Řeřicha pro zdraví i chuť

0
2725

Pro pěstování nenáročné a příjemně aromatické bylinky řeřichy, která je zdrojem mnoha cenných látek, nastává správný čas právě na jaře.

Pro pěstování nenáročné a příjemně aromatické bylinky řeřichy, která je zdrojem mnoha cenných látek, nastává správný čas právě na jaře.

Řeřicha je bylinka pro začátečníky

Pěstování této jednoleté brukvovité rostliny zvládne i úplný začátečník. V počátku svého růstu nepotřebuje ani zeminu, často se pěstuje na ploché misce pokryté navlhčenou vatou nebo papírovými ubrousky, kterou hustě posypeme semínky řeřichy. Umístíme ji na okenní parapet s dostatkem světla. Velmi snadno klíčí a asi za týden při pokojové teplotě mladé rostlinky dorostou výšky 6-8 cm a tehdy je můžeme ustříhnout nad kořínky, propláchneme vodou a hned použijeme. Výsev do misky můžeme opakovat každý týden, a tak budeme mít zelenou řeřichu stále po ruce. Venku ji lze opakovaně vysévat od dubna až do podzimu, jen vyžaduje dostatek vláhy.

Řeřicha jako lék

V této lahodné bylince najdeme řadu minerálních látek, zejména draslík, železo, síru a hořčík. Obsahuje značné množství vitaminu C, vitamin B a beta karoten. Všechny zmíněné látky jsou důležité pro odolnost našeho organismu proti nemocem. Řeřicha příznivě ovlivňuje trávení a povzbuzuje činnost žlučníku a jater, proto je vhodné přidávat ji do tučnějších a těžkých pokrmů. Ulehčí nám tak trávení a zabrání případným pocitům těžkosti po jídle. Má příznivý vliv na tvorbu krve, pomáhá při zánětu močových cest a ledvin. Léčivých účinků lze také využít v případě nachlazení a nemocí dýchacích cest. Řeřichu můžeme použít jako součást detoxikační kůry, působí močopudně a čistí tak naše ledviny.

Řeřicha pro dobrou chuť

Řeřicha má výtečnou chuť připomínající ředkvičky a používáme ji do pomazánek, salátů, bylinkových omáček, polévek, jako ozdobu obložených chlebíčků nebo jen na chléb s máslem sýrem či měkkým tvarohem. Velmi chutná je na vařených bramborách nebo bramborové kaši. Její čerstvou natí dodáme delikátní chuť míchaným vajíčkům či omeletě. Hodí se i k masu, rybám a drůbeži. Nikdy ji nevaříme a přidáváme již do hotového pokrmu.

AUTOR:

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here