Cvičení tai či (Thai-chi)

0
7091

Pravidelné cvičení tai či doplněné podáváním antidepresiv ukázalo překvapivé výsledky.

Thai-chi (Taiči)

Starodávné čínské cvičení thai-chi (používá se též výraz taiči nebo tai-či) vychází z bojového umění. Při cvičení thai-chi jako zdravotního cvičení se klade důraz na jemné a plynulé pohyby, spojené s pomalým napínáním a uvolňováním svalstva. Zároveň jsou pohyby taiči masírovány vnitřní orgány, což přispívá k odplavování toxických látek.

Taiči napomáhá nejen k protažení svalů, má také významný efekt na funkci plic, regulovat imunitní systém, správnému držení těla, k rozvíjení rovnováhy a stability, což vede k prevenci pádů, zejména u starších lidí. Součástí cvičení je také soustředění na dech, relaxace a zklidnění.

Thai-chi (Tai-či) je jedním z mála cvičení, které je vhodné téměř pro každého bez ohledu na jeho kondici. Pro Taiči stejně jako pro mnoho dalších cvičení a léčebných metod vycházejícíh z východního učení platí, že duševní činnost a klidná mysl je důležitější než fyzické pohyby.

Cvičením Tai-či proti depresi

Pravidelné cvičení tai či doplněné podáváním antidepresiv ukázalo překvapivé výsledky.

Více než dva miliony Američanů starších šedesáti pěti let trpí depresí. A právě na ně se zaměřila studie lékařů z Kalifornské univerzity v Los Angeles.

„Toto je první studie, která sledovala účinky cvičení tai či na stav deprese u starších lidí, a její výsledky nás nadchly,“ říká jedna z autorek studie doktorka Helen Lavretsky. Výsledky byly zveřejněny na webu časopisu American Journal of Geriatric Psychiatry.

Lékaři sledovali 112 lidí starších šedesáti let, u kterých byla stanovena diagnóza deprese. Jedna skupina pacientů kromě podávání antidepresiv také dvakrát týdně cvičila tai či po dobu jedné hodiny, zatímco druhá skupina se brala léky a dvakrát týdně měla hodinovou přednášku o zdravém životním stylu . Na Hamiltonově stupnici deprese (stupnice, která se používá pro stanovení rozsahu deprese – tato stupnice má sedmnáct hodnot, přičemž hodnota 10/11 je běžně považována za hranici diagnózy deprese) 94 % cvičících seniorů po několika týdnech dosáhli skóre menšího než 10 stupňů, zatímco z druhé skupiny dosáhlo pod 10 stupňů 77% seniorů.

Cvičící skupina si také pochvalovala zlepšení paměti a kognitivních funkcí, stejně jako celkový nárůst energie.

Více na: http://www.sciencedaily.com/releases/2011/03/110316131122.htm

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here