Proteinová dieta – O co se jedná, proč díky ní hubneme a proč s ní nehubnout

0
3299

Jistě už jste slyšeli o proteinové dietě. Proteiny neboli bílkoviny jsou jedním ze tří hlavních výživných látek, které naše tělo potřebuje, aby fungovalo jak má. Navíc bílkoviny jsou základem svalové hmoty. Důležité info na úvod: ZdraváVýživa.net tuto dietu nedoporučuje viz důvody níže.

Pokud je nebudeme přijímat v dostatečném množství, zhubneme všechny svaly. A bez svalů tělo fungovat nemůže. Doporučená denní dávka pro dospělého člověka je asi 0,8g na 1kg tělesné váhy. U dětí, těhotných a kojících žen a starých lidí je potřeba dávku lehce zvýšit. Ale jen asi na 0,9 – 1g na 1kg váhy. Pokud někdo posiluje, chce mít hodně svalové hmoty (například kulturisté), může přechodně zvýšit dávky bílkovin až na 1,2g na 1kg váhy.

Tato dieta funguje tak, že vyřadíte ze stravy všechny sacharidy. Pokud ze stravy vyřadíme sacharidy (nepřijímáme víc jak 50g za den), dostane se naše tělo to tzv. ketózy. Díky tomuto stavu tělo začne používat pro výrobu energie uložený tuk.

Jak funguje proteinová dieta

Jak to ale vypadá u výše zmiňované proteinové diety. Tato dieta je postavená na velkém příjmu proteinů. V dnešní době máme více možností, jak proteinovou dietu dodržovat. Buď můžeme vycházet „jen“ z potravin, nebo si můžeme pořídit nějaké proteinové nápoje. Firem, které se zabývají výrobou proteinových nápojů, je spousta. Stačí si vybrat. Nejprve se podíváme na druhý případ. Firmy, které vydělávají na výrobě proteinových nápojů.

Proteinové nápoje na hubnutí

Existuje hodně firem, které vyrábějí proteinové nápoje na hubnutí. Ať už je to Ultra fit & slim, který kdysi propagovala Halina Pavlovská, nebo jsou to novější drinky. Všechny mají jedno společné. Nahradí Vám běžné jídlo „zdravým“ nápojem a Vy budete hubnout, aniž byste museli cokoliv dělat. Alespoň toto firmy, vyrábějící tyto nápoje, tvrdí. Proč je ale tedy stále tolik obézních lidí? Nefungují snad nápoje, jak by měly? Nebo je chyba v jejich konzumentech?

Fáze hubnutí

Proteinová dieta má stejně jako Dukanova několik etap. První fáze trvá asi 2 – 3 týdny. Neměla by překročit 6 týdnů. Zde se konzumují 5x denně proteinová jídla + povolená zelenina.

Ve druhé fázi, která trvá 3 – 8 týdnů se konzumují proteinová jídla 3x denně. Mezi tím se jí doporučené druhy zeleniny.

Ve třetí fázi se jí běžné jídlo bohaté na bílkoviny, zelenina a ovoce. Jedno jídlo denně se dle potřeby nahrazuje proteinovým. Je dobré zařadit pohyb a postupně pomalu zařazovat sacharidy. Údajně by díky postupnému zavádění nemělo docházet k Jo-jo efektu.

Proteinová dieta na bázi jídla

Pokud nechcete utrácet peníze za proteinové nápoje, máte ještě možnost dodržovat proteinovou dietu za pomoci běžného jídla. Jednoduše řečeno, vynecháte všechny sacharidy (hlavně přílohy) z vašeho jídelníčku. To znamená žádná rýže, těstoviny, sladkosti, sladké ovoce ani obiloviny.

Tip: Pokud peníze utrácet chcete, přečtěte si o KetoFit dietě.

Budete konzumovat pouze bílkoviny a zeleninu. Doporučené jsou hlavně živočišné bílkoviny. Z povolených potravin jsou to například: maso, mléko, sýry, jogurty, vejce, tvaroh, ryby. Dále můžete některé druhy zeleniny, a to například: fazolové lusky, okurka, celer, čínské zelí, kapusta, chřest, lilek, pórek, cuketa, brokolice atd.

Rizika spojena s proteinovou dietou

Ať už si zvolíte první nebo druhou variantu, rizika zůstávají stejná.

  • Hrozí zde poškození ledvin v důsledku nadměrného přijímání bílkovin.
  • Zvyšuje se riziko rakoviny tlustého střeva, jelikož je malý přísun vlákniny.
  • Je zde doporučováno nadměrné přijímání živočišných tuků, to znamená i cholesterolu. Tím se zvyšuje riziko kardiovaskulárních chorob.
  • Dříve nebo později Vám začnou chybět Vaše oblíbená jídla, na která jste zvyklí… Například pečivo, těstoviny, rýže.
  • Hrozí vznik nemoci jménem DNA. Je způsobená nadměrným konzumováním masa.

Rizik je velké množství. Pokud chcete i přesto tuto dietu zkusit, zvažte svůj zdravotní stav. Rozhodně by se do takové diety neměly pouštět těhotné nebo kojící ženy. Dále by se ji měli vyvarovat diabetici, lidé po infarktu myokardu, lidé s onemocněním ledvin, kardiaci a osoby trpící na další onemocnění.

5/5 - (2 votes)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here