Connect with us

Zdravá výživa

10 důvodů, proč jíst mladý ječmen

Published

on

 

Konzumace zelených potravin zažívá v posledním období doslova boom. Mladý zelený ječmen je právě jedním z těchto produktů. Avšak konzumace mladého ječmene není pouze módní záležitostí. Tato potravina má pozitivní účinky, představující prevenci před vznikem mnoha civilizačních chorob. Představíme vám tedy 10 důvodů, proč jíst právě mladý ječmen.

1) Obsahuje několikrát více vápníku, železa, proteinů, vitamínů než běžné potraviny či doplňky stravy

V roce 2012 proběhl na půdě Mendelovy univerzity v Brně výzkum, který prokázal výrazně vyšší procenta množství látek, vyskytujících se v mladém ječmeni. Vědci zjistili, že rostlina obsahuje vysoké podíly vitamínů C a E, které mají neocenitelné antioxidační účinky. V mladém ječmeni nalezneme taktéž ohromné množství železa, vápníku, hořčíku či fosforu. Mimo to obsahuje též chlorofyl, vitamíny řad A, B, E, K, betakaroten, draslík, chrom, mangan, sodík nebo velké množství aminokyselin. Právě kombinace těchto látek stojí za faktem, jasně hovořícím o mladém ječmeni, jako o potravině, zvyšující obranyschopnost našeho organismu nejenom před civilizačními chorobami. Říká se, že jedna čajová lžička kvalitního prášku z mladého ječmene odpovídá množstvím a důležitostí látek pro lidský organismus jedné hlávce brokolice.

2) Přispívá k odkyselení organismu

Mladý ječmen podobně jako například Chlorella pyrenoidosa blahodárně působí na překyselený organismus. Důsledkem překyselení jsou nejrůznější choroby, podrážděním počínaje, přes zánětlivá onemocnění až cukrovkou či rakovinou konče. Překyselení organismu lze přitom velice lehce zabránit. Pro zdravý organismus potřebujeme kyselo-zásaditou rovnováhu. Té docílíme tak, že se vyvarujeme například cukrářským výrobkům, kávě, rafinovaným cukrům, cigaretám, syceným nápojům, bílé mouce atd. Naopak, pokud chceme dosáhnout optimální rovnováhy 80 : 20, ve prospěch zásadité stravy, měli bychom do našeho jídelníčku zařadit klíčená semena, mladý ječmen, brokolici, celer, špenát, sušené ovoce, mrkev, pažitku, citrusy atd. A právě mladý ječmen je jednou z nejdůležitějších zásadotvorných potravin. Nejenom tedy, že snižuje zakyselení organismu, ale pomáhá i našemu trávicímu ústrojí a vyživuje lidský organismus.

3) Má vysoký podíl biologicky aktivních látek a enzymů

Mladý ječmen je zásobárnou biologicky aktivních látek, kde prim hrají živé enzymy a chlorofyl. Právě enzymy, díky ojedinělému způsobu zpracování mladého ječmene, zůstávají aktivní až do doby konzumace. Ostatně to si můžete sami vyzkoušet u vás doma. Připravíte-li si nápoj z mladého ječmene a zalijete-li jej horkou vodou. Na nápoji se začne tvořit zvláštní nerozpustný povlak. To je známka toho, že bílkovina v nápoji obsažená nebyla nikdy tepelně ošetřena. Zelené barvivo chlorofyl má podstatný vliv na krvetvorbu lidského organismu. Dosahuje též antibakteriálních a protizánětlivých účinků, hojí rány a má také deodorační efekt.

4) Dodává tělu ztracenou energii

Mladý ječmen vás doslova nabije energií. Díky vyvážené kombinaci bílkovin, sacharidů, vitamínů, aminokyselin či betakarotenu si mladý ječmen oblíbil nejeden sportovec. Tato kombinace může energeticky a výživově nahradit jedno denní jídlo, přičemž vám dodá tak potřebné minerály či vitamíny řady B (B1, B2, B3, B5, B6), vitamín C i vitamín K.

5) Výjimečný způsob pěstování a zpracování

Mladý ječmen je produktem přísně kontrolovaného přírodního zemědělství. Pěstuje se ve Spojených státech amerických, konkrétně ve vyschlých sladkovodních jezerech ve státě Utah. Úrodná půda je bohatá na živiny, čímž se zvyšuje koncentrace těchto látek v mladém ječmeni.

Jedinečným se stává postup jeho zpracování. Nejprve jsou mladá zelená stébla pokosena, omyta a vylisována. Poté, za teploty pouhých 31° dochází k jejich vakuovému vysušení. Jen tak nedojde k enzymatickým ztrátám a mladý ječmen si zachová všechny výživové látky. Do takto světle zeleného prášku už přidáme pouze čistou vodu, díky čemuž získáme dokonalý nápoj pro náš organismus.

6) Uklidňuje, zlepšuje kvalitu spánku

Na dobré kvalitě spánku a klidné mysli se podílejí hormony Melatonin a SerotoninSerotonin je biologickou látkou, která se vyskytuje v krevních destičkách. Avšak je taktéž součástí centrální nervové soustavy, což znamená, že ovlivňuje naše nálady, city a pocity. Množství serotoninu lze ovlivnit správnou životosprávou. Nedostatek této látky si často nevědomě kompenzujeme sladkostmi, což má za následek přibývání na váze. Naopak změna životního stylu, společně s konzumací potravin, které serotonin obsahují, zvyšuje příjem tohoto hormonu. Jednou z takovýchto potravin je například i mladý ječmen.

Díky melatoninu můžeme navíc klidněji usínat. Tento hormon, vytvářený chemickou přeměnou serotoninu, dává našemu mozku jasný signál, že nastává čas spánku. Kromě těchto vnitřních hodin jsou známy i kladné vlastnosti melatoninu, a to sice v podobě pozitivních imunitních účinků.

7) Je vhodný pro diabetiky

Jedním z účinků mladého ječmene je fakt, že ovlivňuje hladinu cukru v naší krvi. Mladý ječmen dokáže stimulovat funkce slinivky, kromě toho hojí záněty, čímž nedochází k buněčným ztrátám. Mladý ječmen navíc dokáže zvýšit schopnost vstřebávání cukrů do buněk a upravovat žlučové cesty. Protože cukrovka nebo-li Diabetes mellitus je tzv. autoimunitním onemocněním a mladý ječmen působí mimo jiné na zlepšení funkce našeho imunitního systému, je často vyhledáván osobami cukrovkou trpícími. Nejrůznější studie, třeba ta, kterou prováděli MUDr. Lacina a MUDr. Tělupilová, prokazují výrazné zlepšení hladiny glykémie či subjektivních pocitů pacientů a stabilizaci hodnot GHBA.

8) Neobsahuje lepek

Nejenom, že je mladý ječmen díky svému složení vhodný pro diabetiky, ale navíc neobsahuje žádný lepek, díky čemuž jej mohou užívat i osoby trpící celiakií. Neobsahuje též žádnou laktózu, takže ho mohou užívat též osoby s nesnášenlivostí či alergií na mléko a mléčné výrobky. Díky pozitivnímu vlivu mladého ječmene na zažívací ústrojí i autoimunitní onemocnění lze mladý ječmen více než doporučit pacientům, trpícím na tyto potravinové alergie, ale i další civilizační onemocnění.

9) Zlepšuje náladu a sexuální apetit

Za zlepšení nálady i sexuálního apetitu může již zmiňovaný hormon Serotonin. Serotonin je výjimečný tím, že působí jako neurotransmiter nebo-li přenašeč nervových vzruchů. Těmito vzruchy rozumíme procesy, podílející se na vzniku nálad, pocitů a emocí. Nedostatek serotoninu souvisí s častými změnami nálad, s depresemi, špatným spánkem či emočními a sexuálními poruchami. Dostatečným přísunem bílkovin, vitamínů a minerálů však můžeme tento stav rychle změnit a vrátit do normálu. K tomu nám dopomůže i konzumace mladého ječmene. Ten totiž obsahuje ideální množství aminokyselin, vitamínů a živin potřebných k znovuobnovení činnosti serotoninergního systému.

10) Komplexní nápoj pro zdravý životní styl

Není náhoda, že právě zelený ječmen si našel své místo i u sportovců, v tréninkových centrech nebo v posilovnách. Nápoj, připravený ze suché směsi mladého ječmene, je energetickou a výživovou bombou. Příroda dokázala namíchat unikátní koktejl aminokyselin, vitamínů, minerálů a dalších živin tak, aby nám ukázala, co vše umí.

Skutečně vyvážená směs vitamínů, minerálů a stopových látek se neskrývá v chemických potravinových doplňcích, ale v mladém ječmeni. 10 důvodů… je jen začátek. To vy sami rozhodujete o tom, proč jíst mladý ječmen.

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zdravá výživa

Kokosový ořech – Pěstování, recepty z kokosu

Published

on

By

Kokos

Kokos

Co je kokos

Je druh ovoce, s tvrdou dřevnatou skořápkou s odlupujícím se lýkem. Barva je tmavohnědá, a bílou dužinou uvnitř a kokosovou vodou. Většinou měří něco mezi dvaceti až třiceti centimetry, váží kolem dvou kil. Roste převážně v tropech na palmách. Je to vynikající zdroj energie.

Má široké využití v potravinářství, jako pochutina, ale i se z něj lisuje olej. Z kůry se vyrábí kokosové textilní vlákno. Takže své využití najde i v textilním průmyslu. Kokosové mléko se získává tak, že se slisuje buničina z vnitřku ořechu. To, co z ořechu vyteče, když ho rozkrojíme, není mléko, ale kokosová voda (viz CelostniMedicina).

(Pokračování textu…)

4.9/5 - (7 votes)
Continue Reading

Bylinky na posílení imunity

RECENZE knihy: Jonáš, Kuchař: Přírodní antibiotika a antibiotika v kuchyni

Published

on

By

Koření je mezi potravinou a lékem: vzácným  hostem do našich kuchyní, jídla a i pro naše tělo: Hostem, který je velmi mocný a moc dobře ví, kde má zapůsobit. S kořením se to má jako se vším dobrým, dobrého pomálu a všeho s mírou. Úctu ke koření a základní znalosti pro  preventivní i léčebné působení na organismus vám přinese tato praktická, přehledná a informacemi nabitá knížka. (Pokračování textu…)

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:
Continue Reading

Zdravá výživa

Lahodné fitness menu do práce

Published

on

By

Zatímco doma dokážete svá předsevzetí ohledně jídelníčku dodržet na jedničku, ale jakmile vytáhnete paty, jde to s vámi z kopce? Není se čemu divit, venku existuje tolik lákadel! Pokud se vám nechce lustrovat jídelní lístky okolních restaurací, připravte si jídlo doma nebo si ho nechte přivézt.

Doma připravené jídlo má spoustu výhod. Víte, co si do krabičky připravujete a také, že je to čerstvé. Oproti tomu u jídla z restaurace to nevíte jistě, ale na druhou stranu se nemusíte zabývat vařením a nakupováním. Obě varianty tedy mají svá pro a proti. Pokud se však snažíte zhubnout vánoční kila, mějte se na pozoru v každém případě.

Polévka

Polévky se špatně přepravují, rády totiž vytečou z téměř každé nádoby. Čím je však polévka hustší, tím menší je riziko, že vám polévka uteče do tašky. Volte proto krémové zeleninové polévky. Skvělý je brokolicový nebo pórkový krém. S jistotou si pochutnáte i na dýňové polévce. Kromě toho hustší polévky jsou i více syté, větší porce s celozrnným chlebem vám bude stačit k obědu.

Polévka má i tu výhodu, že vás zahřeje, a to se v zimě skutečně hodí.

Hlavní jídlo

Tortilly a sendviče jsou pro přepravu ideální. Naplnit je můžete zeleninovou směsí, kuřecím masem nebo jen sýrem. idat můžete i vejce, šunku či lososa. Jídlo do ruky se hodí i na výlety nebo na cesty. Díky tomu můžete mít vyvážený oběd kdykoliv a kdekoliv.

Nezapomeňte si s sebou přibalit i porci ovoce či čerstvé zeleniny. Vitamíny jsou v zimním období obzvlášť důležité.

Dezert

Když vás začne honit mlsná, pomůže vám ji zahnat jogurt s kousky ananasu nebo jiného ovoce. Rozmazlovat se zkrátka můžete i během náročného pracovního dne. Lehké dezerty se dají pořídit i v některých restauracích či kavárnách.

Zdravé pohoštění

Pokud se chystáte na poradu s kolegy, můžete pro ně připravit skvělé chuťovky a jednohubky. Se zdravým občerstvením vám však jistě pomohou i cateringové firmy, které vám občerstvení dovezou na místo.

Zdravé jednohubky

sto pečiva s pomazánkou nechte připravit jednohubkami ze zeleniny. Skvělé jsou plátky salátové okurky s tuňákovou pomazánkou nebo papriky plněné tvarohovým krémem. Lahodné delikatesy připravíte i z krevet a jiných mořských plodů.

Nápoje

Menu by měla doplňovat čistá voda. Tu ochutíte pár kapkami citrónu a mátou. Připravit můžete i domácí zdravou limonádu – rozmačkejte oblíbené bobulové ovoce a zalijte perlivou vodou. V případě potřeby můžete nápoj dosladit lžící medu rozmíchaného v teplé vodě. Kromě toho servírujte i bylinkové čaje a ovocné šťávy.

Když budete mít dostatek zdravého a kvalitního jídla, nebude vás lákat zaskočit si do nejbližšího bistra na něco nezdravého. Uvidíte, že zdravé občerstvení ocení i vaši kolegové. Kdo ví, možná se ze zdravého občerstvení během porad stane zvyk.

 

Zdroj obrázku: Prostock-studio / Shutterstock.com

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:
Continue Reading

Nové články

Copyright © 2024 ZdravaVyziva.net