Zdravé jídlo pro zdraví

0
3736

Kdo z nás dnes nechce žít zdravě? Pravda, je pár jedinců, kterým je to asi jedno, pár je i takových, kteří tvrdí, že je jim to jedno, ale není a pak je většina těch, kteří chtějí žít zdravě a i to o sobě tvrdí.

Je možné v dnešní době žít zdravě? Všichni stále hledáme na internetu zdravé potraviny, zdravé recepty. Nejlepší by bylo, kdyby byly co nejrychlejší a co nejlevnější. Ideálně, aby to byla kombinace rychlé, zdravé a levné.

Zdraví

Zdraví není jen o jídle, i když je to jeho velmi důležitá součást. Pokud chceme být zdraví, musíme nejen jíst zdravě, ale také se hýbat, nežít ve stresu a neustálém běhu za něčím. Musíme se naučit odpočívat, relaxovat a užívat si život. V dnešní době to ovšem není jednoduché.

Co je zdravé jídlo?

Pokud si vezmete pár lidí a zeptáte se jich, co je podle nich zdravé jídlo, každý Vám může odpovědět něco jiného.

Někdo Vám řekne, že zdravé jídlo už neexistuje. Další Vám bude tvrdit, že ovoce a zelenina je zdravé jídlo. Pokud se budete vyptávat dál, dozvíte se, že nejzdravější jídlo je makrobiotické či veganské. Lidé se prý po něm cítí skvěle a my, co pojídáme živé bytosti (maso, vejce apod.) se prostě cítit dobře nemůžeme.

Pokud budete mít štěstí a bude ve Vaší skupince ještě nějaký vitarián, bude Vám tvrdit, že nesmíte jíst nic, co projde tepelnou úpravou nad 42°C. Musíte jíst vše studené – tzv. raw. Pak teprve budete žít zdravě a budete se cítit dobře. Viděli jste někdy, jak vypadá takový zarytý vitarián? Kruhy pod očima a zašedlá pleť mluví za vše.

Jak vařit zdravě

Nezdravé jídlo neexistuje. Vše se dá upravit v lépe stravitelné a zdravější formě. Důležitější než co jíte, je kdy a kolik toho sníte. Pokud si dáte například na celozrnné pečivo dva plátky slaniny a k tomu hromadu zeleniny, nic Vám to neudělá. Tělo to dokáže zpracovat.

Horší než tuk je cukr. Jediné, co by snad stálo za vyřazení z jídelníčku je právě cukr. Ten Vám nic nedá (jen kilogramy navíc), naopak, pokud ho budete konzumovat velké množství, můžete mít problémy s trávením, s váhou, se zuby a také s únavou. Pokud totiž sníte cukr, slinivka břišní vyprodukuje inzulín, aby cukr zpracoval. Jenže inzulín cukr zpracuje rychleji než složené sacharidy (například z pečiva) a zbytek inzulínu, který v krvi zůstane, Vám vyvolá únavu a hlad.

Cukr cpeme už do našich malých dětí ve formě různých brumíků, řezů, čokoládiček apod. Dětem bychom měli naopak cukr dávat až později a jen ve velmi omezeném množství. Ideálně vůbec.

Zdravá jídla

Když chceme vařit zdravě, musíme používat kvalitní a čerstvé potraviny. Bez toho zdravé jídlo neuvaříte. Snažte se nepoužívat dochucovadla, sůl co nejméně. Spíše používejte různé bylinky a koření. Pokud chcete ochutit vařené brambory, přidejte k nim kmín a libeček. Téměř je pak nemusíte solit.

Snažte si jídla připravovat čerstvá. Nepoužívejte polotovary ani hotovky.

Obezita už od dětského věku

Dětská obezita se poslední dobou řeší stále častěji. Proč jsou děti tolik obézní? Je to jen jídlem? Přejídají se?

Není to úplně tak, že by se přejídaly. Mají ale mnohem více jednoduchých cukrů, než měla generace jejich rodičů. Navíc velký problém je, že rodiče dnešních dětí, byli stále venku. Doma nebyly počítače, televize se pouštěla jenom, když byly zprávy nebo o Vánocích pohádky. Všechny děti běhaly venku celé dny a jen sem tam bylo nějaké silnější dítě.

Dětská obezita se neřešila, jelikož kdysi nebyla. (nebo jen výjimečně a to ze zdravotních důvodů – metabolické poruchy apod.)

Dnes je to stále častěji řešené téma a rodiče se snaží všemožně hledat zdravé recepty a rady, jak by mohly jejich děti i oni sami zhubnout.

BIO potraviny

V poslední době se stále častěji setkáváme s BIO potravinami. Jsou to ale zdravé potraviny? Rozhodně by neměly být stříkány žádnými chemickými postřiky. Neměly by obsahovat žádné geneticky modifikované organismy. Jsou to ale zdravé potraviny? Ano i ne.

Vezmeme si příklad. Třeba BIO okurka – dá se považovat za zdravou potravinu. Ale co třeba BIO bůček? Je to zdravá potravina? Dle výživových doporučení se mezi zdravé potraviny řadit nebude, i když je BIO. Zásady zdravého životního stylu totiž říkají, že lidé by neměli jíst velké množství živočišných tuků. Což beze sporu bůček je, ať už je či není BIO. Pokud si ho ale dáte opravdu kousek a doplníte zeleninou, je to rozhodně lepší varianta než „obyčejný“ NEBIO bůček.

Rada na závěr

Přemýšlejte nad tím, co jíte. Ale hlavně dávejte pozor, kdy to jíte a kolik toho jíte. Jezte pravidelně, hýbejte se a snažte se nestresovat. Toto je cesta ke zdraví.

1/5 - (1 vote)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here