Pohyb – Pohybem ke štíhlé linii a hubnutí

0
3032

Pravidelný pohyb má celou řadu dlouhodobých účinků jak na tělo, tak na mysl. Je také jedním z přirozených a úspěšných prostředků, jak bojovat s nadbytečnými kilogramy.

Pravidelný pohyb má celou řadu dlouhodobých účinků jak na tělo, tak na mysl. Je také jedním z přirozených a úspěšných prostředků, jak bojovat s nadbytečnými kilogramy. Cvičení má mocný vliv na metabolismus či přesněji řečeno na rychlost, jímž organismus spotřebovává energii získanou z potravin. Redukce hmotnosti pouze úpravou stravy trvá zhruba třikrát déle, než když ještě přidáte pohybovou aktivitu. Čím více svalové hmoty máte, tím máte rychlejší metabolismus, tím více můžete jíst, a také více tuku spálíte.

Doporučené aktivity na hubnutí

Tělesná aktivita zlepšuje kondici a podporuje imunitní systém. Má vliv i na duševní vyrovnanost, pomáhá odbourávat stres a zlepšuje náladu. Mnohé věděcké studie potvrzují, že pohyb stimuluje podvěsek mozkový, dochází k vylučování endorfinu, jednoho z přírodních opiátů, který vám „vyčistí hlavu“. Navíc pohyb snižuje pocity úzkosti, působí proti depresi a podrážděnosti a zlepšuje celkový stav organismu. Cvičení přímo ovlivňuje neurologická centra v mozku a pomáhá navodit dříve pocit sytosti, naopak při nepohyblivosti člověk nejen fyzicky zleniví, ale také znecitliví mozek, který chce stále více jíst a nevnímá pocit nasycení. Ideální a nejpřirozenější je chůze, k níž nepotřebujeme prakticky žádné pomůcky a je málo pravděpodobné, že se při ní zraníme. Provozovat ji můžeme za každého počasí v přírodě i ve městě. Zdraví prospěšná je jakákoli chůze – do schodů, do práce, pěší tůry… Stále populárnější je chůze s teleskopickými hůlkami – nordic walking. Hůlky jsou obzvláště vhodné pro starší lidi, neboť jim poskytují dostatečnou oporu, zatěžují i horní končetiny a obecně působí příznivě na fyzickou výkonnost celého organismu. Skvělá je i krátká ranní rozcvička, která vás sice ze začátku bude stát trochu přemáhání, ale je spolehlivým zdrojem elánu a radosti po celý den. Plavání je vhodné pro lidi všech stupňů zdatnosti a hmotnosti, podporuje kardiovaskulární systém, posiluje svaly, šetří klouby a dobře se s ním hubne – za hodinu můžete spálit 2000 – 4000 kilojoulů, což je srovnatelné s množstvím energie vydávané při běhu. Díky tomu, že voda nadnáší, a usnadňuje tak pohyb, je při plavání minimální riziko poranění kostí, svalů a kloubů.

Podobně energeticky náročná jako plavání a snadno dostupná je jízda na kole. Má-li cvičení a pohyb splnit svůj účel, musí si člověk vybrat takovou činnost, která ho zabaví a upoutá. Mnoho lidí rádo tancuje, aniž je přitom napadne, že je to tělocvik. Tanec v jakékoli podobě tělu prospívá stejně jako jiná cvičení, a navíc je při něm zábava a příležitost poznat nové lidi. K dalším vhodným aktivitám patří i práce na zahradě a úklid, třeba vytírání podlahy, luxování, mytí oken a podobně. A toužíte mít štíhlé a pevné břicho? Z mnoha prováděných výzkumů je patrné, že největší efekt na posilování a hubnutí břicha má zcela jednoduchý cvičení podobné jízdě na kole v leže na zádech. Svaly při tomto cviku pracují o 250 procent více než při klasickém sedu-lehu. Ale pro začátek si nestanovujte příliš vysoké cíle, raději poslechněte svůj vnitřní hlas a vyvarujte se nadměrné námaze. Jakmile pocítíte jakékoli nepříjemné vedlejší účinky, přestaňte!

Doplňky na hubnutí

Pohybové aktivity, které jsou pro hubnutí důležité, můžete doplnit různými (zejména přírodními) doplňky stravy pro urychlení efektu. Vybírat můžete z nabídky eshopu Prozdraví.cz

Doplňky na hubnutí koupíte na Prozdraví.cz >>

AUTOR:

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here