Jarní jídelníček – je tu jaro – nastartujte tělo

0
2896

Jarní období je tady, ale člověk se cítí unavený, těžkopádný a ospalý. Jak na to?

AUTOR: Jarmila Mandžuková

Nejkrásnější roční období je tady, ale člověk se cítí unavený, těžkopádný a ospalý. Vězte, že nejspíš trpíte jarní únavou, která je důsledek uplynulých zimních měsíců – málo slunce, méně pohybu na čerstvém vzduchu a snížený příjem vitaminů a dalších cenných látek. Odhaduje se, že jarní únava postihuje každé jaro přechodně až tři čtvrtiny populace. Zajímá vás, zda lze najít v některých potravinách či nápojích potřebnou vzpruhu?

Jarní jídelníček vitalizující potraviny

Jídelníček by měl být založen na potravinách s vysokým obsahem vitaminu C, o němž je známo, že celkově posiluje organismus a odolnost proti nemocem. Proto se na jaře doporučuje konzumovat potraviny bohaté na „céčko“ – zelí, kapustu, mrkev, papriky, naťové cibulky, hlávkový salát a ředkvičky. Porce raných brambor má v sobě tolik vitaminu C, že dokáže pokrýt asi třetinu doporučené denní dávky. Kromě mnoha cenných látek jsou bohatým zdrojem sacharidů, které nám dodávají energii. Jakmile vám doma nebo na zahradě vyroste řeřicha, sypte jí bohatě na jakékoliv slané jídlo. Řeřicha čistí naše ledviny, příznivě ovlivňuje trávení, povzbuzuje činnost žlučníku a jater. Má příznivý vliv na tvorbu krve a zvyšuje odolnost organismu proti nemocem. Jogurty vlivem obsahu zdraví prospěšných probiotických kultur zvyšují imunitu, napomáhají snadnějšímu vstřebávání minerálních látek a pozitivně ovlivňují trávení. Důležité omega 3-mastné kyseliny zdolají únavu a změny nálad, mají protizánětlivý účinek a prospívají srdci.. Zdrojem důležitých mastných kyselin jsou tučné ryby, jako je losos, tuňák, sardinky, makrely, halibut či platýs, ale najdeme je i v ořeších a lněných semínkách. Našemu srdci prospívají dýňová semínka, cévám slunečnicová semínka, mandle zklidňují a ořechy odstraňují stres. A všechny tyhle křupavé dobroty dohromady nám zvednou náladu. Mlsáme je co nejčastěji a přidáváme je do různých pokrmů.

Jarní jídelníček vitalizující nápoje

Ovocné a zeleninové šťávy jsou ideálními posilujícími a detoxikačními prostředky, které mají přirozený čistící a zásaditý efekt. Vezmeme-li si je místo jednoho jídla, dopřejeme svým vnitřnostem velmi blahodárný oddych, přičemž zároveň dodáme organismu živiny a energii z přírodních zdrojů. Doporučuje se pít alespoň jeden den v měsíci čerstvé ovocné a zeleninové šťávy. Organismus se tak zbaví toxinů a ozdraví naše tělo i duši. Skvělým nápojem je šťáva z červené řepy, která zbavuje organismus škodlivin, snižuje cholesterol a krevní cukr. Až zázračné posilující účinky má nápoj z vlažné vody s čerstvě vymačkanou citronovou šťávou, který pijeme každé ráno na lačno půl hodiny před snídaní. Je výborným pročišťujícím a vitalizujícím prostředkem, posiluje játra, důležitý detoxikační orgán a odstraňuje zácpu. Při vycházce jarní přírodou nezapomeňte natrhat kopřivy, které mají již od starověku svoje místo v léčitelství a lékařství. Kopřivový čaj se s oblibou pije na jaře k pročištění celého organismu a pro krvetvorbu. Obyčejný šípkový čaj, který v kuchyni našich babiček patřil k nejužívanějšímu léčivému nápoji, působí proti únavě, celkově osvěžuje a zvyšuje odolnost proti nemocem. Zkuste v jarních měsících vyměnit svůj ranní šálek kávy za zelený čaj, který osvěží a je velice prospěšný našemu zdraví.

AUTOR:

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here