Výživové poradenství
Knihy o zdravé výživě – Podávají pravdivé informace nebo jen matou nic netušící lidi?
Zajímá Vás zdravá výživa? Rádi byste se dozvěděli něco víc, případně potřebujete zhubnout nebo naopak nabrat nějakou svalovou hmotu a chtěli byste informace hledat v knihách o zdravé výživě? Pak si dejte velký pozor, po které sáhnete. Na trhu je opravdu veliké množství knih o zdravé výživě. Nakladatelství chrlí jednu za druhou. Dnes není žádný problém napsat knihu o zdravé výživě, i když tomu dotyčný právě moc nerozumí.
Které knihy stojí za přečtení
Některé ale stojí opravdu za přečtení. Vyzdvihnout musím například knihu od profesorky Strunecké a toxikologa Jiřího Patočky Doba jedová. Dozvíte se toho opravdu hodně jak o éčkách v potravinách, tak o kosmetice i očkování. Autoři rozebírají všechna odvětví, která se týkají našeho zdraví. A rozebírají je velice podrobně, ale co je hlavní, pochopí to i laik. Vše je popsané srozumitelně.
Další knihy, které opravdu stojí za přečtení, jsou knihy od Martina Jelínka. Ty doporučuji přečíst všechny. Ať už kniha Kupme si zdraví či Mámo, táto, nezabíjejte mě. Po přečtení se budete na jídlo dívat úplně jinak.
Možná se Vám bude hodit i kniha Hubneme s rozumem zdravě a natrvalo či Hubneme s rozumem tvořivě. Je zde hezky popsáno, které potraviny jsou vhodné a které ne. Navíc je zde i návod, jak si sestavit jídelníček. Najdete zde také spoustu receptů. Jídla mají energetické hodnoty. Z této edice vyšla nedávno také kniha Nakupujeme s rozumem, vaříme s chutí. Pokud si nevíte rady co nakupovat a jak vařit, tak zde najdete celkem vhodný návod.
Vhodných knih k přečtení je určitě víc. Tyto mě napadly jako první a hodně zajímavé.
Nevyhazujte peníze oknem
Spousta knih o výživě, které vychází, jsou ale braky. Podávají zavádějící informace. Ve spoustě z nich najdete protichůdné názory. Říkáte si, že to rozhodně nemohl psát odborník. K našemu překvapení pak najdete na obalu u autora spoustu různých titulů před i za jménem. To ale ještě neznamená, že kniha bude kvalitní.
Z mých začátků výživového poradce mám doma opravdu velké množství knih o výživě. Spousta je uložená v krabici ve sklepě, jelikož po přečtení jsem si uvědomila, že tyto knihy mi opravdu nic nedají.
To, že knihu napsal někdo, kdo je ve světě výživy „slavný“ ještě neznamená, že kniha bude opravdu kvalitně napsaná a že ji čtenář dobře pochopí. Pro čtenáře, který si kupuje knihu o zdravé výživě, je důležité, aby všemu rozuměl a vše pochopil a aby nemusel vyhledávat odborné výrazy třeba na internetu. Což bohužel u spousty knih nutné je.
Stále oblíbenější internetové knihy tzv “ebooky“, či „e-knihy“
V poslední době se roztrhl pytel s internetovými knihami. Spousta webu o zdravé výživě je nabízí zdarma. Pozor se dejte ale na obsah takovýchto „ebooků“. Některé samozřejmě mohou být dobře napsané a mohou opravdu podat lidem, kteří si je přečtou, spoustu návodů a inspirace, ale pokud je čtete, přemýšlejte u toho.
Lidé mají tendenci věřit všemu, co je v televizi či na internetu. Podívejte se, kdo danou e-knihu napsal. Jaké zkušenosti má autor s výživou, jak dlouhou praxi a jaké vzdělání.
Tímto článkem nechci nikoho odrazovat od nákupu knih o výživě, naopak, kupte si je a přečtěte. Rozšiřte si obzory. Jen dejte pozor na to, čemu uvěříte a co budete brát s rezervou. V dnešní době není těžké, aby nějaký samozvaný poradce, který sice sám zhubl, ale vzdělání na to nemá, vydal svou knihu. Lidé vidí, že dotyčnému se to povedlo a věří tomu, že to je ta správná cesta. Nemusí ale být správná pro každého. To si bohužel spousta lidí neuvědomuje.
Každý má na problematiku jiný úhel pohledu
Ne nadarmo se říká, že co člověk, to názor. Toto bohužel platí i ve výživě. Co odborník, to názor. Dokonce i věhlasní odborníci na výživu, když se jich zeptáte na názor například na mléko, se nemusejí shodnout. Někteří Vám budou tvrdit „ano, mléko je zdravé“, někteří naopak řeknou „ v žádném případě mléko není vhodné pro dospělé lidi. Nejsme telátka, abychom pili kravské mléko“.
Čemu budete nebo nebude věřit je na Vás. Vyslechněte si oba argumenty, zvažte, jaký vliv na Vás daná problematika má (v našem případě mléko) a poté se rozhodněte. Naučte se poslouchat svoje tělo. Většinou se nám snaží říct, co chce a co naopak ne.
Jak vybírat knihy
Při výběru knih o zdravé výživě si nechte poradit. Klidně kontaktujte výživového poradce a zeptejte se, jakou knihu by Vám doporučil. Tu, na které se jich shodne nejvíc, si kupte.
Další možný postup je, že projdete recenze odborných knih o výživě na internetu a vyberete si takovou, která bude mít nejlepší hodnocení.
To, že je nejprodávanější ještě neznamená, že je nejkvalitnější!!!
Výživové poradenství
Nehubni! Změn svůj životní styl
„Starej se o své tělo. Je to jediné místo, kde můžeš žít.“ — Jim Rohn
Zdravý životní styl se skládá z několika vrstev. První vrstva je okem viditelná. Je jím fyzické tělo, které můžeme zdravotně ovlivnit stravou a pohybem. Fyzické tělo je kmitající energie, kterou můžeme léčit také mentálně, například pomocí barev, vibrací a myšlenek. Psychické zdraví je polovinou našeho fyzického zdraví, proto je zapotřebí si vyřešit minulost, toxické vztahy a své strachy, kterými se blokuje naše tělo, které v sobě nemá vnitřní klid.
Fyzické problémy jsou většinou projevem naší nerovnováhy v životě. Vycházejí z neschopnosti vzít zodpovědnost za svůj život a nechtít se změnit. Cesta změny a seberozvoje není jednoduchá, je dokonce nekonečná. Cesta sebepoznání je vývoj a především volba, která opravdu stojí za to!
„Abychom byli schopní naslouchat životu, potřebujeme odvahu, čistou mysl a otevřené srdce. Abychom byli schopní s životem kráčet bok po boku, potřebujeme zdravé tělo i ducha.“ Bára Erben
Bára Erben se věnuje koučinku ve změně životního stylu se zaměřením pozornosti na fyzické tělo. Při redukci váhy je potřeba kalorický deficit, omezit nezdravé tuky, sacharidy a rychlé cukry. Při zdravotních problémech je potřeba se zaměřit na příčinu.
Program Jsme FIT, který vede Bára Erben, nabízí klientům budování správných a zdravých stravovacích návyků, kdy klienti nedrží diety, ale mění životní styl tak, aby jim vydržel dlouhodobě a nevznikl pouze jojo-efekt. Program zahrnuje také spousty jednoduchých receptů, sestavený individuální nutriční plán, možnost se vzdělávat v oblasti zdraví a nekonečné inspirace ve facebookové skupině Jsme FIT – s lehkostí a radostí.
Bára se snaží klientům ukázat to, čeho si doposud nebyli schopni všimnout sami. Podstatou její práce je neustálý kontakt s klienty, motivovat je, přistupovat k nim s osobním přístupem a pravidelnými konzultacemi. Zaměřuje se na preventivní posilování imunity a udržuje tělo svěží a krásné.
Do jídelníčku zahrnuje výživově hodnotné produkty od Herbalife nutrition, které udržují organismus čistý a vyživený. Redukce váhy nebo jen zdravý životní styl s vyváženým jídelníčkem je naprosto zvládnutelný pro každého, kdo je rozhodnutý udělat první krok. Při dalších krocích, už jde klient s průvodcem jménem Bára, aby pochopil důležitost svého těla.
S lehkostí a radostí
Bára Erben
Výživové poradenství
Konference ukázala význam výživy v prevenci nemocí i cestu k udržitelnosti
Ve středu 23. září se v Praze uskutečnila odborná konference nazvaná Výživa ve 21. století. Konference se zabývala důležitostí výživy a jejím dopadem na zdraví dětí, dospělých a seniorů. Věnovala se významu výživy a zdravého životního stylu v prevenci nemocí a posilování imunity, jedním z témat byla také udržitelnost produkce potravin.
Výživa má na lidské zdraví zásadní vliv. Zvláště v současné době provázené obavami z pandemie Covid-19 se ukazuje, jaký význam má prevence a posilování imunity, ke kterým správná výživa a zdravotní styl výrazně přispívají. Dopady výživy na lidské zdraví byly hlavním tématem, které se prolínalo celou konferencí. Příspěvky se věnovaly i dalším oblastem, jejichž význam dnes roste, jako jsou environmentální aspekty výživy a udržitelnost výroby potravin.
Propojení výživy, potravin a zdraví v obecné rovině se věnoval první z pěti tematických bloků konference. Vedle předních expertů z oblasti výživy a potravin vystoupil také MUDr. P. Tláskal, CSc., předseda Společnosti pro výživu a vedoucí lékař oddělení léčebné výživy Fakultní nemocnice v Motole. Ve svém příspěvku hovořil o úloze Společnosti pro výživu v podpoře zdraví. Mimo jiné uvedl: „Na rozdíl od covidové infekce, jejíž zdravotní rizika si bezprostředně uvědomujeme, ovlivňuje výživa stav našeho zdraví často dlouhodobě, někdy i skrytě. Může tak aktivovat rozvoj onemocnění, která se ke komplikacím infekce připojují. Studie WHO získané třicetiletým sledováním výživy obyvatel 195 registrovaných zemí ukázaly, že každý pátý člověk umírá předčasně v souvislosti s nesprávnými stravovacími návyky.“
Druhá část programu byla zaměřená na výživu dětí, odborníci hovořili o stravování dětí školního věku a významu výživy pro zdravý vývoj dětí. Zdůraznili důležitost školního stravování, které má denně vliv na výživu až 1 440 000 dětí z mateřských, základních a středních škol. V třetím bloku se pozornost zaměřila na dospělou populaci a změny jejích stravovacích zvyklostí. Příspěvky mimo jiné upozornily, že současné výživové trendy se mnohdy pohybují na opačných stranách spektra – od veganství na straně jedné až po paleo trend na straně druhé, což ztěžuje spotřebitelům orientaci a komplikuje hledání relevantních informací. Čtvrtá část konference se pak věnovala otázkám výživy seniorů, tedy oblasti, která s pandemií Covid-19 získala ještě větší důležitost než dříve.
Příspěvky v posledním bloku konference se zaměřily na environmentální aspekty výživy, tedy jaké dopady na lidskou výživu jsou spojené s dnešním důrazem na ochranu životního prostředí a bojem proti změně klimatu. Experti se věnovali otázce, jak se ochrana životního prostředí může projevit ve výživových doporučeních nebo zda je možné udržitelně produkovat potraviny prospěšné zdraví. V příspěvcích zaznělo varování, že globální systém produkce potravin dnes překračuje 5 z 9 environmentálních limitů Země. Odborníci také upozornili, že lidstvo získává dvě třetiny energie z pouhých čtyř plodin – kukuřice, pšenice, rýže a sóji – přičemž pro lidskou výživu je využitelných asi 50 tisíc druhů rostlin.
Záštitu nad konferencí převzali ministr zemědělství, ministr zdravotnictví a ministerstvo školství. Konference se konala za finanční podpory Ministerstva zemědělství České republiky.
Vlasy, kůže, nehty
Suchá pokožka je problém, který můžete zmírnit pomocí potravin
Majitelé suché pokožky nemají na růžích ustláno. Každodenní život jim znepříjemňuje svědění, šupinatění a v horším případě i bolestivé praskání. Kdyby to šlo, svlékli by problematickou kůži jako had. Jenomže nic takového možné není a nezbývá, než se s problémem vypořádat jiným způsobem. Mimo jiné i změnou skladby jídelníčku – některé potraviny mohou suché kůži výrazně prospět, a proto by je měl dotyčný konzumovat pravidelně. Jiné je naopak vhodné vyřadit, protože vysoušení pleti podporují.
-
Doplňky stravy3 měsíce ago
JAMIESON Vitamín B12 1200mcg s postupným uvolňováním 80 tablet z lékárny Benu.cz
-
Dětské šampony3 měsíce ago
Liquido Radical šampon na vši 125 ml z lékárny Benu.cz
-
Zdravý životní styl3 měsíce ago
Víte, jakou stravu a životosprávu mít než darujete krevní plasmu?
-
Přípravky pro péči o nohy1 měsíc ago
Priessnitz Antivarixy mazání na žíly a cévy 125 ml z lékárny Benu.cz
-
Přípravky na inkontinenci3 měsíce ago
KALHOTKY NAVLÉKACÍ MOLICARE MOBILE 6 KAPEK M BOKY 80-120CM,1662ML,14KS z lékárny Benu.cz
-
Péče o stárnoucí pleť3 měsíce ago
Rugard vitamin-creme 50ml z lékárny Benu.cz
-
Zdravý životní styl3 měsíce ago
Co je to keto stravování?
-
Přípravky na inkontinenci5 dny ago
TENA Lady Super – Inkontinenční vložky (30 ks) z lékárny Benu.cz