Knihy o zdravé výživě – Podávají pravdivé informace nebo jen matou nic netušící lidi?

0
2472

Zajímá Vás zdravá výživa? Rádi byste se dozvěděli něco víc, případně potřebujete zhubnout nebo naopak nabrat nějakou svalovou hmotu a chtěli byste informace hledat v knihách o zdravé výživě? Pak si dejte velký pozor, po které sáhnete. Na trhu je opravdu veliké množství knih o zdravé výživě. Nakladatelství chrlí jednu za druhou. Dnes není žádný problém napsat knihu o zdravé výživě, i když tomu dotyčný právě moc nerozumí.

Které knihy stojí za přečtení

Některé ale stojí opravdu za přečtení. Vyzdvihnout musím například knihu od profesorky Strunecké a toxikologa Jiřího Patočky Doba jedová. Dozvíte se toho opravdu hodně jak o éčkách v potravinách, tak o kosmetice i očkování. Autoři rozebírají všechna odvětví, která se týkají našeho zdraví. A rozebírají je velice podrobně, ale co je hlavní, pochopí to i laik. Vše je popsané srozumitelně.

Další knihy, které opravdu stojí za přečtení, jsou knihy od Martina Jelínka. Ty doporučuji přečíst všechny. Ať už kniha Kupme si zdraví či Mámo, táto, nezabíjejte mě. Po přečtení se budete na jídlo dívat úplně jinak.

Možná se Vám bude hodit i kniha Hubneme s rozumem zdravě a natrvalo či Hubneme s rozumem tvořivě. Je zde hezky popsáno, které potraviny jsou vhodné a které ne. Navíc je zde i návod, jak si sestavit jídelníček. Najdete zde také spoustu receptů. Jídla mají energetické hodnoty. Z této edice vyšla nedávno také kniha Nakupujeme s rozumem, vaříme s chutí. Pokud si nevíte rady co nakupovat a jak vařit, tak zde najdete celkem vhodný návod.

Vhodných knih k přečtení je určitě víc. Tyto mě napadly jako první a hodně zajímavé.

Nevyhazujte peníze oknem

Spousta knih o výživě, které vychází, jsou ale braky. Podávají zavádějící informace. Ve spoustě z nich najdete protichůdné názory. Říkáte si, že to rozhodně nemohl psát odborník. K našemu překvapení pak najdete na obalu u autora spoustu různých titulů před i za jménem. To ale ještě neznamená, že kniha bude kvalitní.

Z mých začátků výživového poradce mám doma opravdu velké množství knih o výživě. Spousta je uložená v krabici ve sklepě, jelikož po přečtení jsem si uvědomila, že tyto knihy mi opravdu nic nedají.

To, že knihu napsal někdo, kdo je ve světě výživy „slavný“ ještě neznamená, že kniha bude opravdu kvalitně napsaná a že ji čtenář dobře pochopí. Pro čtenáře, který si kupuje knihu o zdravé výživě, je důležité, aby všemu rozuměl a vše pochopil a aby nemusel vyhledávat odborné výrazy třeba na internetu. Což bohužel u spousty knih nutné je.

Stále oblíbenější internetové knihy tzv “ebooky“, či „e-knihy“

V poslední době se roztrhl pytel s internetovými knihami. Spousta webu o zdravé výživě je nabízí zdarma. Pozor se dejte ale na obsah takovýchto „ebooků“. Některé samozřejmě mohou být dobře napsané a mohou opravdu podat lidem, kteří si je přečtou, spoustu návodů a inspirace, ale pokud je čtete, přemýšlejte u toho.

Lidé mají tendenci věřit všemu, co je v televizi či na internetu. Podívejte se, kdo danou e-knihu napsal. Jaké zkušenosti má autor s výživou, jak dlouhou praxi a jaké vzdělání.

Tímto článkem nechci nikoho odrazovat od nákupu knih o výživě, naopak, kupte si je a přečtěte. Rozšiřte si obzory. Jen dejte pozor na to, čemu uvěříte a co budete brát s rezervou. V dnešní době není těžké, aby nějaký samozvaný poradce, který sice sám zhubl, ale vzdělání na to nemá, vydal svou knihu. Lidé vidí, že dotyčnému se to povedlo a věří tomu, že to je ta správná cesta. Nemusí ale být správná pro každého. To si bohužel spousta lidí neuvědomuje.

Každý má na problematiku jiný úhel pohledu

Ne nadarmo se říká, že co člověk, to názor. Toto bohužel platí i ve výživě. Co odborník, to názor. Dokonce i věhlasní odborníci na výživu, když se jich zeptáte na názor například na mléko, se nemusejí shodnout. Někteří Vám budou tvrdit „ano, mléko je zdravé“, někteří naopak řeknou „ v žádném případě mléko není vhodné pro dospělé lidi. Nejsme telátka, abychom pili kravské mléko“.

Čemu budete nebo nebude věřit je na Vás. Vyslechněte si oba argumenty, zvažte, jaký vliv na Vás daná problematika má (v našem případě mléko) a poté se rozhodněte. Naučte se poslouchat svoje tělo. Většinou se nám snaží říct, co chce a co naopak ne.

Jak vybírat knihy

Při výběru knih o zdravé výživě si nechte poradit. Klidně kontaktujte výživového poradce a zeptejte se, jakou knihu by Vám doporučil. Tu, na které se jich shodne nejvíc, si kupte.

Další možný postup je, že projdete recenze odborných knih o výživě na internetu a vyberete si takovou, která bude mít nejlepší hodnocení.

To, že je nejprodávanější ještě neznamená, že je nejkvalitnější!!!

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here