Dietní potraviny – které to jsou?

0
5896

Rozhodli jste se, že zhubnete. Najeli jste na relativně zdravý jídelníček, cvičíte, ale stále nehubnete? Jak je to možné? Kde se stala chyba? Možná nejíte ty správné dietní potraviny. Jak ale poznat v obchodě ty, které jsou vhodné pro redukční dietu či pro zdravé stravování? Zde máte pár tipů, jak vybírat.

Čtěte etikety

Na etiketě najdete všechny důležité a potřebné informace, které byste měli znát. Výrobce má ze zákona povinnost uvádět některé údaje.

Na etiketě musíte vždy najít celkové množství dané potraviny, datum minimální trvanlivosti nebo datum spotřeby, způsob použití a složení. Nově musí být také vyznačeny alergeny.

Co by Vás mělo obzvlášť zajímat, když chcete hubnout, je obsah energie. Vždy dávejte pozor, kolik dané potraviny sníte. Energie se totiž uvádí na 100g. Dále by Vás mělo zajímat, kolik tuků, bílkovin a sacharidů daná potravina obsahuje. Také by Vás měly zajímat vitamíny, vláknina a další důležité složky.

Když jdete na nákup

Samozřejmě by bylo nejlepší, kdyby s Vámi šel nakupovat výživový specialista, který by Vám pomohl vhodné potraviny vybrat. To ale vždy není možné. Proto musíte číst etikety a také sledovat, jak daná potravina vypadá.

Mléčné výrobky – snažte se vybírat kysané jogurty do 3 % tuku. Pokud mají tuku víc, nejsou vhodné do redukčního režimu. Nejlepší jsou bílé jogurty. Vyhýbejte se ale zase odtučněným a light výrobkům. Ty obsahují spoustu zahušťovadel a dalších látek, která jogurtu musí dát chuť. Jelikož tuk je nositel chuti a vůně. Pokud tuk dáte z výrobku pryč, musíte danou potravinu něčím „dochutit“.

Sýry – vybírejte přírodní sýry typu lučina, žervé, Cottage, tvarohové apod. Rozhodně se ale vyhýbejte taveným sýrům. Obsahují tavící soli, které nepatří do redukčního ani žádného jiného zdravého jídelníčku. Čím více tuku, tím lepší na chuť sýr je. Do zdravého jídelníčku se ale snažte vybírat sýry okolo 30% (např. Eidam 30% a podobné sýry.) Výborné jsou olomoucké tvarůžky. Neobsahují téměř žádný tuk, ale naopak velké množství bílkovin. Proto jsou velice vhodné při redukci.

Maso a uzeniny – maso vybírejte vždy kvalitní a pokud možno od řezníka. Vyhněte se nakupování masa v marketech. Vybírat můžete jakékoliv maso. Hlavně musí být libové. Co se týká uzenin, vybírejte pouze kvalitní šunku. Měla by mít co nejvíce masa. Hledejte takovou, která má alespoň 90% masa. Také dejte pozor na množství soli a tuku. Volit můžete také šunku od kosti.

Pečivo – dávejte přednost celozrnnému pečivu. Opět zde platí, čtěte! Vybírejte raději z žitné mouky než z pšeničné. Obsahuje velké množství vlákniny. Díky tomu Vám dá takové pečivo daleko víc, než bílé pečivo, které je bez živin. Ne každé tmavé pečivo je ale skutečně zdravé. To, že jsou na něm semínka, z něj výživné pečivo nedělá. Výrobci dobarvují obyčejné pečivo karamelem. Proto opět čtěte složení.

Ovoce a zelenina – na pultech je velké množství různých druhů jak ovoce, tak zeleniny. Vybírejte nepřezrálé, pevné kousky, ideálně pocházející přímo z Čech nebo z nejbližšího okolí. Díky tomu se k Vám ovoce i zelenina dostane brzy a zaručí to jejich čerstvost. K dispozici máte nepřeberné množství druhů. Vybírejte i méně známé druhy. Tím docílíte pestrosti ve Vašem jídelníčku. Preferovat byste měli listovou zeleninu. Dodá Vám nejen důležitou vlákninu, ale také vitamíny C, A, E a vitamíny skupiny B. Také obsahuje minerály důležité pro správné fungování organismu (hořčík, vápník, zinek).

Tuky – pokud půjdete kupovat tuk, zvolte panenský olivový. Do zeleninových salátu bude ideální. Na kvalitním oleji nešetřete.

 

Dietní potraviny nejsou jen potraviny bez cukru či s nízkým obsahem tuku. Důležité je číst složení, abychom se vyvarovali nadměrnému příjmu soli a různých nežádoucích „Eček“.

Co jsou Éčka? Máme se jich bát?

Éčka jsou přídatné látky, které upravují chuť, barvu, vůni. Mohou se používat také ke konzervaci či k zahuštění. Všech se opravdu bát nemusíme. Dokonce i vitamín C má své označení E 300. Pokud se použije k jeho navýšení v potravině, označení „E“ se nepoužívá. Pokud se ale použije jako antioxidant, označení „E“ se do složení udává. Případně tam můžete také najít kyselina askorbová. Výrobce má povinnost uvádět obsah aditiv na obalu. Může použít označení „E“ nebo chemický název.

Éček se bát nemusíte. Alespoň některých ne. Jsou ale i škodlivá, kterým bychom se měli vyhnout. Obecně ale platí, že čím méně éček v potravině, tím lépe.

4/5 - (1 vote)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here