Vitamin E – vitamin plodnosti

0
2661

Vitamin E má velký význam v léčbě neplodnosti, zlepšuje sexuální výkonnost a u mužů má příznivý vliv na počet spermií a jejich pohyblivost.

Vitamin E je spolu s vitaminem C nejvíce prostudovaným vitaminem. Jeho latinský název tokoferol v doslovném překladu znamená „to, co přináší plodnost či to, co podporuje zrození“. Vitamin E má velký význam v léčbě neplodnosti, zlepšuje sexuální výkonnost a u mužů má příznivý vliv na počet spermií a jejich pohyblivost.

Nezbytný pro ženy

Vitamin E zmírňuje problémy před menstruací, zejména citlivost a bolest v prsou. Oddaluje období přechodu a delší dobu zachovává „ženské“ funkce a produkci estrogenů, čímž chrání srdce a kosti. Osvědčil se i při zmírnění různých komplikací při přechodu: bolesti, návalů, únavy a depresí.

Důležitý v těhotenství

Vitamin E je důležitý pro zdravý vývoj plodu, podporuje snadnější „usazení“ zárodku do stěny dělohy a podporuje růst v raných stádiích embryonálního vývoje. Působí preventivně proti vývojovým poruchám plodu a snižuje riziko předčasných potratů a těžkých porodů. Dostatečné množství tohoto vitaminu zvyšuje detoxikační schopnost jater a chrání proti škodlivým účinkům znečištěného ovzduší, což je důležité zvláště pro těhotné ženy žijící ve větších městech.

Pro zdravé srdce

Vitamin E hraje důležitou roli v prevenci srdečních a cévních onemocnění včetně infarktu myokardu a mozkové mrtvice, a to tím, že snižuje hladinu škodlivého cholesterolu a zvyšuje hladinu prospěšného cholesterolu. Mnohé výzkumy potvrzují, že toto riziko je možné snížit až o 50 procent. Vitamin E také posiluje stěny cév, působí proti srážlivosti krve a snižuje tvorbu krevních sraženin. Pokud máte v rodině genetickou zátěž srdečního onemocnění, měli byste dbát na pravidelný přísun vitaminu E.

Brání křečovým žílám

Již několik desítek let je lékařům známo, že prevencí vzniku křečových žil je dostatečné množství vitaminu E, který napomáhá větší pružnosti cévní tkáně, pohyb, nezůstávat dlouho ve stejné poloze a konzumovat vyváženou pestrou stravu bohatou na vlákninu.

Spojenec proti rakovině

Vitamin E je cenným spojencem při prevenci rakoviny, zejména plic a děložního hrdla. V obraně před volnými radikály, které jsou zodpovědné za vznik civilizačních nemocí, spolupracuje s vitaminem C a K a selenem. Společně představují „superzbraň“ proti volným radikálům, tj. rakovinotvorným látkám.

Proti stárnutí

Kdo zajišťuje svému organismu dostatečné množství vitaminu E, zůstává déle mladým. Podle vědeckých teorií je tvorba volných radikálů hlavní příčinou stárnutí. Vitamin E působí jako biologický antioxidant, který chrání buněčné stěny před náporem volných radikálů. Dalším znakem stáří je nedostatek energie a únava. I v tomto směru sehrává tento vitamin důležitou roli, neboť napomáhá regeneraci buněk. Také poruchy paměti způsobené stářím lze zmenšit pravidelným podáváním vitaminu E, určitý vliv má i při léčbě projevů Parkinsonovy a Alzheimerovy choroby.

Kde je ho nejvíce?

Nejbohatším zdrojem vitaminu E jsou pšeničné klíčky, rostlinný olej (zejména zastudena lisovaný), máslo, ořechy, mandle, slunečnicová a sezamová semena, vaječný žloutek, celozrnné potraviny, pohanka, sójové boby a výrobky z nich, zelenina (fazole, brokolice, špenát, růžičková kapusta, kukuřice) a ovoce (ostružiny, černý rybíz). V případě užívání vitaminu E jako potravinového doplňku by jeho dávkování měl určit váš ošetřující lékař.

Rady do kuchyně

Vitamin E je narušován teplotou, vzduchem a průmyslovými metodami zpracování potravin. Například po zmrazení nebo konzervování potravin může z vitaminu E zůstat jen 10 procent z původního množství! Také dlouhým skladováním potravin se snižuje účinnost tohoto vitaminu.

Při přípravě zeleninových pokrmů a salátů nesmíme zapomínat, že vitamin E o je rozpustný pouze v tucích. Bez přidání tuku – másla nebo kvalitního oleje, budou cenné látky nestrávené a vyjdou z těla ven, aniž bychom je nějak využili ve svůj prospěch.

Online nabídka produktů s vitaminem E

Doplňky s vitaminem E na Prozdraví.cz >>

Na Prozdraví.cz najdete nejširší nabídku produktů a doplňků pro zdraví, vše jednoduše, přehledně a online.

AUTOR:

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here