte denně alespoň 2l tekutin. Ideální je obyčejná kohoutková voda, do které můžete přidat citronovou šťávu, mátu nebo meduňku. Dopoledne si můžete dát 100% džus, který naředíte. Občas nějakou neslazenou minerálku. Vyhněte se velkému množství alkoholu, kávy a sladkých limonád.
  • Zapomeňte na přípravu jídel z polotovarů. Kupujte čerstvé potraviny a připravujte si vždy čerstvá a domácí jídla. Hotovkám typu „svíčková v pytlíku“ se také vyhněte.
  • Nevyhledávejte fast foody. Když nestíháte kvalitní jídlo a jediná možnost je fast food, dejte si jen zeleninový salát. A pozor na zálivky.
  • Nevyhýbejte se rybám, luštěninám, ani novým alternativám. Může to být příjemné zpestření Vašeho jídelníčku.
  • Vitamíny, vlákninu i minerály dodávejte raději v přírodní formě z potravin, než tabletami. Tělo je daleko lépe zpracuje.

Zdravý životní styl a stres

Abyste vedli zdravý životní styl, snažte se vyhýbat stresu. Rozčilování Vám nesvědčí. Pokud budete žít v neustálém stresu a budete se stále za něčím honit, hrozí Vám vysoký tlak, kolaps nebo dokonce i infarkt. Snažte se vše řešit v klidu a pohodě. Pokud nejde o život, nejde o nic.

Zdravý životní styl, kouření, alkohol a další návykové látky

Přestaňte své tělo trávit cigaretami, alkoholem a dalšími návykovými látkami. Zbytečně si ubližujete. Pokud umřete na nějaký virus, je jasné, co bylo příčinou. Když Vás někdo zastřelí, je to také jasné. Co mají společného infarkt myokardu, cukrovka, rakovina, vysoký cholesterol apod.? Tyto nemoci mohou mít více příčin. Když dostanete infarkt, nikdo Vám nezaručí, že je to z důvodu kouření. Je ale velká pravděpodobnost, že Vám k tomu kouření hodně dopomohlo. Proč tedy riskovat a zbytečně se snažit umřít? Chcete žít zdravě? Chcete zhubnout? K tomu ale kouření nepatří.

Zdravý životní styl a pohyb

Když chcete žít skutečně zdravě, ne jen na oko, ale opravdu, musíte se také hýbat. Hodně lidí dnes navštěvuje posilovny. Pomáhají si tím? Asi ano, ale jak? Představte si manažera. Sedí celý den u počítače, má jednu schůzku za druhou. Odpoledne sjede výtahem do garáží, nasedne do auta a jede do posilovny. Tam se hodinu dře, potí a věří, že dělá něco pro sebe. Když skončí, naskočí do auta a jede buď domů, v tom lepším případě, anebo znovu do firmy. Toto dělá 2x týdně. Nebylo by pro takového člověka lepší, kdyby si šel raději každý den na tu hodinu zaběhat ven do přírody? Byl by na čerstvém vzduchu a pohyb by byl také daleko přirozenější.

 

Jsou věci, které pro sebe můžeme dělat každý den. Mysleme pozitivně, snažme se jíst zdravě a snažme se hýbat. Nestačí jen zdravé jídlo. Aby tělo fungovalo, jak má, nemůžete mu cpát dnes a denně samé polotovary, chemii a k tomu ještě kouřit. Přemýšlejte. Má nám vydržet celý život. Tak se k němu také tak chovejme.

5/5 - (1 vote)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here