Afrodiziaka – potraviny plné vášně

0
2927

Afrodiziaka prospívají našemu psychickému rozpoložení, navozují euforii a zvyšují prokrvení organismu.

AUTOR: Jarmila Mandžuková

Proslulá antická bohyně lásky, plodnosti a krásy Afrodité dala název látkám, které stimulují vzrušení a chuť na sex. Afrodiziaka prospívají našemu psychickému rozpoložení, navozují euforii a zvyšují prokrvení organismu.

Již staří Římané…

… preferovali exotická afrodiziaka jako například roh nosorožce, oči hyeny nebo žabí kůži. Používali i výtažky z různých rostlin a připravovali nápoje lásky, jejichž výroba byla součástí čarodějných obřadů. Dnešní milenci již nejsou tak odvážní, ale chtějí totéž. Jednou z možností, jak dosáhnout lepší sexuální život, je upravit jídelníček a preferovat některé potraviny.

Životabudiče ve spíži

Možná vás překvapí, že řada potravin, které konzumujeme zcela běžně, je považována za afrodiziaka. Na prvním místě bude v takovém sexuálním jídelníčku bezpochyby čokoláda, a to v jakékoliv podobě, od kakaa přes čokoládovou zmrzlinu až po nugátové tyčinky. Stejně tak med, který si mnozí z nás zcela běžně přidávají do čaje, je považován za účinnou potravinou stimulující touhu. Již ve středověku se celer považoval za všelék, byl vhodný na kdejaké onemocnění a doporučoval se i jako afrodiziakum. Touhu po milování povzbuzují rajčata, ke kterým je vhodné přidat trochu čerstvé nasekané bazalky. Podobný vliv mají ještě artyčoky, olivy, chřest, petržel, pastinák a z ovoce jahody, meruňky, mírně přezrálé banány a ananas. Příznivé účinky má i konzumace sýrů. Za jedno z nejznámějších a snad i nejúčinnějších afrodiziak jsou považovány ústřice a krevety. Jsou zásobárnou zinku – prvku, který řídí tvorbu hormonu testosteronu, jsou tedy určeny hlavně mužům. Kaviár dodává hodně vitaminů a dalších cenných látek a znalci si ho cení zejména v kombinaci se šumivým vínem. Omega-3mastné kyseliny obsažené v tučných mořských rybách podporují tvorbu látek souvisejících se sexuální aktivitou.

Koření posílí vzrušení

Důležité je i koření, které přidáváme do pokrmů. Mezi druhy koření s afrodiziakálními účinky patří hřebíček a muškátový oříšek. Vanilka navozuje euforické pocity a má vliv na náš nervový systém, vůně skořice má údajně přímo zázračný účinek. Používání pálivého a pikantního koření – pepře a papriky, dochází k překrvení sliznic, což má vliv na větší vzrušivost. Zjednodušeně řečeno cokoli, po čem nám vyrazí pot na čele, můžeme považovat za afrodiziakum.

Smyslný jídelníček

Nejjednodušší a přitom báječnou hostinou pro milence je naservírování několika druhů sýra s čerstvou zeleninou a rozpečenou bagetou s máslem. Sýr podáváme s listy hlávkového salátu a posypeme trochou čerstvě podrceného pepře. Chutnou alternativou jsou olivy s chlebem a oblíbeným sýrem. Svému protějšku můžeme přichystat jednohubky s kaviárem jako předkrm a kořeněné chilli či kari. Vhodný je kakaový nebo čokoládový moučník nebo sendvič s nutelou a špetkou skořice. Chuťovou symfonii můžeme zakončit čerstvým ovocem. Žádná erotická hostina by nebyla úplná bez vína, milenci jej pili už ve starověku. Umírněné množství vína působí jako skvělé afrodiziakum, omamuje smysly a vyvolává okamžitý příliv tzv. „hormonů štěstí“. A jak je to s pivem? To na rozdíl od vína touhu k milování tlumí, i když jedna sklenička neuškodí. Pivo také uspává, takže po něm si o noci plné vášně můžete většinou jen nechat zdát.

AUTOR:

5/5 - (1 vote)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here