Nadváha – věčný strašák dnešní doby

0
2205

Vidíme to všude kolem nás. Diety, vyhublé modelky, nabídky různých hubnoucích preparátů a diet. Váha je strašák. Už malé holčičky a slečny myslí na to, jak vypadají a jak budou vypadat. I to může mít v budoucnu vliv na to, jak budou vypadat a žít. Módní časopisy i obrazovky televizí nám dnes a denně ukazují hubené usměvavé slečny a my pak máme pocit, že pokud také nebudeme takoví, společnost nás zavrhne. Nebudeme úspěšní, nebudeme mít dobrou práci, vlastně ani rodinu, prostě nic. Holčičky s nadváhou od mala trpí pocitem méněcennosti. A proč? Protože módní návrháři hltí trh oblečením pro hubené až vyzáblé.

Problém dneška

Nadváha a obezita je problém dnešní společnosti. Dříve byly děti stále venku, hrály různé hry, jezdily na kolech a kluci hráli fotbal. Byly stále v pohybu. Domů chodily až k večeři. Dnes si hrají také, ale na počítačích, tabletech a dalších hrách. Přijdou ze školy, kde sedí, vezmou si tablet či telefon a opět v sedě hrají. To, že mají dnešní děti 2 – 3 hodiny tělesné výchovy za týden, je nezachrání před obezitou.

Odkaz minulých generací

Stravovací návyky rodičů dnešním dětem také moc nepomohou. Lidé jsou velmi zaneprázdněni, aby vydělali dost peněz, a nemají čas ani chuť připravovat denně kvalitní domácí jídlo. Používají různé polotovary, kupují hotová jídla, anebo se stravují po restauracích či fast foodech.

Dnešní děti navíc podle průzkumů dostávají poměrně často peníze, aby si koupily svačinu. Bohužel je nikdo nekontroluje, takže se pak nikdo nemůže divit, když si koupí čipsy nebo sušenky. Přitom připravit dětem kvalitní svačinu do školy zabere opravdu hodně málo času.

Co je to ta nadváha?

Nadváha je takový předstupeň obezity. Jedná se o nadměrné ukládání tuku v těle. Už při nadváze nám hrozí určitá zdravotní rizika. Jaká to jsou?

 • Cukrovka
 • Srdečně-cévní onemocnění
 • Dýchací problémy
 • Vysoký krevní tlak
 • Onemocnění kloubů
 • Obezita

Jak poznáme nadváhu?

Stupeň nadváhy či obezity je určován pomocí indexu tělesné hmotnosti (BMI). Nadváha je v rozmezí 25 – 30 pro evropskou populaci. Obezita je od 30 výš.

Dalším ukazatelem nadváhy může být též obvod pasu. Pokud je u žen vyšší než 80cm, jedná se o nadváhu. Pokud je víc než 88cm, jedná se o obezitu. U mužů se nadváha měří od 94cm a pokud mají obvod pasu víc než 102, jedná se už o obezitu.

Jak zjistíme BMI

Index tělesné hmotnosti (BMI – Body-mass index) vypočítáme jednoduše. Stačí, když známe svou výšku a váhu. Hmotnost v kilogramech vydělíme výškou v metrech na druhou.

Dejte si ale pozor. To, že máte BMI vyšší nemusí nutně znamenat, že máte nadváhu, či že jste obézní či že máte nadváhu. Jedná se o orientační ukazatel.

Pokud totiž budete mít hodně svalové hmoty, může být Vaše hmotnost vysoká, ale ne vinou tuku.

Příčiny nadváhy

 • Genetika (z určité části má vliv to, co nám „odkáží“ naši rodiče a prarodiče
 • Poruchy metabolismu
 • Vysoký příjem a malý výdej energie
 • Psychika
 • Některé léky
 • Hormonální nerovnováha
 • Špatné jídelní zvyky (většinou naučené od našich rodičů)

Jak se bránit nadváze a obezitě

 • Změňte životní styl – začněte jíst zdravě, pravidelně, dodržujte pitný režim. Jídlo mějte pestré. Nezapomínejte na vlákninu, kvalitní bílkoviny ale i složené sacharidy. Nepřejídejte se.
 • Sportujte – když je příjem, musí být i výdej. Najděte si takový pohyb, který Vás bude bavit. Čím víc, tím lépe. Pokud máte „pouze“ nadváhu, můžete si dovolit téměř jakýkoliv sport. Pokud už ale zápasíte s obezitou, pozor na výběr. Například běh nebude pro Vás to pravé. Zkuste svižnou chůzi, či plavání.
 • Pokud je to možné, vyvarujte se zbytečnému užívání léků

 

S genetikou bohužel nic nenaděláme. Můžeme se ale snažit žít co nejzdravěji a zabránit tak některým rizikům, která by nás jinak nevyhnutelně čekala.

Nesnažte se přiblížit „ideálům krásy“, které vidíte v televizi. Buďte sami sebou a snažte se žít zdravě a snažte se předcházet nemocem. Jen tak můžete docílit toho, že se tělo dostane do rovnováhy a postupně se dostaví i přirozená váha.

Nesrovnávejte se s ostatními. Každý je jedinečný a každý člověk je individuální a proto má každý jiné potřeby. Poslouchejte své tělo.

 

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here