Connect with us

Zdravý životní styl

Cvičení pro hubnutí ve stylu HIIT

Published

on

 

Rozhodli jste se zhubnout a chcete hubnout pohybem? Pak byste měli vědět, jak na to. Jaké cvičení zvolit, jakým cvikům se vyhnout a také jak před a po cvičení jíst. To vše se dozvíte, když si přečtete následující řádky.

Jaké zvolit cvičení

Abyste efektivně hubnuli, je dobré zařadit do svého cvičebního plánu aerobní aktivitu. Tou může být například běh, brusle, kolo, v zimě třeba běžkové lyže nebo v posilovně eliptický trenažer či vesla. Výběr je velký a každý si může zvolit to, co ho baví.

Spalujte

Co je důležité při aerobní aktivitě, je tepová frekvence. Pro správné spalování tuků, byste se měli pohybovat po určitou dobu (alespoň půl hodiny), v určité tepové frekvenci. Ta se dá celkem lehko spočítat nebo si jí můžete změřit. Pro běžného člověka (ne aktivního sportovce), stačí orientační výpočet.

220 (ženy 226) – Váš věk = maximální tepová frekvence. Z té si vypočítáte 65 – 75% a máte orientační hodnoty Vaší spalovací tepové frekvence.

Ne každý najde ve svém nabitém denním programu půl hodiny na cvičení. Pokud patříte také mezi takové, čtěte dále, možná je pro vás vhodné cvičení HIIT.

Jak často cvičit

Pro hubnutí tukových zásob, je dobré aerobní cvičení (nebo také kardio), zařadit alespoň 3x týdně. Rozhodně není nutné, abyste cvičili každý den. Tělo si musí také odpočinout. O tom si ještě řekneme.

Aerobní aktivita spaluje tuky. Samozřejmě nám i tvaruje postavu, ale třeba u bruslí či běhu se moc nezapojuje vršek těla. Pro efektivnost cvičení je důležité posilovat celé tělo. Ne jen nějaké partie. Proto je dobré aerobní aktivitu doplnit o posilování.

Nebojte se toho slova. Tím, že budete posilovat, ze sebe rozhodně neuděláte kulturistu. Jen malá hrstka těch, kteří posilují, budou mít extrémně velké svaly.

Chcete hubnout? Tvořte svalovou hmotu

Je prokázáno, že čím více svalů budete mít (ať už žena či muž), tím lépe budete spalovat. Proto je náš cíl tvorba svalové hmoty. Pokud budete cvičit tak, jak máte, nemusíte se bát nějakého velkého nárůstu. Jde nám jenom o to, aby nám svaly neubývaly.

Rozhodli jste se cvičit ve fitness centru? Zde můžete vidět spoustu cvičenců, kteří zvedají velké váhy a cvičí třeba jen některé partie. Vy to ale nedělejte. Pokud jste začátečník, měl/-a byste cvičit celé tělo. A začínat rozhodně s menšími váhami. Až budete mít nějakou fyzičku, pak je možné cvičení rozdělit a váhy postupně zvyšovat.

Při sestavování svého cvičebního plánu, si vyberte vždy jeden dobrý cvik na jednu partii. Například na triceps můžete volit klik na lavičce, kdy jste k lavičce zády nebo můžete využít stahování kladky. Na vrchní část zad můžeme zvolit například stahování kladky na hruď širokým úchopem. Pokud si nevíte rady, jaké cviky vybrat nebo nevíte, jak je správně provádět, zaplaťte si osobního trenéra. Ten Vám vše ukáže a zkontroluje Vaši techniku.

Jestliže chcete hubnout, musíte zapojit jak aerobní cvičení, tak i anaerobní.

HIIT – „nový“ druh tréninku.

Jedná se o vysoce intenzivní intervalový trénink, kdy střídáte po určitém čase pohyb v maximální a minimální tepové frekvenci. Ideální pro začátek je poměr 1:2. To znamená, že například 20 vteřin budete běžet sprintem a 40 vteřin poběžíte velice pomalu. Až budete mít větší kondičku, můžete zvolit poměr 1:1. Takto stačí cvičit 15 – 20 minut a je to velice efektivní. Pokud jste ale začátečník, začínejte opatrně. Ne každému vyhovuje takový extrém.

HIIT je zkratka High Intensity Interval Training, tedy něco ve smyslu „Vysoce intenzivní intervalový trénink.

Co jíst před a po tréninku?

Aby bylo hubnutí efektivní, je důležitá i strava, nejen pohyb. Před cvičením dopřejte tělu sacharidy. Jídlo si dejte asi hodinu před tréninkem. Ideální je si dát kousek ovoce, vločky či pečivo. Pro trénink potřebujete energii.

Po tréninku je nutné dodat svalům glykogen, který vyčerpaly během cvičení. Ideální je si dát kousíček ovoce či Gainer. Toto udělejte ihned po tréninku. Až dorazíte domů (asi po půl hodině až hodině), udělejte si třeba zeleninový salát s kuřecím masem, rybou či sýrem. Nebo si dejte luštěniny, sóju, tempeh či šmakouna. Nebojte se po tréninku najíst. Když nedodáte tělu bílkoviny, vezme si je ze svalových zásob. Jednoduše řečeno, svaly budou požírat samy sebe.

Cvičte sami za sebe

Když začnete cvičit, nikdy necvičte podle tréninkového plánu někoho jiného. Nemůžete se rovnat se sportovci, kteří cvičí měsíce či roky. Pokud jste naprostý laik, vyhledejte zkušeného trenéra, který Vám poradí. Snažte se cviky provádět vždy pečlivě a v celém rozsahu. Jen tak docílíte toho, že procvičíte celé tělo a zhubnete (či vyrýsujete).

5/5 - (1 vote)
Continue Reading
1 Comment

1 Comment

  1. Di Ščerbová

    16.5.2019 at 8:58

    Ve všech článcích se pořád píše dokola to samé – cvičte 3x týdně… Vždy mi chybí informace co cvičit ty jiné dny nebo jako doplněk k HIIT, když mám chuť a možnost cvičit více, než 20 nebo 30 minut denně…

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zdravý životní styl

Kokosový olej zachrání pleť i chuť vašeho koláče 

Published

on

By

Kokosový olej se dá díky různému využití považovat za zázračnou potravinu. Je tomu ale skutečně tak? Na co všechno se nám hodí a jaké jsou jeho účinky?

Zdroj vitamínů i jeden ze zdravých tuků

Kokos je superpotravinou obsahující různé vitamíny a minerální prvky. Pravidelnou konzumací například kokosových chipsů zvýšíte množství vitaminu B, C, E či K ve vašem těle. Nejenom ke konzumaci, ale i k dalšímu použití je možné upotřebit 100% kokosový olej.

Nespočet pozitivních účinků

Konzumování i vnější použití kokosového oleje tělu přináší nejeden pozitivní účinek. Například:

  • Zdravé tuky mohou zrychlit metabolismus a pomoci při hubnutí. To se hodí u lidí, kteří díky BMI kalkulačce zjistili, že je jejich váha vyšší, než by měla být. Nadváhu či obezitu je nutné řešit dostatkem pohybu a vyváženým jídelníčkem. V něm má kokosový olej své místo i díky oživení chutí.
  • Posílení imunitního systému díky kyselině laurové, která má antibakteriální účinky.
  • Zlepšení trávení díky snadnější absorpci vitamínů rozpustných v tucích.
  • Pozitivní účinky na pleť a pokožku. Nejenom ochrana proti slunečnímu záření díky SPF, ale také antibakteriální vlastnosti urychlující hojení drobných ran.

Kokosový olej v kuchyni

Chystáte se vařit nebo péct? Vsaďte na zdravější variantu kokosového oleje. Tím snadno nahradíte tučné máslo nejen při pečení. Příjemnou chuť dodá koláčům, ale i různým druhům cukroví a moučníků. Vydrží i vyšší teploty při smažení. V přiměřeném množství se tohoto tuku nemusíte bát. Zdravé tuky doplní i při ketodietě.

Praktický kosmetický pomocník

Trápí vás suchá pokožka? Proti šupinkám a odlupování kůže vám hravě pomůže kokosový olej. Ten vyživí také vaše rty, nehty nebo vlasy. Suchým a poškozeným vlasům vrátí lesk. Stačí připravit jednoduchou masku na vlasy, nebo olej využít k masáži pokožky.

Teplota skladování ovlivní konzistenci

Kokosový olej chraňte před světlem a skladujte dle vašich preferencí. V pokojové teplotě maximálně do 25 °C bude v kapalnější formě, která se příjemně používá při kosmetických účelech. V lednici ztuhne. A tak se zase hodí spíše na pečení či smažení.

Zdroj fotografií : Shutterstock.com

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:
Continue Reading

Zdravý životní styl

Co je to keto stravování?

Published

on

By

Ketodieta je téma, které v poslední době rezonuje společností. Na mnohých z nás se podepisuje nezdravý životní styl a jednou se dostaneme do bodu, kdy řešíme, jak dál. Zdraví nám není lhostejné, chceme se navíc líbit sobě i okolí, proto hledáme způsob stravování, který nám pomůže s obojím. Přemýšlíte o keto stravování?

Co je ketodieta?

Ketodieta je způsob stravování založený na tom, že tělu začnete dodávat jen minimum sacharidů a tím ho dostanete do stavu nazývaného ketóza. Tělo je na sacharidy zvyklé a používá je jako zdroj energie, když je ale nemá, musí hledat jinde. Novým zdrojem energie se stanou ketony, tedy látky, které vznikají při spalování tuků. Ty bývají uloženy hlavně v problémových partiích jako je bříško nebo zadeček, vy díky tomu začnete pracovat na svojí postavě.

Víte, že ketóza je stav, který můžeme zjednodušeně označit jako spalování tuků? Tělesný tuk se štěpí na malé částečky mastných kyselin označované jako ketolátky, ty pak tkáním dodávají energii. Nemusíte se bát, že by šlo o nějaký nebezpečný stav, naši předci v ní žili neustále.

Jak se do ketózy dostat?

Na ketóze stojí celá proteinová dieta, když tělo začne čerpat energii z uložených tuků, přepne na jiné využití energetických zdrojů. Ale jak se do ní dostat? Principem je tělu dodávat jen minimum sacharidů, a to maximálně 50 g za den.

Hlavním prvkem jídelníčku se pak stávají kvalitní bílkoviny, proto se doporučuje konzumovat zejména libové maso, zeleninu a mléčné výrobky, vyhnout byste se naopak měli bramborám, rýži, pečivu, obilovinám, alkoholu nebo sladkému ovoci.

Víte, že kdybyste najednou přijali sacharidů více, může dojít k narušení ketózy a hubnutí se pak zastaví? Doporučené rozložení živin je při keto stravě následující:

  • Sacharidy 0–5 %
  • Bílkoviny 15–20 %
  • Tuky 75–80 %

Ketodietu dělíme na 3 fáze

Když se někdo rozhodne pro keto stravování, chce většinou pár kilogramů zhubnout. Může jich být méně i více, v každém případě dietu dělíme na 3 fáze. Během té první se hubne nejvíc, její délka se tak dovíjí od toho, kolik chcete celkem zhubnout kilogramů. Druhá fáze na tu první navazuje, a to ve chvíli, kdy zhubnete polovinu vaší cílové váhy. Třetí fázi označujeme jako stabilizační a jejím úkolem je zabránit nechtěnému jojo efektu.

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:
Continue Reading

Zdravý životní styl

Víte, jakou stravu a životosprávu mít než darujete krevní plasmu?

Published

on

By

Na odběr krevní plazmy se u nás zaměřuje více pracovišť rozesetých po celé České republice. Právě krevní plasma je neocenitelná při léčbě mnoha pacientů, při vývoji nových léků, používá se u osob po úrazech a operacích apod. Může ji věnovat spousta z nás, stačí splnit pár základních podmínek. Je i skupina osob, kteří nejsou krátkodobě nebo navždy pro darování plazmy nevhodní, a zda do takové patříme, snadno zjistíme např. na webových stránkách europlasma.cz.

Aby nám bylo o odběru plazmy dobře, a také aby byla co nejkvalitnější, je důležité před odběrem dodržovat správnou životosprávu a jíst vhodnou stravu. Oč přesně se jedná?

Jak a proč se stravovat před odběrem plazmy?

Nemusíte se bát radikálních omezení, stačí, když den před odběrem plazmy přizpůsobíte svůj denní režim a stravování. Ty společně totiž mohou ovlivnit průběh odběru i kvalitu darované plazmy. Neměli bychom ponocovat, aby byl spánek dostatečně dlouhý. I díky nevyspání může být dárci po odběru nevolno. Před odběrem se vyhýbejte stresu, nebo náročnému cvičení. Tím by mohlo dojít ke zkreslení vašeho krevního obrazu.

Co jíst před odběrem krevní plazmy?

Zajímá vás vhodný jídelníček před odběrem plasmy? Dopřát si můžete světlý i celozrnný chléb, rohlíky, libové druhy masa, červené maso je dobré na železo, těstoviny, rýži, šunku, zeleninou polévku či vývar, ovoce, zeleninu, ovesné vločky, luštěniny, vaječný bílek, med, marmelády, ovocný sorbet… Jezte jednoduše zdravě, lehce, dodejte tělu minerály, vitaminy.

Co pít před odběrem krevní plazmy?

Hydratace je důležitá před odběrem i po něm, proto dostatečně pijte. Vyhněte se alkoholu, kávě i čaji s kofeinem. Dehydratace snižuje objem krevní plazmy. Ideální je den před odběrem vypít 3 l tekutin, v den odběru pak 0,5 – 3 l v závislosti na čase, kdy budete plazmu darovat. Jíst je dobré v den odběru lehkou kvalitní stravu cca 1 – 1,5 hod před odběrem.

Co nejíst a nepít před odběrem?

24 hodin před odběrem nejezte mastná jídla, nepije alkohol a kofeinové nápoje. Mastné jídlo může plazmu zkazit, což komplikuje její další zpracování, alkohol a kofein zase mohou způsobit, že krevní plasma nebude použitelná vůbec.

Vyhněte se tedy tukům, tučný mléčným výrobkům, tučným rybám, masu nebo uzeninám, nevhodné jsou i ořechy a semínka, sladkosti, sladké pečivo, tučné polévky, hranolky, bramboráky apod., omáčky smetanové a zahuštěné jíškou, vejce se žloutkem apod.

Plazma nám nebo našim blízkým může po zdravotní stránce velmi pomoct. Pokud jste vhodný dárce, vyhledejte dárcovské centrum blízko vašeho bydliště a darujte ji i vy. Úprava jídelníčku a životního stylu je snadná, nikterak výrazně omezující a budete žít s vědomím, že pomáháte ostatním. Navíc dárce čekají příjemné odměny a bonusy.

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

Continue Reading

Nové články

Copyright © 2024 ZdravaVyziva.net