Čaj na hubnutí – funguje nebo je to jen placebo?

0
3177

Lidé, kteří chtějí zhubnout, většinou hledají všemožné prostředky, jak toho docílit. Nespokojí se „pouze“ s úpravou režimu a přechodem na zdravý životní styl. Hledají způsoby, jak to alespoň trošku urychlit. Takových možností je více.

Jednou takovou jsou hubnoucí koktejly. Řeč teď ale není o „zázračných“ přípravcích, které nabízejí některé firmy. Slibují Vám, že zhubnete, pokud nahradíte hlavní jídla jejich přípravky. A ani nemusíte cvičit! Tyto rozhodně na mysli nemáme. Pokud chcete něčím hubnutí podpořit, jsou to koktejly – doplňky stravy. Tzv. sacharidové nebo proteinové nápoje. Většinou je seženete ve fitness centrech a ve vybraných sportovních potřebách. K nim musíte přidat pohyb, zdravou stravu a pak Vám mohou ve Vašem snažení pomoci.

Další pomůckou při hubnutí mohou být čaje na hubnutí. Na ty se podíváme z blízka.

Hubnoucí neboli redukční čaje

Bylo by úžasné, kdybychom vypili pár šálků hubnoucího čaje a okamžitě bychom byli hubení. No přiznejte si, komu by se to nelíbilo? Nepočítejte s tím, že se toto bude odehrávat. Hubnoucí čaje mohou podpořit Vaší snahu za skvělou postavou. Rozhodně Vás ale nespasí!

Co obsahují hubnoucí čaje?

Většinou je to kofein, nalezneme zde kopřivu, mátu, červenou řepu. V některých se objevuje také cesmína paraguayská, mrkev, ananas a další složky. Podíváme se, jak nám může složení takového čaje podpořit naší snahu.

Kofein – Jedná se o velice dobrý stimulant. Stimuluje centrální nervový systém. Zvyšuje krevní tlak, podporuje srdeční činnost, zvyšuje také produkci žaludečních kyselin, působí močopudně. Navíc účinně podporuje tvorbu energie. Podporuje aktivaci tukových zásob a tím způsobí to, že tělo využívá uložený tuk k výrobě energie.

Pozor si dejte při dlouhodobém užívání. Na kofeinu se totiž dá vypěstovat závislost, která se projevuje především únavou a bolestí hlavy.

Kopřiva dvoudomá – snižuje hladinu krevního cukru, působí močopudně, protizánětlivě, obsahuje vitamín C, podporuje trávení a činnost střev.

Chrpa – také se často objevuje v hubnoucích čajích. Pomáhá sliznici žaludku a střev a navíc pomáhá při odvodňování.

Měsíček lékařský – zvyšuje spotřebu energie a také podporuje látkovou přeměnu.

Máta peprná – najdeme ji snad v každém čaji na hubnutí. Povzbuzuje vylučování trávicích šťáv, zmírňuje nadýmání, tlumí křeče obzvlášť v trávicím traktu. (Neměla by se užívat dlouhodobě. Může způsobit poruchy krevního obrazu)

Yzop lékařský – též se objevuje v některých hubnoucích směsích. Podporuje trávení, což je jeden z důvodů, proč se využívá v čajích na hubnutí. Působí lehce projímavě a močopudně.

Mrkev obecná – působí močopudně, má projímavé účinky. Podporuje vylučování cholesterolu z těla a obsahuje důležitou vlákninu.

Cesmína paraguayská – I tuto bylinku nalezneme v čajích na hubnutí. Obsahuje až 2% kofeinu, detoxikuje organismus, také potlačuje pocit hladu. Podporuje trávení a pomáhá odvodňovat organismus. Posiluje imunitu a také má antioxidační účinky.

Hubnoucí čaj jen podpoří, ale nezhubne Vás

Všechny zmíněné bylinky Vám mohou pomoci při Vaší cestě za štíhlou postavou. Pokud si ale myslíte, že budete sedět u televize, popíjet hubnoucí čaj a přitom budete vesele hubnout, tak na to rychle zapomeňte.

Aby měly hubnoucí čaje nějaký účinek, musíte na ně nahlížet jako na doplněk. V první řadě musíte změnit životní styl.

Jak se stravovat při hubnutí

  • Jíst pravidelně, často a malé porce
  • Dodržovat pitný režim (nepijte jen hubnoucí čaje, ale také dostatek obyčejné vody, zelený nebo bílý čaj)
  • Vyhýbejte se sladkostem, slaným jídlům a fast foodům
  • Alkohol pijte jen občas a malé množství
  • Jezte dostatek zeleniny a ovoce
  • Dopřávejte si ryby a také luštěniny

Sportujte!

Pokud chcete opravdu zhubnout, budete se muset začít hýbat. Hubnutí můžete podpořit jízdou na kole, na in-linech, během či svižnou chůzí.

Když změnu stravovacích návyků a pohyb podpoříte vhodným hubnoucím čajem (vybírejte raději sypané než v pytlíku), může Vám takový čaj opravdu hubnutí usnadnit.

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here