Blahovičník kulatoplodý (Eucalyptus globulus)

0
1920

Blahovičník (eukalyptus) spadá pod čeleď myrtovitých a pochází s Tasmánie a Austrálie, kde tvoří až 95% lesů.

Blahovičník (eukalyptus) spadá pod čeleď myrtovitých a pochází s Tasmánie a Austrálie, kde tvoří až 95% lesů. Existuje přes 700 druhů těchto subtropických a tropických stromů a keřů, z nichž některé dorůstají výšky až 90 metrů. Jiné druhy disponují keříkovitým vzrůstem. Mladá rostlina nese kulaté stříbrozelené listy, dospělá naopak podlouhlé zelené listy. Díky rychlému růstu (3-10 metrů za rok) se stromy vysazují do močálů a bažin, které vysušují, a tím zabraňují šíření komárů a malárie. V minulosti byl blahovičník vysázen ve Španělsku jako ozdobný strom, ale zjistilo se, že má velice odolné dřevo, a tak se z něj začaly vyrábět dřevěné desky, parkety a sloupy.

Pro koalu představují eukalyptové listy a výhonky jedinou možnou potravu. A aby toho nebylo málo, každá rasa koaly se živí jiným druhem eukalyptu. Navíc požírají listí jen do jejich určitého stáří, protože v některých vývojových stádiích může být jedovaté. Denně zkonzumují asi 500 gramů listí na jedince. Medvídek koala byl člověkem téměř vyhuben, protože je lovil kvůli kožešině. V současnosti jsou koaly chráněny australskou vládou, ale pro změnu je ohrožuje úbytek vhodných blahovičníkových lesů.

Léčivé účinky blahovičníku

V minulosti byly listy eukalyptu využívány v bažinatých oblastech pro léčbu malárie a endemických horečnatých onemocnění. V dnešní době se připravuje z listů odvar, který blahodárně působí na záněty, nachlazení a horečnaté stavy, což v zimním období můžeme jedině uvítat. Pro antivirové účinky je velice vhodný při léčbě infekčních zánětů kůže, oparů a vředů. Na 2 dl horké vody potřebujeme lžičku sušených eukalyptových listů, 10 minut louhujeme, popíjíme 2-3 denně. Při vnějším užití použijeme na 2 dl horké vody 2 lžičky sušené byliny, louhujeme 15 minut, poté vlažným výluhem ošetřujeme postižená místa.

Velice známá a žádaná je eukalyptová silice vyráběná z listů rostliny. Používá se při katarech, bolestech v krku, bronchitidě, při zánětu vedlejších nosních dutin, při poruchách trávení a horečkách. Výborně se hodí na ošetření řezných ran a poranění, jelikož napomáhá tvorbě nové kožní tkáně. Při ucpaném nosu inhalujeme eukalyptovou silici a pro hluboký spánek ji můžeme vmasírovat do chodidel. Nakapaná do aromalampy čistí vzduch. Dalším plusem je fakt, že odpuzuje hmyz a blechy. Silice má chladivé účinky, je proto vhodná na masáž bolestivých svalů, při migrénách, při únavě a stresu. Vonné silice kapeme do aromalamp, koupelí nebo vmícháváme do masážních krémů. Olej je vysoce koncentrovaný, proto jej nikdy nezředěný nenanášíme přímo na pokožku a nikdy neužíváme vnitřně! Byl by pro nás toxický.

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here