Bylinné léky dnes – Konec bylinných léků v EU?

0
1527

Od května přichází v platnost nařížení EU, že neregistrované a nepovolené bylinné přípravky nemohou být na trhu k dispozici.

V květnu 2011 totiž vyprší sedmileté přechodné období stanovené směrnicí Evropské unie a k dostání budou jen ty přípravky, které jsou registrovány nebo povoleny. Někteří lidé se bojí, že toto nařízení postihne i přpravky tradiční čínské medicíny a dalších alternativních směrů.

„Přechodné období poskytlo výrobcům a dovozcům rostlinných léčivých přípravků čas nezbytný k tomu, aby prokázali, že jejich výrobky dosahují přijatelné úrovně bezpečnosti a účinnosti. Pacienti mohou nyní těmto tradičním rostlinným léčivým přípravkům, které zakoupí v EU, důvěřovat,“ prohlásil eurokomisař pro zdraví a spotřebitelskou politiku John Dalli.

Jaké jsou podmínky pro registraci?

Samotný proces registrace je značně náročný, přestože EU nakonec upustila od nutnosti klinických zkoušek a testů bezpečnosti. Žadatel musí předložit dokumentaci prokazující, že daný přípravek není za stanovených podmínek použití škodlivý. Dále musí dokázat, že produkt se osvědčil, což znamená, že byl po dobu alespoň 30 let bezpečně používán, z toho nejméně 15 let v Evropské unii.

Petice proti směrnici

Kritici tohoto nařízení se s ním nehodlají smířit a organizují napříč Evropou petice na podporu alternativní medicíny (například zde). Některé vlády dokonce zvažují, že by unijní zákaz obcházely.

AUTOR:

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here