Nadváha a obezita – Strašák dnešní doby

0
3658

Nadváha a obezita jsou dnes jedním z nejčastějších problémů lidstva. Souvisí s naším životním stylem. Všichni někam spěcháme, trávíme spoustu času v práci za stolem, nemáme čas na kvalitní a pravidelnou stravu a pak se divíme.

Myslíme si, že tím, že 2x týdně zajdeme do posilovny, všechno zachráníme. Ale tak to není. Lidé sice často vědí, co by měli dělat, ale bohužel to nedělají. A pokud ano, tak jen z části.

Další skupinou jsou lidé, kteří mají zakořeněnou spoustu zásad, které bohužel vůbec neplatí. Jako třeba, že se nesmí jíst po 17. hodině. Kolik z Vás to někdy dodržovalo či ještě dodržuje? Přitom je prokázané, že poslední jídlo, by mělo být asi tak 2 – 3 hodiny před spánkem. Jinak se začne metabolismus zpomalovat a dochází k opačnému efektu – k nabírání tuku.

Co je to ta nadváha a obezita?

Nadváha i obezita je nadměrné ukládání tukových zásob. U obojího hrozí zdravotní komplikace. Obezita je daleko nebezpečnější, i když už i při nadváze nám hrozí například vysoký krevní tlak, zvýšený cholesterol a diabetes II. typu. Pokud se dopracujeme až k obezitě, hrozí nám také infarkt myokardu, mrtvice, různé metabolické poruchy a při morbidní obezitě dokonce smrt z přejedení…

Pokud si chcete spočítat, zda máte nadváhu nebo jste obézní, vyzkoušejte tuto kalkulačku BMI:

[bmicalc]

Přečtěte si článek o BMI = Body Mass Index – Index tělesné hmotnosti.

Obezita se týká už i dětí

Nadváha a obezita bohužel už není jen problém dospělých. Stále více dětí přibírá na váze rychleji, než je zdrávo. Do poradny chodí čím dál více rodičů, kteří si nevědí rady, co dělat. Jejich dítě, byť ho (už) v jídle hlídají, stále přibírá.

Dříve bylo celkem výjimečné, že mělo dítě nadváhu či obezitu. Jistě si každý pamatuje na film Metráček, kdy hlavní hrdinka byla mírně při těle. Dnes je spíše výjimka, když je dítě hubené, či má normální váhu.

Podívejte se někdy v obchodě, až budete nakupovat potraviny, třeba v Kauflandu, Lidlu či Penny Marketu, je to jedno kde, jak vypadají děti, které nakupují se svými rodiči. Budete nemile překvapeni. A pak se také podívejte do jejich košíku, co tam uvidíte. Sušenky, sladké pití, bílé pečivo apod.

Lidé se nechtějí omezovat

Dříve lidé netrpěli nadváhou či obezitou v takovém množství, jelikož se jednak hýbali (jezdilo se autobusem, na který se spěchalo, chodilo se po městě pěšky, pracovalo se na zahrádkách). Také se lidé nepřejídali. Nebylo tolik možností a tak velký výběr.

Bohužel nyní, když je velký výběr všeho možného, lidé mají tendence nakupovat ve velkém. Obchodníci toho využívají a vyrábějí stále větší a výhodnější balení. No, a když je to AKCE, tak to nekupte.

Zapojit se musí celá rodina

Když ke mně přijdou do poradny rodiče s dítětem, většinou je dítě jejich věrnou kopií. Málo kdy se stane, že přijde štíhlý rodič a má obézní dítě. To jsou spíše výjimky. Nejvíc chodí s dětmi maminky. Tatínkové se často odmítají účastnit. Neuvědomují si, že pokud má dítě zhubnout, je třeba změnit životní styl celé rodiny! Ne jen dítěte samotného. Nemůžete po dítěti chtít, aby sportovalo, jedlo zdravě a Vy si zatím budete mlsat (v horším případě i před dítětem).

Dalším velkým problémem jsou babičky. Často si nedají říct, že nemají dítěti podstrojovat. I když maminka se snaží, upraví režim doma pro celou rodinu, je všechno na nic, pokud si nedá říct babička. Co je nejhorší, že podstrojuje dítěti tajně. Dítě pak mlsá, ale ví, že nesmí a má výčitky svědomí, což je kontraproduktivní.

Tyto děti, až dorostou, budou mít velký problém, jelikož budou obézní, některé budou mít dokonce morbidní obezitu. Budou nemocné, nešťastné a naštvané.

Nezakazujte nic sobě ani dítěti – nahrazujte postupně

Pokud potřebujete zhubnout, máte nadváhu, či jste už obézní, nikdy si žádné jídlo nezakazujte. Jakmile si ho totiž zakážete, o to víc po něm budete toužit. Budete nervózní a vzdáte to. Snažte se vyhýbat nezdravým jídlům, ale pokud budete mít chuť na něco nezdravého, dejte si to. Snižte ale množství, nesnězte toho tolik, jako dřív.

Můžete zkusit také nahrazovat. Místo sladkostí si dejte oříšky či ovoce. Pokud nevydržíte bez mlsání, kupte si kvalitní čokoládu. Měla by mít alespoň 80% kakaa.

Zařaďte pohyb

Při problémech s váhou Vám může pomoci pohyb. Pokud se jedná o váhové problémy celé rodiny, snažte se zapojit všechny členy. Můžete zkusit například turistiku (svižná chůze je velice zdravá a navíc je to aerobní pohyb, který podporuje spalování tuků, a budete na vzduchu).

Nečekejte zázraky

Máte nějaké to kilo navíc a chcete zhubnout. Samozřejmě včera bylo pozdě. První otázka, kterou často slýchám od klientů je, „Jak rychle můžu zhubnout tolik a tolik kilogramů“? Na to se samozřejmě odpovědět nedá. Je to individuální. Záleží na spoustě faktorů. Čistě teoreticky se dá zhubnout asi 2 – 4 kg za měsíc. Pokud je hubnutí rychlejší, nebude s největší pravděpodobností trvalé.

Někomu se to zdá málo a chtěl by rychleji. Musíme si ale uvědomit, že váhu, kterou máme teď, jsme také nenabrali za měsíc. Trvalo to většinou i roky. Proto nemůžeme očekávat, že se dostaneme na původní váhu za pár týdnů.

Pokud se do hubnutí dáte, nikdy na něj nekoukejte jako na nutné zlo. Těšte se na svou štíhlejší postavu, užívejte si nový – lepší život.

4.3/5 - (3 votes)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here