Studiem amarantu bylo zjištěno, že mimořádný obsah cenných látek pomáhá řešit řadu zdravotních problémů a výživově obohatí jídelníček.
Zrno amarantu čili laskavce bylo základní potravinou Indiánů. Věřili v jeho zázračnou sílu, nazývali jej „nesmrtelným“ a uctívali ho jako dar bohů. Chuť amarantu je jemná, sladce oříšková.
Obsah článku
Prospívá našemu zdraví…
Studiem amarantu bylo zjištěno, že mimořádný obsah cenných látek pomáhá řešit řadu zdravotních problémů a výživově obohatí jídelníček. Zrno amarantu obsahuje čtyřikrát více vlákniny než jiné obilniny, má vysoký obsah cenných nenasycených kyselin, zcela mimořádný obsah železa, vápníku, hořčíku a zinku. Je vhodný zejména po rekonvalescenci, zlepšuje trávení, pomáhá při zácpě, je výborný jako prevence rakoviny tlustého střeva a snižuje hladinu cholesterolu v krvi. Je dobrý i pro sportovce, neboť bílkoviny potřebné k růstu a obnově svalové hmoty obsahuje amarantové zrno ve výborné kombinaci. Amarant mohou do svého jídelníčku zařadit i diabetici, a protože neobsahuje lepek, mohou ho jíst i lidé s bezlepkovou dietou.
K přípravě pokrmů lze využít amarantové zrno, orestované je vhodné do polévek a salátů nebo k přípravě rizota. Výživná amarantová mouka je vhodným doplňkem při bezlepkové dietě a má široké uplatnění při přípravě domácích moučníků a drobného pečiva. Velmi chutné jsou amarantové těstoviny, které se používají se jako příloha nebo k přípravě samostatných pokrmů. Amarantové vločky jsou součástí dětské výživy a často se kombinují s ovesnými a kukuřičnými produkty. Na trhu jsou i další výrobky s obsahem amarantu, například sušenky, müsli směsi, lupínky, kroužky a tyčinky, amarantové pufované zrno, kuličky do polévky, piškoty. Výtažky z amarantu se přidávají i do směsí pro sportovce.
Tipy do kuchyně!
- Amarantová zrna předem namáčíme do vody, nejlépe přes noc. Vodu před vařením slijeme, doplníme čistou vodou a poté vaříme asi 10 minut. Vaříme v poměru jeden šálek zrn a jeden a půl šálku vody.
- Pro zvýšení výživné hodnoty domácích slaných i sladkých moučníků přidáváme do těsta amarantovou mouku. Doporučený podíl amarantové mouky se pohybuje v rozmezí 10-30 %
- Křupavý „bramborák“ z kysaného zelí doporučuji připravit s amarantovou moukou, hmotu spojíme vejcem a okořeníme podle zvyklostí. Placičky pečeme na nepřilnavé pánvi potřené olejem po obou stranách dozlatova.
AUTOR: Jarmila Mandžuková