Hubnutí v těhotenství – na to zapomeňte!

1
2962

Těhotenství a hubnutí? Na to rovnou zapomeňte. Pokud přibíráte moc rychle, je možné jídelníček upravit. Ale hubnout byste rozhodně neměla, pokud čekáte miminko. Jediná možnost je, že hubnete pod dozorem lékaře ze zdravotních důvodů.

Někdy se stává, že maminka ze začátku těhotenství hodně zvrací a pak hubne. Miminko má naštěstí z čeho čerpat. Cíleně by ale žena nikdy hubnout během těhotenství neměla.

Jestliže máte nadváhu a otěhotníte, nechte hubnutí až na dobu po porodu. Můžete ale udělat něco pro sebe i své miminko hned. Můžete upravit jídelníček a jíst zdravě. Jak na to?

Úprava jídelníčku

  • Jezte pravidelně (obzvlášť v těhotenství je důležité, abyste jedla pravidelně. Tělo potřebuje dostatek živin pro Vás i Vaše miminko)
  • Jezte malé porce, ale často (nepřejídejte se. Snažte se jíst menší porce, ale častěji. Klidně každé dvě hodiny)
  • Dostatek bílkovin (běžný dospělý člověk by měl přijmout asi 0,8g bílkovin na 1kg své hmotnosti. V těhotenství se doporučuje navýšit na 0,9 – 1,2g na 1kg) Jezte kvalitní a čerstvé maso, mléčné výrobky – kv. vápníku, sýry – pozor na plísňové, ty raději vynechte v těhotenství, luštěniny – různé druhy)
  • Pestrost – hlavně v těhotenství byste měla dávat pozor na pestrost stravy. Vybírejte různé ovoce, zeleninu, různé pečivo, různé mléčné výrobky. Dbát na to, abyste měla dostatek všech živin a vitamínů.
  • Nevynechávejte pečivo ani další sacharidy. Jsou zdrojem energie a tu vážně potřebujete.
  • Snažte se jíst vždy v klidu a pomalu
  • Vynechte ze stravy jednoduché cukry – sladkosti, bílou mouku a tučná jídla. Vám ani miminku to žádné živiny nedá. Naopak budete extrémně přibírat a hrozí i těhotenská cukrovka
  • Pijte dostatek čisté vody. Můžete také džusy, ovocné a zeleninové šťávy. Zapomeňte na kolové nápoje, kávu i alkohol (1 slabá káva v těhotenství nevadí)

Když budete jíst zdravé a vyvážené jídlo, nebudete přibírat příliš rychle a po porodu se Vám bude lépe hubnout. Bohužel některé ženy mají větší sklony k ukládání tuků. V těhotenství Vás to může obzvlášť potrápit. Proto se snažte dodržovat výše uvedené zásady.

Hýbejte se!

Pokud nemáte nějaké závažné zdravotní problémy (hrozící předčasný porod apod.), nezapomeňte se hýbat. Nejste nemocná, ale těhotná. Proto zařaďte procházky, a pokud jste zvyklá cvičit, můžete v tom pokračovat i v těhotenství. Vždy se ale poraďte s Vaším ošetřujícím gynekologem.

Těhotenská cvičení

Existují speciální cvičení pro těhotné ženy. Vybírat můžete z těhotenské jógy, těhotenského plavání, pilátes apod. Některé ženy, které sportují i před těhotenstvím, se věnují svému sportu i nadále. Pokud ale nejste zvyklá cvičit, rozhodně nezačínejte v těhotenství (kromě výše zmíněných těhotenských cvičení – i tak upozorněte lektorku, že normálně necvičíte)

Chůze je to pravé

Chůze Vám neublíží. Pokud jste dosud seděla na gauči s nohama nahoře, začněte pomalu a opatrně. Nejprve půlhodinové procházky a postupně můžete délku prodlužovat. Vždy ale platí, že pohyb musíte přizpůsobit svému zdravotnímu stavu a tomu, jak se v těhotenství cítíte.

Hýbejte se a porod může být snadnější

Pohyb v těhotenství Vám může usnadnit porod. Je prokázané, že ženy, které se hýbají a i během těhotenství cvičí, mají porod jednodušší. Najděte si ve svém okolí porodní asistentku, která Vám ukáže a naučí Vás, jak cvičit, aby byl porod bezproblémový.

Těhotenské komplikace

  • Preeklampsie
  • Těhotenská cukrovka
  • Vysoký krevní tlak

Díky správnému jídelníčku můžete těmto komplikacím předcházet. Samozřejmě je nemůžete ovlivnit úplně. Některé komplikace jsou geneticky dané, jiné se projeví, i když budete jíst vzorně a hýbat se. Někdy s tím prostě nic nenaděláme. Ale můžeme se o to alespoň pokusit a pak budeme vědět, že jsme udělali maximum.

Než začnete cokoliv, na co jste zvyklí, ve svém životě upravovat, poraďte se se svým gynekologem. Někdy i úpravy k lepšímu můžou způsobit nechtěné komplikace.

5/5 - (1 vote)

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here