Superfood v jídelníčku aneb Znáte pět superpotravin, které byste do něj měli zařadit?

0
447

Superpotraviny vládnou moderní zdravé výživě. Zdravá výživa už není jenom o tom, jestli ve stravě vynecháme maso a živočišné produkty, jestli dáváme přednost živočišným ev. rostlinným tukům, a jestli do svého jídelníčku zařazujeme dostatek zeleniny či ovoce. Známe účinky superpotravin a umíme s nimi kouzlit v našem zdravém jídelníčku. Podívejte se na pět superpotravin, jež byste rozhodně měli znát a taky používat.

Superfood – co to vlastně je? Superpotravina je potravina, která nám nabízí zajímavé složení, nebo účinky na zdraví. Je to jakási pozitivní bomba pro náš organismus. Můžeme po ní sáhnout ve chvíli, kdy jde o potravinu, která umí pomoci řešit náš konkrétní problém, anebo ji prostě do své stravy zařadit jako součást zdravého jídelníčku či formu prevence proti různým civilizačním neduhům. Představíme si teď pět superpotraviny, které by měl znát skutečně každý: acai, mladý ječmen, spirulinu, kurkumu a chlorellu.

Acai

Acai vévodí řebříčků nejsilnějších antioxidantů a je současně považováno za nejzdravější ovoce světa. Je to vlastně plod palmy, který je bohatý na flavonoidy, ale rovněž na vitamíny A, B a C. Nepatří mezi zdravé jídlo, jenž se kvůli chuti příliš nedá jíst. Chutná jako kombinace lesních plodů a čokolády. Odolali byste takové chuti? Antioxidanty nás chrání před civilizačními nemocemi a fungují jako přirozený antiageing.

Mladý ječmen

Ten kvalitní se vyrábí sušením lisované šťávy z mladého ječmenu, Ve chvíli, kdy rostlinka obsahuje nejvíce životodárných látek, se promění na superpotravinu v podobě prášku, kterou pak lze užívat do koktejlů, smoothie i do jiných potravin. Jde o silný antioxidant. Mladý ječmen má schopnost detoxikovat, podporuje imunitní systém a je zdrojem vitality. Až 40 % jeho obsahu tvoří vzácné enzymy, jenž se podílí na metabolickém zpracování potravin a jejich přenosu do organismu.

Spirulina

Tato sladkovodní řasa z tropických a subtropických řek je úžasnou bílkovinouSpirulina obsahuje vitamíny, betakaroteny a další zajímavé látky. Opět jde o silný detoxikační prostředek i antioxidant.

Chlorella

I chlorella je řasa, která se však chlubí zejména obrovským množstvím chlorofylu. Podle vědců neexistuje větší zdroj chlorofylu, než je jím právě chlorella. Je schopna na sebe vázat toxiny a vyloučit je z organismu. Řasa je známá též tím, že obsahuje unikátní komplex živin známý pod názvem CGF. Ten má vliv na zdravou tvorbu tkání a též na množení zdravé mikroflóry v zažívacím traktu i ve střevech.

Kurkuma

Naši akční pětku uzavřu kurkumou. Je to základ curry koření, které však nabízí více než jen barvu a příchuť rýži, čočce, rybám či kuřeti. Kurkuma je doslova zázrak východní medicíny. Napomáhá trávení, správnému fungování jater a pozitivně ovlivňuje stav kloubů.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here