Vláknina – poklad nad poklady

0
4081

Co je to vlastně vláknina? Je důležitou a prospěšnou součástí některých potravin

Co je to vlastně vláknina? Vláknina (chemicky polysacharid), je součástí některých potravin, nejbohatšími zdroji jsou celozrnné obiloviny, celozrnné pečivo, obilné vločky, luštěniny, zelenina a ovoce. Naopak vláknina se vůbec nevyskytuje v mase, vejcích, mléčných výrobcích a cukru.

Náš organismus není schopen vstřebat vlákninu, i po látkové přeměně jsou buňky vlákniny příliš velké, než aby je stěny střev mohly vstřebat. Vláknina tedy sytí, ale nepřidává ani gram tělesné hmotnosti. Již mnohokrát bylo prokázáno, že vláknina zvyšuje pocit sytosti a oddaluje pocit hladu. Navíc dostatečný a pravidelný příjem vlákniny má pozitivní vliv na střevní činnost, upravuje stolici, odstraňuje zácpu a pozitivně působí na celou řadu onemocnění – hemoroidy, křečové žíly, vysokou hladinu cholesterolu v krvi, brání rozvoji aterosklerózy, chrání před cukrovkou (zpomaluje vstřebávání glukózy), je prevencí žlučových kamenů, rakoviny tlustého střeva, detoxikuje organismus atd.

Ale nezapomeňte, že nic se nemá přehánět! Předávkování vlákninou vede k nadýmání, zažívacím obtížím a nedostatku minerálů, neboť vláknina může bránit vstřebávání minerálních látek. Při doplnění jídelníčku přírodními produkty s vysokým obsahem vlákniny je důležité dodržovat správný pitný režim, jinak svoje příznivé účinky ztrácí.

Nejznámější zdroje vlákniny

Bohatým zdrojem vlákniny jsou otruby, které jsou „odpadním“ materiálem při mletí obilí. Otruby naplňují žaludek, dávají pocit sytosti a člověk po nich netloustne. Stačí konzumovat tři lžičky každý den. Pro lepší chuť je můžeme zvolna na suché pánvi opražit, při pražení je musíme míchat, aby se zbarvily dozlatova.

Otruby lze přidávat i do těst různých moučníků, a to nejvýše v množství jedné čtvrtiny celkového množství mouky, lze použít i celozrnnou mouku, která má zvýšený podíl vlákniny. Stejnou službu plní i mleté obilné klíčky, které mají příjemnou oříškovou chuť a lze si je rovnou přidat do jogurtu nebo tvarohu. Jedinečným zdrojem vlákniny je Psyllium, které vzniká vyčištěním semen obalů jitrocele indického. Psyllium slouží i k celkovému ozdravení organismu, čistí trávicí ústrojí, vytváří ochranný film na střevní sliznici a chrání ji tak před účinky toxinů a škodlivých bakterií.

Působí jako účinný prostředek při zácpě a průjmu a příznivě ovlivňuje hladinu cukrů, tuků a cholesterolu v krvi. Po rozpuštění v tekutině nabobtná až čtyřicetkrát. Této jeho unikátní vlastnosti se využívá při redukčních kůrách, protože tímto je možné omezit příjem jiné kalorické potravy. Psyllium je možné zakoupit v bio kvalitě, kdy při zpracování nebylo použito chemických prostředků pro hubení plevelů, hmyzu a při dopravě. Na trhu jsou i ochucené varianty s příchutí citronu, melounu, pomeranče a podobně, v prodejnách zdravé výživy lze koupit i další výrobky s obsahem Psyllia, jako sušenky, tyčinky či chléb.

AUTOR:

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here