Krokoměr: jaký vybrat a k čemu je dobrý?

0
1297

 

Zdravý životní styl si žádá pohyb. Je vědecky prokázáno, že fyzická aktivita je prospěšná pro naše tělo i duši. Hubnutí bez pohybu je sice také možné, ovšem úbytek hmotnosti je výrazně pomalejší a náročnější. Stačí i „malý prohřešek“ a shozená kila jsou zase zpátky. Jedním z nejpřirozenějších fyzických aktivit člověka je nepochybně chůze. Dokonce i takto prostý a nenáročný pohyb dokáže našemu tělu výrazně prospět.

Zásadní je nejen správné tempo a tepová frekvence, ale také vzdálenost, kterou během procházky nebo výletu urazíme. Pro maximální pohodlí slouží krokoměry (také pedometry). Právě těm se věnovala recenzní stránka Testado.cz, jejíž redaktoři vybrali nejlepší krokoměry v poměru cena/výkon. A jak je z článku patrné, za tyto užitečné sportovní pomocníky není vyloženě nutné utrácet velké tisíce. O krokoměrech si nyní povíme něco víc a zároveň vám poradíme, jak vybrat krokoměr.

Co umí krokoměr

Krokoměr je malý elektronický přístroj, který zaznamenává váš pohyb prostřednictvím kroků a celkové vzdálenosti. Výrobci šli časem ještě dál a modernější pedometry již dokáží změřit váš srdeční tep, kalorie, sledovat kvalitu spánku nebo využívat GPS. Nejlevnější krokoměry lze pořídit již od pár stokorun, cena těch dražších se pak pohybuje kolem několika tisíc. Právě dražší modely jsou mnohem přesnější a vybavenější. Jejich systém totiž dokáže registrovat vaši výšku, hmotnost a délku kroku. Některé kvalitnější krokoměry dokáží odolat i horšímu zacházení a podmínkám (jsou odolnější).

Smyslem těchto zařízení není ani tak měření vzdálenosti, nýbrž motivace k lepším fyzickým výkonům a častější aktivitě. Dnešní doba je totiž velmi pohodlná a lidé raději odpočívají v teple domova. Fyzickou aktivitu ovšem není radno podceňovat. Dokonce i 30 minut aerobní zátěže dokáže výrazným způsobem snížit krevní tlak  a šanci srdeční příhody (infarktu). Chůze (pohyb) zároveň snižuje riziko cukrovky, působí jako prevence osteoporózy, zatočí s křečovými žilami a plochýma nohama. Zároveň zlepšuje spánek, náladu a sexuální život.

Umístění a výdrž

Ačkoliv se to nemusí na první pohled zdát, krokoměry jsou variabilní zařízení, která lze nosit různými způsoby. Lidé nosí pedometr nejčastěji na zápěstí, kde mají veškeré výsledky doslova hned po ruce. Není ale problém nosit tato počítadla na pásku, kalhotách nebo krku. Pokud si krokoměr nechcete vyloženě kupovat, můžete využít bezplatné aplikace v chytrém telefonu. Existují pro operační systém Android a iOS. Mějte nicméně na paměti, že výsledky měření nebudou tak přesné, jako v případě kvalitních pedometrů.

Výdrž každého krokoměru se odvíjí od kapacity baterie. Tato zařízení jsou ale většinou nenáročná na spotřebu energie, tudíž vám na jedno nabití vydrží hodně dlouho. Některé modely zvládnou fungovat pár týdnů, jiné i déle než měsíc. Kromě četnosti používání se na celkové výdrži výrazně promítají funkce, které budete používat. Nejnáročnější je bezesporu systém GPS, jenž neustále vyhledává signál a přesnou polohu.

Je pro mě krokoměr vhodný?

Pokud vám záleží na vašem zdraví a stále hledáte nějakou motivaci, právě krokoměr  by mohl být tím pravým „nakopávačem“. V rámci systému si můžete navolit denní, týdenní a měsíční cíl, jehož dodržení a splnění vás určitě potěší. Používání tohoto počítadla přitom není ničím limitováno věkem už vůbec ne. Berte nicméně stále v potaz vaši fyzickou kondici. I tady platí, že se „nemá nic přehánět“. Jistojistě jste už někdy slyšeli o cíli 10 000 kroků. Právě tento údaj často bývá u většiny pedometrů automaticky nastaven z výroby. Přitom se jedná o ničím nepodložené pravidlo , jehož strůjcem byla japonská společnost Yamasa. Začněte raději pozvolna a časem si vzdálenost navyšujte.

 

 

Text: Petr Smejkal, Testado.cz

5/5 - (5 votes)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here